Справа № 357/6386/22
1-кс/357/1100/22
01 серпня 2022 року м. Біла Церква. Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР № 42021112030000330 від 16.12.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 365-2 ч.3 КК України
До Білоцерківського міськрайонного суду надійшло клопотання слідчого Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Білоцерківської місцевої прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР № № 42021112030000330 від 16.12.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 365-2 ч.3 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що у провадженні СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області перебувають матеріали зазначеного критмінального провадження.
Досудовим розслідуванням встановлено, що державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , яка є особою, що надає публічні послуги, зловживаючи своїми повноваженням у вказаній сфері, на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №12-689/2021 від 29.09.2021, акту на право постійного користування від 07.09.199'б І-КВ №001533 та науково-правового експертного висновку ІНФОРМАЦІЯ_3 31.10.2021 зареєстровано право постійного користування за СВК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на земельні ділянки з кадастровим номером 3220485800:01:001:0085; 3220485800:01:001:0086;
3220485800:01:001:0087; 3220485800:01:001:0088 загальною площею 89 га, що перебувають у комунальній власності ІНФОРМАЦІЯ_2 , незважаючи на те, що вказані документи не є підставами для здійснення такої реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 №1127, що спричинило тяжкі наслідки.
За даним фактом 16.12.2022 Білоцерківською окружною прокуратурою внесены відомості до ЭРДР за №42021112030000330 за ознаками злочину передбаченого ч.З ст. 365-2 КК України, та розпочато досудове розслідування.
16.12.2022 постановою прокурора Білоцерківської окружної прокуратури визначено підслідність у вказаному кримінальному провадженні за слідчим відділом Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області.
Так досудовим розслідуванням встановлено, що 01.04.2021 державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 прийнято рішення про державну реєстрацію права комунальної власності за ІНФОРМАЦІЯ_6 на земельні ділянки з кадастровими номерами 3220485800:01:001:0085 площею 18.8243 га, 3220485800:01:001:0086 площею 18,8243 га, 3220485800:01:001:0087 площею 25,9176 га, 3220485800:01:001:0088 площею 25,9172 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованих на території ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Однак, 13.10.2021 державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_5 прийнято рішення про державну реєстрацію права постійного користування земельними ділянками з кадастровими номерами 3220485800:01:001:0085 площею 18.8243 га, 3220485800:01:001:0086 площею 18,8243 га, 3220485800:01:001:0087 площею 25,9176 га, 3220485800:01:001:0088 площею 25,9172 га які перебувають в комунальній власності ІНФОРМАЦІЯ_5 за СВК « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Підставою для державної реєстрації права постійного користування на вказані земельні ділянки за СВК « ІНФОРМАЦІЯ_4 », державним реєстратором зазначено: рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №12-689/2021 від 29.09.2021, державний акт на право постійного користування землею серії І-КВ №001533 від 07.06.1996, науково- правовий експертний висновок №173 від 17.09.2021 виданий ІНФОРМАЦІЯ_9 , відомості з ДЗК.
Відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 №12-689/2021 від 29.09.2021 СВК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою, щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення, відповідно до державного акту на право постійного користування серії І-КВ №001533, зареєстрованого за №12п від 07.06.1996, площею 244,8000 га. Виготовлену технічну документацію, щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення необхідно затвердити на сесії ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 №03-10-465 від 08.07.20222 встановлено, що заяв від представників СВК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » стосовно затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії І-КВ №001533 не надходила, рішення не приймалось.
Реєстраційні дії щодо постійного користування земельними ділянками за СВК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснені з порушенням вимог законодавства, а тому є протиправними, так як земельні ділянки належать на праві комунальної власності ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка жодних дій щодо передачі майна в постійне коритсування у межах законодавства не здійснювала.
Встановлено, що зазначену реєстраційну дію Державним реєстратором було проведено лише на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 №12-689/2021 від 29.09.2021, акт на право постійного користування від 07.09.1996 І-КВ №001533 та науково-правового експертного висновку ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.10.2021.
Водночас, встановлено, що зазначену реєстрацію проведено в порушення вимог реєстраційного законодавства, а саме ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Так, згідно з ч. 1, ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі:
1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката;
2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;
3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;
4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів;
5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката;
6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката;
7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;
8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року;
9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;
10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди;
11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;
13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;
14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Проте, при реєстрації права власності необхідні документи, перелічені в ч. 1, ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», що дають право для реєстрації права постійного користування на земельні ділянки за СВК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у Державного реєстратора були відсутні.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Враховуючи вищезазначене, державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_5 повинна була виключно відмовити представнику СВК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у реєстрації права постійного користування на земельні ділянки з кадастровими номерами 3220485800:01:001:0085; 3220485800:01:001:0086;
3220485800:01:001:0087; 3220485800:01:001:0088.
В ході досудового розслідування з метою встановлення осіб які подавали документи щодо реєстрації права постійного користування земельними ділянками з кадастровими номерами 3220485800:01:001:0085; 3220485800:01:001:0086;
3220485800:01:001:0087; 3220485800:01:001:0088, документів, що стали підставою для реєстрації права постійного користування, необхідно здійснити тимчасовий доступ до реєстраційної справи щодо державної реєстрації права постійного користування земельними ділянками з кадастровими номерами 3220485800:01:001:0085;3220485800:01:001:0086; 3220485800:01:001:0087;
3220485800:01:001:0088, рішення про державну реєстрація яких прийняті державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_5 , що
перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Так, згідно абзацу шостого пункту 1 частини першої статті 9 Закону зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна.
