Постанова від 29.07.2022 по справі 814/1420/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2022 року

м. Київ

справа № 814/1420/18

касаційне провадження № К/9901/6954/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Гончарової І.А.,

суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 (суддя Мельник О.М. )

та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019 (головуючий суддя - Димерлій О.О., судді - Градовський Ю.М., Кравченко К.В.)

у справі №814/1420/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління ДФС у Миколаївській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.03.2018 №0042787-1301-1402.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що потужність двигуна його автомобіля AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI, 2016 року випуску, становить 367 кінських сил, а автомобілі AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI 2018 року випуску вже становлять 400 кінських сил. На думку позивача, податкове повідомлення-рішення, яким останньому визначено суму податкового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" за 2018 рік в сумі 25000 грн, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки названі вище автомобілі є аналогічними, а не ідентичними до автомобіля позивача.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.08.2018, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що автомобіль марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI, рік випуску до 3 років, включено до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2018 (звітного) року, а тому вказаний автомобіль є об'єктом оподаткування, а позивач - платником транспортного податку.

Не погодившись із судовими рішеннями, позивач звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

При цьому, в обґрунтування касаційної скарги ОСОБА_1 зазначив, що відповідачем не надано до суду офіційних прайс-листів виробників (дилерів), які б підтверджували розрахунок середньоринкової вартості транспортного засобу відповідно до Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2016 №66.

Ухвалою Верховного Суду від 22.03.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019 у справі №814/1420/18.

Відповідач у своїх запереченнях на касаційну скаргу вказав на законність та обґрунтованість судових рішень, тому просив залишити без задоволення касаційну скаргу ОСОБА_1 .

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Суди попередніх інстанцій встановили, що позивач, згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 є власником автомобіля марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI з об'ємом двигуна 2480 см3, 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 .

30.03.2018 Головним управлінням ДФС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0042787-1301-1402, яким визначено суму податкового зобов'язання позивачу за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" за 2018 рік в сумі 25000 грн.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що автомобіль марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI з об'ємом двигуна 2480 см3, 2016 року випуску, є об'єктом оподаткування, а позивач - платником транспортного податку.

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій та зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податковго кодексу України (далі - ПК України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» у 2018 році установлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 3723,00 грн.

На підставі пункту 267.4 названої статті ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно з підпунтком 267.6.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Відповідно до підпунктів 267.6.1 та 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Пунктом 4 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 (далі - Методика) визначено, що інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.

Пунктом 13 вказаної Методики передбачено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

З огляду на викладене вище правове регулювання, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно, Мінекономрозвитку.

Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі наданої інформації Мінекономрозвитку про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.

Середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за формулою, яка зокрема передбачає коефіцієнти коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації та залежно від пробігу.

За інформацією, яка розміщена Мінекономрозвитком на своєму офіційному веб-сайті, згідно з переліком легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2018 (звітного) року, а саме: 1396125,00 грн, автомобіль марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFS, 2016 рік випуску, є об'єктом оподаткування відповідно до норм ПК України.

Відповідно до веб-сайту Мінекономрозвитку середньоринкова вартість транспортного засобу для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до пункту 267.2 статті 267 ПК України, за Методикою, саме щодо автомобіля марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI з об'ємом двигуна 2,5 см3, 2016 року випуску, становить 1412602,50 грн.

Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що у ході розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій було надано належну оцінку доказам, наданим сторонами, які свідчать про правомірність визначення позивачу транспортного податку у 2018 році.

Доводи позивача щодо врахування інформації про середньоринкову вартість легкових автомобілів з урахуванням ціни нового автомобіля RS3 Sportback 2.5 TFSI 2018 року випуску, яка зазначена в офіційному прайс-листі дилера AUDI в Україні ПП "Аеліта Моторс", є необґрунтованими, оскільки як вже зазначалось вище повноваженнями щодо розрахунку вартості легкових автомобілів, які є об'єктами оподаткування транспортним податком, а також перелік таких автомобілів станом на 01 січня податкового (звітного) року наділено виключно Мінеконорозвитку.

Враховуючи викладене, касаційна скарга позивача не спростовує правильність доводів, якими мотивовані судові рішення, ґрунтується на неправильному тлумаченні законодавства, що регламентує спірні правовідносини, та не дає підстав вважати висновки судів першої та апеляційної інстанцій помилковими, а застосування судами норм матеріального та процесуального права - неправильним.

Відповідно до частини третьої статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції, здійснивши попередній розгляд справи, залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 343, 349, 350, 356 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Судді І. А. Гончарова

І. Я. Олендер

Р. Ф. Ханова