Постанова від 29.07.2022 по справі 300/5388/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2022 рокуЛьвівСправа № 300/5388/21 пров. № А/857/4390/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Глушка І.В., Довгої О.І.,

розглянувши у в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року (суддя Остап'юк С.В., ухвалене в м. Івано-Франківську ) у справі № 300/5388/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та просив визнати протиправним зменшення розміру грошового забезпечення з 74% до 70% з 01.01.2018 та протиправною відмови щодо перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за № 9/1/2528 від 21.07.2021; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 із застосуванням 74% відповідних сум грошового забезпечення та з 01.04.2019 - на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за № 9/1/2528 від 21.07.2021.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року позов задоволено повністю.

Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач- Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, який в апеляційній скарзі покликаються на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги зокрема зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в квітні 2018 року було здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_2. Зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 видано нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 21.07.2021 за № 9/1/2528, проте не надано будь-яких відомостей про те. шо попередня довідка є недійсною. Вважає, що тільки після того, як Головне управління ПФ України направить відповідні списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії до відповідних структурних підрозділів, дані структурні підрозділи мають право видавати та направляти відповідні довідки до Головного управління ПФ України для проведення перерахунку пенсії (відповідно до Порядку № 45 від 13.02.2008 року). Також апелянт зазначає, що в пункті 74 рішення Великої Палати ВС від 19.02.2020 вказано, скасування в судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови № 103 (після проведення в квітні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог, щодо врахування середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Також апелянт посилається на те, що ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 по день звернення до суду для перерахунку пенсій отримав від уповноваженого органу дві довідки, зокрема: довідку про розмір грошового забезпечення у березні 2018 року у відповідності до Постанови №103 за відповідною (прирівняною) посадою за показниками станом на січень 2018 року; довідку про розмір грошового забезпечення від 21.07.2021 за № 9/1/2528, станом на 05.03.2019 року. Відтак вважає, що вимоги позивача в частині здійснення перерахунку та виплати йому пенсії з урахуванням грошового забезпечення в розмірі 74%, які діяли на час призначення позивачу пенсії, є необгрунтованими та не підлягають задоволенню. Окрім цього зазначає, що оскаржені позивачем дії Головного управління, які оформлені листом- відповіддю від 07.09.2021 за № 7232-6796/Л-02/8-0900/21 не містить жодної згадки чи будь-якого заперечення стосовно перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії в залежності від відсотка розміру грошового забезпечення. Орган пенсійного фонду констатував в принципі відсутність законних підстав здійснити від 16.07.2021 за № 9/1/2424 перерахунок пенсії на підставі довідки від 08.09.2021 за №9/1/3558. Відтак вважає, що відсоткове значення пенсії, як похідний результат дій за наслідками врахування коментованої довідки, станом на момент розгляду судом першої інстанції даної адміністративної справи, за показниками довідки від 08.09.2021 не є спірними.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та доводи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 проходив військову службу, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і з 19.12.1994 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Як вбачається з протоколу за пенсійною справою №ХД-14516 (Міноборони) від 31.12.2017 вислуга років позивача складає 28 (календарних 26) років. Відповідно, позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 74 % грошового забезпечення у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992 (у редакції, чинній на час призначення пенсії).

Також, зі змісту даного протоколу від 31.12.2017 слідує, що до 01.01.2018 пенсія позивача обраховувалась у розмірі 74% грошового забезпечення з урахуванням таких його складових: посадового окладу - 1 065,00 грн.; окладу за військове звання - 125,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років 40% - 476,00 грн.; авіац. в/ч-наземні спец/безоп. польоті/ 15% -159,75; надбавки за кваліфікацію, в/сл., клас майстер 11% - 117,15 грн.; надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф.3 10% - 106,50 грн.; надбавки за особливо важливі завдання 50% - 833,00 грн.; премії 10% - 106,50 грн.; всього - 2 988,90 грн.

Згідно з протоколом за пенсійною справою №ХД-14516 (Міноборони) від 01.01.2018, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України за №103 від 21.02.2018 та на підставі довідки органу, уповноваженого на її видачу, станом на 01.03.2018, здійснило перерахунок пенсії позивача у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення з урахуванням таких його складових: посадового окладу в розмірі 4 790,00 грн., окладу за військове звання в розмірі 1 340,00 грн., процентної надбавки за вислугу років (50%) в розмірі 3 065,00 грн., всього - 9 195,00 грн.

В подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_1 видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення за 9/1/2528 від 21.07.2021 станом на березень 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за якою відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, з тих підстав, що після визнання протиправним та скасування пунктів 1 - 2 Постанови № 103 немає ні законних підстав, ні відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з такими діями відповідача ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262-ХІІ) передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 45 від 13.02.2008 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України №2262-ХІІ (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за №704 від 30.08.2017, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, 21.02.2018 Кабінетом міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за № 103 (далі - Постанова № 103), пунктами 1,2 якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Окрім цього, Постановою № 103 внесено зміни у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: у вступній частині постанови слова і цифри "частини третьої статей 43 і 63" замінено словами і цифрами "частини четвертої статті 63"; у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому зазначеною постановою пункти 1 і 2, 3, 5 та додаток 2 до Порядку № 45 викладено у нових редакціях. У постанові Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" пункт 4 викладено в іншій редакції, а у пункті 10 цифри і слова "1 січня 2019 року" замінити цифрами і словами "1 березня 2018 року".

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Отже, 05.03.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 - пункти 1, 2 постанови за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, втратили чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відтак, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що саме із 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 від 30.08.2017, та згідно з вимогами статтей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1), пунктом 24 якого передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України №2262-ХІІ у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2 та 3 Порядку №45.

Разом із цим, як вірно зазначено судом першої інстанції, до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Частинами 2 і 3 статті 51 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Таким чином, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, і для реалізації такого права позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 видано оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням у ній основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, вірним є висновок суду першої інстанції, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов'язки, а протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі такої довідки.

Відтак судом першої інстанції вірно зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 - як першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за № 9/1/2528 від 21.07.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, класність, НОПС та премії, з урахуванням виплачених сум.

Що стосується твердження відповідача про відсутність рішень про умови та порядок проведення перерахунку після визнання протиправним та скасування пунктів 1 - 2 Постанови № 103, як на підставу для відмови позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі вищевказаної довідки, то судом першої інстанції вірно зазначено, що визнання вказаних норм протиправними та нечинними не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, а таким порядком є Порядок за № 45, тому такі твердження відповідача є необґрунтованими.

Щодо посилань відповідача на пропуск строку звернення до суду, то судом першої інстанції вірно зазначено, що відповідно до частини 1 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини 3 статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відтак, враховуючи, що перерахунок пенсії позивачу не був проведений з 01.04.2019 у зв'язку з несвоєчасним надісланням відповідної довідки державним органом, який видає довідки для перерахунку пенсії, тому право позивача на перерахунок пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог частини третьої статті 51 зазначеного вище Закону.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним зменшення розміру процентної складової грошового забезпечення з 74% до 70% при проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2018 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи із 74% відповідних сум грошового забезпечення, слід зазначити наступне.

В силу приписів частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктами 1, 2, 5 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Із наведених норм слідує, що такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з урахуванням вимог Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166 та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, провело позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018. При проведенні перерахунку пенсії відповідач застосував максимальний розмір грошового забезпечення, який становить 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивачу пенсія була призначена 19.12.1994, її розмір складав 74 % від суми грошового забезпечення.

В подальшому, до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ внесено зміни, на підставі Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI: цифри "90" замінено цифрами "80" та на підставі Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII цифри "80" замінено цифрами "70".

Разом з тим колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що застосування відповідачем цього показника (70 %) до перерахунку пенсії є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та від 21.02.2018 №103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

А відтак, при перерахунку пенсії позивача змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним (відповідає позиції Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 в зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18 та №11-198заі19).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме, відповідно до протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 №ХД-14516 (Міноборони) від 31.12.2017 його вислуга для призначення пенсії становила 28 (календарних 26) років

Позивачу пенсія за вислугу років була призначена у грудні 1994 року з урахуванням положень статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній на час призначення пенсії, відповідно до якої відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення позивача становив 74%, тоді як загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та з урахуванням вимог Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII, відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії, оскільки відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

А відтак, відповідачем при здійсненні перерахунку з 01.01.2018 пенсії позивачу протиправно застосовано розмір процентної складової грошового забезпечення, що становить 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи викладене вище колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про підставність позовних вимог до задоволення.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року у справі № 300/5388/21 без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. І. Запотічний

судді І. В. Глушко

О. І. Довга