Згідно порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
При цьому частиною четвертою статті 17 Закону визначено, що реєстраційна справа формується у паперовій та електронній формі після відкриття розділу на об'єкт нерухомого майна у Державному реєстрі прав та внесення до нього відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження та зберігається протягом всього часу існування об'єкта.
Реєстраційній справі присвоюється реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна.
Реєстраційна справа включає заяви на проведення реєстраційних дій, документи, на підставі яких проведено реєстраційні дії, документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, а також відомості з реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав, запити державного реєстратора та документи, отримані із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року.
Документи, подані заявником для проведення реєстраційних дій в паперовій формі, підлягають поверненню такому заявнику. Заява, подана в паперовій формі, документ про сплату адміністративного збору, запити державного реєстратора в паперовій формі та документи, отримані із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року, за результатом проведення реєстраційних дій заявнику не повертаються та зберігаються державним реєстратором, яким проведено реєстраційну дію, протягом трьох років.
Реєстраційна справа в паперовій формі зберігається протягом десяти років з дати її закриття. Після закінчення цього строку реєстраційні справи в паперовій формі, не внесені за результатами експертизи їх цінності до ІНФОРМАЦІЯ_10 , знищуються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.4 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою КМУ № 1141 від 26.10.2011 (далі - Порядок), ведення Державного реєстру прав здійснюється за допомогою технічних і програмних засобів, які забезпечують: автоматичне формування та присвоєння реєстраційного номера об'єкта нерухомого майна, реєстраційного номера заяви, номера відомостей про речове право на нерухоме майно, обтяження такого права, індексного номера рішення, інформації та витягів з Державного реєстру прав тощо; формування заяв, рішень, інформації та витягу з Державного реєстру прав з накладенням у випадках, передбачених законодавством, кваліфікованого електронного підпису державним реєстратором чи уповноваженою особою суб'єкта державної реєстрації прав; автоматизацію та контроль процесів проведення реєстраційних дій, зокрема автоматичне внесення відомостей про нерухоме майно на підставі відомостей, отриманих з Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, контроль за внесенням відомостей про речові права на нерухоме майно, обтяження таких прав; захист відомостей, що містяться у Державному реєстрі прав, від несанкціонованих дій; оновлення, архівування та відновлення відомостей, внесених до Державного реєстру прав, їх пошук; документальне відтворення процедури державної реєстрації прав.
Згідно п. 16 Порядку виготовлення електронних копій документів у сфері державної реєстрації прав здійснюється шляхом їх сканування.
Витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язаний всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження.
Тимчасовий доступ до речей і документів відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
Згідно зі ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Положення ст. 159 КПК України надає право тимчасового доступу до речей і документів стороні кримінального провадження, якою згідно п. 19 ч. 1 ст. З КПК є: з боку обвинувачення: слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, а також потерпілий, його представник та законний представник у випадках, установлених цим Кодексом;
Крім того з метою проведення в ході досудового розслідування почеркознавчих експертиз, об'єкти яких містяться в заяві на проведення реєстраційних дій в реєстраційних справах про реєстрацію права власності на земельні ділянки, необхідно здійснити тимчасовий доступ до даних документів з можливістю вилучення їх в оригіналах.
У свою чергу, вказані матеріали реєстраційних справ мають доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки у них містяться відомості про обставини, що підлягають доказуванню під час розслідування, а саме щодо реєстрації права приватної власності на підставі підроблених документів, які в свою чергу підлягають огляду та долученню до матеріалів кримінального провадження як доказів вчинених злочинів.
Слідчий в судове засідання не прибув.
Клопотання розглянуто слідчим суддею без виклику представника особи, у володінні якої знаходяться зазначені у клопотанні документи на підставі ст. 163 ч. 2 КПК України.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Слідчий суддя вважає, що слідчому Білоцерківського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 необхідно отримати тимчасовий доступ до зазначених документів з можливістю вилучення їх в оригіналах, що перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 для встановлення обставин щодо вчинення кримінального правопорушення та особи, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Слідчий суддя надає тимчасовий доступ слідчому Білоцерківського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , який звертається до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ та несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.
За таких обставин клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131,132,159,162,371,372 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання задовольнити.
Надати старшому слідчому слідчого відділу Білоцерківського районного управління поліції ГУ НП в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх в оригіналах, а саме: заяв щодо державної реєстрації права постійного користування на земельні ділянки з кадастровими номерами 3220485800:01:001:0085; 3220485800:01:001:0086; 3220485800:01:001:0087; 3220485800:01:001:0088, квитанції про оплату адміністративного збору та інші документи на підставі яких приймалось рішення про державну реєстрацію права оренди земельних ділянок, рішення про державну реєстрацію права постійного користування земельними ділянками з кадастровими номерами 3220485800:01:001:0085; 3220485800:01:001:0086; 3220485800:01:001:0087; 3220485800:01:001:0088, зареєстрованих 13.10.2021 державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_5 , та тимчасовий доступ до документів реєстраційних справ в електронній формі шляхом друку таких документів за допомогою засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо державної реєстрації права постійного користування земельними ділянками з кадастровими номерами 3220485800:01:001:0085; 3220485800:01:001:0086; 3220485800:01:001:0087; 3220485800:01:001:0088, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвала слідчого судді діє протягом двох місяців з дня її винесення, обов'язкова для виконання ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду ОСОБА_1