справа №380/7214/22
провадження № П/380/7266/22
з питань зупинення провадження
29 липня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., при розгляді в порядку письмового провадження адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 та стягнення коштів, -
встановив:
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій містяться вимоги:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_2) щодо не включення щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справах осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій» від 22.09.2010 №889 до складу сум грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась у 2014, 2015, 2016, 2017 роках грошова допомога на оздоровлення, передбачена частиною першою статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII;
- стягнути з військової частини НОМЕР_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_2) на користь ОСОБА_1 недоплачену суму грошової допомоги на оздоровлення за 2014, 2015, 2016, 2017 роки в сумі 11474,10 грн.
Ухвалою суду від 10 травня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача надійшло клопотання в якому просить суд зупинити провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України на період дії воєнного стану. Клопотання мотивоване тим, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про ведення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан. Військова частина НОМЕР_1 входить до складу сухопутних військ Збройних Сил України та переведена на штати воєнного часу та її особовий склад бере участь у відбитті збройної агресії Російської Федерації проти України.
Суд, дослідивши заявлене клопотання зазначає наступне.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України № 389-VIII від 12.05.2015 «Про правовий режим воєнного стану».
Згідно із ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Відповідно до приписів ст. 236 КАС України визначені обов'язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об'єктивний характер.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Із змісту наведеної норми слідує, що така стосується лише фізичної особи, яка перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Водночас, на юридичних осіб та суб'єктів владних повноважень (в тому числі на військові частини) положення згаданої норми процесуального закону не поширюються.
У своєму клопотанні заявник не навів будь-яких інших переконливих та вагомих обставин, що зумовлюють неможливість розгляду справи через введення воєнного стану. З огляду на наведене суд не знаходить підстав для зупинення провадження у справі, та дійшов висновку про відмову у задоволенні заявленого відповідачем клопотання.
Аналогічного висновку дійшов Восьмий апеляційний адміністративний суд в ухвалі суду від 14 квітня 2022 року у справі №380/9792/21, від 17 травня 2022 року у справі № 140/13985/21.
Керуючись ст. 236 КАС України суд -
постановив:
У задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 та стягнення коштів - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений 29.07.2022.
Суддя Коморний О.І.