29 липня 2022 року м. Дніпросправа № 340/853/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
судді - доповідача Чумака С.Ю.,
суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 року в адміністративній справі № 340/853/22 (суддя І інстанції - Момонт Г.М.)
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ, РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ, ВИМОГ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку і виплати пенсії на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 31.12.2021 № 430/К/11-97-09-22;
- зобов'язати відповідача провести з 01.12.2019 перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 31.12.2021 № 430/К/11-97-09-22 з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами позову. Скаржник зазначає, що рішенням Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 11.12.2019 у справі № 160/8324/19 зазначено підставою для вчинення дій спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45 повідомляють орган ПФУ. Після набрання чинності постанови Касаційного адміністративного суду Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 висновки щодо застосування норм права є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Зміни внесені постановою 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішення у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Від відповідача відзив на апеляційну скаргу на адресу суд не надходив, що не перешкоджає розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проходив службу в Державній фіскальній службі України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і на час звернення до суду з даним позовом отримує пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. (а.с. 10-11, 21 на звороті)
Головним управлінням ДФС України у Кіровоградській області, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку від 19.03.2018 № 178 про розмір грошового забезпечення, за нормами, чинними на 01.01.2018, розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення становить 9 045,00 грн. (а.с. 27)
5 квітня 2018 року відповідачем, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, перераховано пенсію позивача з 01.01.2018 і обчислено її основний розмір, виходячи з 40% відповідних сум грошового забезпечення, та визначено у розмірі з надбавками - 5 070,00 грн. (а.с. 26 на звороті)
Головним управлінням ДФС України в Кіровоградській області видано позивачу довідки від 15.03.2021 № 78/К/11-97-09-22 і від 30.06.2021 № 204/К/11-97-09-22 про розмір грошового забезпечення, за нормами, чинними на 01.12.2019, розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби становить 15778,50 грн. (а.с. 27-28 на звороті)
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати йому пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 15.03.2021 № 78/К/11-97-09-22; зобов'язання відповідача провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату йому пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 15.03.2021 № 78/К/11-97-09-22, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 у справі № 340/1566/21 відмовлено у задоволенні зазначеного адміністративного позову позивача (а.с. 31-36). Судом зазначено, що грошове забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, має бути визначено уповноваженим державним органом за нормами, чинними станом на 05.03.2019, оскільки саме з цієї дати у зв'язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 та внесених нею змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 позивач набув право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), розрахованих згідно з постановою КМУ № 704 та Порядком № 616. Тож такі складові грошового забезпечення повинні бути визначені у розмірах, установлених законодавством за відповідною посадою за березень 2019 року.
31.12.2021 ГУ ДФС України в Кіровоградській області видано позивачу довідку № 430/КА/11-97-08-22 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.12.2019 відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби становить 15778,50 грн. (а.с. 29 на звороті)
05.01.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі зазначеної довідки.
Листом від 27.01.2022 № 881-61/К-03/8-1100/22 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії. (а.с. 7)
Не погоджуючись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що довідка про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсій від 19.03.2018 № 178 видана позивачу з урахуванням саме пункту 1, а не пункту 3 Постанови № 103. Таким чином, юридичним фактом, який зумовлює обов'язок ГУ ДФС у Кіровоградській області з видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача є визнання протиправним та нечинним саме пункту 1 Постанови № 103, а тому для перерахунку пенсії підлягає врахуванню лише довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Проте, як встановлено судом, подана позивачем до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка ГУ ДФС України в Кіровоградській області від 31.12.2021 № 430/К/11-97-08-22 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видана за нормами чинними на 01.12.2019, тобто за відсутності правових підстав для її видачі.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ РЕГУЛЮЮТЬ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ, ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ СУДОМ
Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704, якою зокрема затверджено: схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.
Згідно з пунктом 2 постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 1 січня 2018 року.
Отже, набрання чинності 1 березня 2018 року постановою КМУ № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення працівників податкової міліції, у розумінні частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018, виходячи з грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеного станом на 01.03.2018 постановою КМУ № 704.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
У зв'язку з цим саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
З огляду на вказане колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що право на перерахунок пенсії у нього виникло з 5 березня 2019 року.
Разом з тим, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема головні управління Пенсійного фонду та уповноважені органи, які видають довідки, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Отже, оскільки право на перерахунок пенсії виникло у позивача 5 березня 2019 року, то і відповідна довідка для перерахунку пенсії повинна містити відомості про грошове забезпечення станом саме на зазначену дату, проте такої довідки пенсійному органу надано не було. Натомість, надана для перерахунку пенсії довідка Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 31.12.2021 № 430/К/11-97-09-22 містить відомості щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій станом на 1 грудня 2019 року, тобто не відповідає наведеним вище вимогам Закону № 2262 та Порядку № 45.
Матеріали справи не містять відомостей, що послуговало підставою для видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача в грудні 2019 року, проте при розгляді раніше справ з аналогічним предметом спору (зокрема № 340/5009/21, № 340/8500/21) судом встановлено, що підставою для видачі колишнім працівникам ДФС довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії став наказ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 17 грудня 2019 року № 863-о «Про преміювання осіб начальницького складу податкової міліції Головного управління ДФС у Кіровоградській області за грудень 2019 року», відповідно до якого встановлено розрахунковий розмір премії особам начальницького складу податкової міліції Головного управління ДФС у Кіровоградській області за результатами роботи з урахування відпрацьованого часу за грудень 2019 року у розмірі 60% від посадового окладу.
З цього приводу апеляційний суд зазначає, що відповідно до пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 9 розділу V Порядку № 616 передбачено, що преміювання осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, відповідно до положення про преміювання, затвердженого наказом ДФС.
Премія є складовою грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції та належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Проте премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах кошторисних асигнувань, передбачених для оплати праці на відповідний рік. Премії носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретного працівника, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Зазначена правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а.
Отже, виплата в певному місяці певній особі премії у будь-якому розмірі не може бути підставою для перерахунку пенсії іншій особі, яка колись працювала на цій посаді, оскільки ця обставина не є підвищенням розміру грошового забезпечення такої особи в розумінні ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
Таким чином відсутні будь-які нормативно-правові акти, які породжують правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ саме з 1 грудня 2019 року.
Оскільки відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 обставиною, що обумовлює перерахунок пенсій колишніх військовослужбовців, повинно бути підвищення розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а такого підвищення станом на 1 грудня 2019 року не відбулось, то підстави для перерахунку пенсії позивача саме з 1 грудня 2019 року відповідно до довідки про грошове забезпечення відповідної особи станом на цю дату відсутні.
Водночас сам по собі факт наявності довідки ГУ ДФС України з відповідними складовими не є беззаперечним доказом обов'язку відповідача здійснити перерахунок, оскільки для здійснення перерахунку пенсії насамперед повинні існувати підстави для такого перерахунку, передбачені ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, тобто в особи повинно виникнути право на перерахунок на відповідну дату, станом на яку і видається довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, чого у спірних правовідносинах не відбулось.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Оскільки справа відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 12 КАС України є справою незначної складності, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 року в адміністративній справі № 340/853/22 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя - доповідач С.Ю. Чумак
суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко