Постанова від 21.07.2022 по справі 500/8549/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2022 рокуЛьвівСправа № 500/8549/21 пров. № А/857/4523/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Глушка І.В., Довгої О.І.,

при секретарі судового засідання: Пославському Д.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові, апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ ДПС України на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 січня 2022 року (суддя Баранюк А.З., ухвалене в м. Тернополі о 09:43, повний текст складено 21 січня .2022) у справі № 500/8549/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ ДПС України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС в Тернопільській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області від 02 червня 2021 року № 0767313-2404-1912.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 січня 2022 року в позов задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, його оскаржив відповідач- Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ ДПС України подавши апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду, та з викладених в ній підстав, покликаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, на невідповідність висновків суду обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що оскільки відповідно до Переліку транспортний засіб ОСОБА_1 є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2021 році, то Головним управлінням ДПС у Тернопільській області законно було винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 02 червня 2021 року № 0767313-2404-1912.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу не погоджується з доводами апелянта, рішення суду першої інстанції вважає законним та просить залишити його без змін.

В судовому засіданні представник позивача вимоги апеляційної скарги заперечив, просив таку відхилити а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Відповідач будучи повідомленими про час та місце розгляду справи явки представника в судове засідання не забезпечив, що відповідно до ч.2 ст.313 КАС України не перешкоджає розгляду справи без його участі.

Протокольною ухвалою суду від 19.05.2022 продовжено строк розгляду справи на 15 днів.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиву, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме згідно контракту №U20-623A від 27.01.2020 та договору купівлі-продажу нового транспортного засобу №U20-623A від 02.04.2020 ОСОБА_1 придбав новий автомобіль: марки "BMW, модель Х7 xDrive30d/G07", колір Black Sapphire metallic, 2020 року випуску, за ціною 2440737,44 грн. з ПДВ.

Відповідно до п.п 267.1.1 п. 267.1 статті 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до п.п 267.2.1 п. 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Як передбачено п.п 267.2.1 п. 267.2 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно з п.п. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Як вірно зазначено судом першої інстанції Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено у 2021 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня 6000 гривні, а тому об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України є автомобілі середньоринкова вартість яких становить понад 2250000,00 грн. (375х6000 = 2250000,00 грн).

Відповідно до п. 267.4 ст. 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п 267.2.1 п. 267.2 цієї статті.

Як передбачено п.п. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Приписами п.п. 267.6.1, 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66 затверджено "Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів" (далі - Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком, пунктом 2 якої передбачено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою Сср = Цн х (Г/100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до "Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403 (надалі за текстом - Порядок).

Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку (пункти 3,4 Методики).

Як передбачено пунктом 13 Методики, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що аналіз наведених положень ПК України, Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно, Мінекономрозвитку та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб'єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.

А відтак судом першої інстанції вірно зазначено, що перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2021 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.

Разом з тим обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2021 році.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що в переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року придбаний позивачем автомобіль саме марки BMW, модель Х7 xDrive30d/G07 відсутній, та відповідач не надав підтвердження, що станом на день винесення спірного рішення керувався офіційною інформацією Мінекономрозвитку про розрахунок вартості автомобіля, а також не вказав причин, з яких подання таких доказів є неможливим.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме згідно долучених до матеріалів справи розрахунків здійснених на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкова вартість у 2021 році легкових автомобілів марки ВМW Х7 за 2020 рік не перевищує 2250000,00 грн, так як вартість ВМW Х7 (G07) SAV Х7 M50d, 3,0, дизель становить 2027131,54 грн; вартість ВМW Х7 (G07) SAV Х7 М50І, 4,4, бензин становить 2065759,40 грн; вартість ВМW Х7 (G07) SAV Х7 xDrive30d, 3,0, дизель становить 1561122,18 грн; вартість ВМW Х7 (G07) SAV Х7 xDrive40i, 3,0, бензин становить 1630334,02 грн; вартість ВМW Х7 xDrive30d, 2993 дизель становить 1978054,82 грн.

Разом з тим, згідно прайс-листа розміщеного на сайті офіційного дилера BMW Баварія Захід ціна нового автомобіля марки BMW, модель Х7 (G07) xDrive30d, з урахуванням податків на митне очищення і ПДВ, складає 2261024 грн.

Відтак, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що в даному випадку, із застосуванням Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, прайс-листа розміщеного на сайті офіційного дилера BMW Баварія Захід та коефіцієнта коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до "Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів", вартість нового автомобіля марки BMW, модель Х7 (G07) xDrive30d не перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати (2261024 грн х (74/100) = 1673157,76).

Також як вірно зазначено судом першої інстанції, що із застосуванням Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, коефіцієнта коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до "Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів" та сплаченої позивачем суми за придбаний автомобіль, його вартість також не перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати та складає 1806148,70 грн.

Беручи до уваги все викладене вище колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про підставність позовних вимог до задоволення.

Згідно ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Судові витрати розподілу не підлягають з огляду на результат вирішення апеляційної скарги та виходячи з вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу ДПС України залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі №500/8549/21без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. І. Запотічний

судді І. В. Глушко

О. І. Довга

Повне судове рішення складено 28.07.2022