29 липня 2022 року № 320/6884/21
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Промоальт" до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправними дій,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Промоальт" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Київській області з проведення планової перевірки дотриманням ТОВ «Промоальт» вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером: 3210900000:01:066:7990, цільове призначення: 02.07 для іншої житлової забудови, яка розташована по вул. Чехова, 27, у м. Ірпінь Київської області;
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Київській області з використання неуніфікованої форми акту при оформленні результатів проведеної 09.02.2021 року планової перевірки ТОВ «Промоальт».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення приписів ч. 4 ст. 5 Закону №877 письмово не повідомлено Товариство про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу; в порушення ч. 5 ст. 7 Закону №877 перевірка проведена без уповноваженого представника Товариства, оскільки перед початком здійснення перевірки не пред'явлено такій особі Товариства посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і не надано копію посвідчення; в порушення ч. 6 ст. 7 Закону №877 не вручено (не направлено) в останній день заходу державного нагляду (контролю) другий примірник акта перевірки; в порушення ч. 15 ст. 5 Закону №877 використано неуніфіковану форму акту.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надіслав, проте надав документи які було витребувати ухвалою суду від 15.06.2021.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Так, 09 лютого 2021 року уповноваженими особами Головного управління Держгеокадастру у Київській області на підставі відповідного плану роботи на І квартал 2021 року, було проведено планову перевірку дотриманням вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером: 3210900000:01:066:7990, цільове призначення: 02.07 Для іншої житлової забудови, яка розташована по вул. Чехова, 27, у м. Ірпінь Київської області і знаходиться у користуванні ТОВ «Промоальт».
За наслідками здійсненого вказаного заходу контролю Відповідачем цього ж дня складено відповідний Акт за №71-ДК/44/АП/09/01/-21, згідно якого органом державного, нагляду (контрою) встановлено порушення вимог ст. 168 Земельного кодексу України, а саме - зняття ґрунтового покриву на земельній ділянці з кадастровим номером: 3210900000:01:066:7990 без спеціального дозволу (незавірена належним чином копія акту перевірки направлено поштою додатком до листа від 18.03.2021 року, трек номером 0311518989125, отримано позивачем 26.03.2021 року).
07 травня 2021 року директором Товариства в приміщенні Головного управління Держгеокадастру у Київській області, що знаходиться за адресою: м. Київ вул. Серпова 3/14, було отримано повідомлення Головного управління Держгеокадастру у Київській області за №71-ДК/0047 ШК/11/01/-21 про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яким Відповідач вимагає у 15-ти денний термін Позивачу сплатити розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого) шару ґрунту у розмірі 117 750,15 грн., розрахованого відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963.
TOB «Промоальт» вважає протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Київській області з проведення планової перевірки дотриманням вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером: 3210900000:01:066:7990, цільове призначення: 02.07 для іншої житлової забудови, яка розташована по вул. Чехова, 27, у м. Ірпінь Київської області, та з оформлення її результатів, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Так, статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 188 Земельного кодексу України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2016 року №482 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.
Згідно з пунктом 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Щодо питань порядку здійснення заходу з державного нагляду (контролю) та оформлення його результатів Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 16.10.2020 р. №963-15 (далі по тексту - Закон №963) визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Статтею 4 Закону №963 визначено, що об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Згідно зі ст. 5 Закону №963 державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
За приписами статті 6 Закону №963 до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Відповідно до статті 9 Закону №963 державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.
Статтею 10 Закону № 963 передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема: давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Аналіз наведених правових норм суд зазначає, що державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися державним інспектором ГУ Держгеокадастру, у тому числі, шляхом проведення перевірок.
Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності.
При цьому, Закон №963 не визначає підстав та порядку проведення перевірок посадовими особами Держгеокадастру.
В свою чергу, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», дія якого поширюється і на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства.
Закон №877 є спеціальним законом, який визначає, зокрема, процедуру проведення перевірок суб'єктів господарювання органами державного нагляду (контролю), повноваження цих органів під час здійснення перевірок, види розпорядчих документів, що складаються перед початком, під час та за наслідками проведення перевірок.
Відповідно до ст. 1 Закону України №877 заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно зі ст.3 Закону України №877 державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема: гарантування прав та законних інтересів кожного суб'єкта господарювання; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю) та неприпустимості здійснення заходів державного нагляду (контролю) різними органами державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання.
За приписами п. 4 ст. 4 Закону №877 виключно законами встановлюються, зокрема, органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); спосіб та форми здійснення заходів, здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Частиною 11 ст. 4 Закону №877 встановлено, що плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи-підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.
Відповідно до ч. 15 ст. 5 Закону №877 при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.
Відповідно до приписів абзаців 8-9 ч. 2 ст. 5 Закону №877 уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством (уніфіковану форму акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06.11.2018 року за № 538 (далі Наказ 538).
Частина 4 ст. 5 Закону №877 визначає, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніше як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного зв'язку (у тому числі через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний орган державного нагляду (контролю) та суб'єкт господарювання, який ним перевіряється) або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
За змістом ч. 1 ст.7 Закону №877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
За приписами ч.2, ч.5 ст.7 Закону №877 на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, п відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід, перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 7 Закону №877 за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів своєчасного повідомлення, не пізніше як за 10 днів, до дня здійснення перевірки.
Крім того, як не надано доказів і того, що перевірка проведена в присутності уповноваженого представника Товариства. Крім того, даний факт підтверджується актом перевірки, в якому відсутні відомості про присутність уповноваженої особи товариства.
Також до суду відповідачем не надано доказів направлення позивача чи отримання останнім другого примірника акту перевірки, відповідно до норм чинного законодавства.
Таким чином, при дослідженні матеріалів справи, судом встановлено, що відповідачем при проведення перевірки та оформлення результатів перевірки порушено вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
У силу положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Під час розгляду справи відповідач не надав до суду жодних належних і достовірних доказів, які спростовували б твердження позивача.
З огляду на зазначене, беручи до уваги докази, наявні у матеріалах справи у їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 КАС України. Позивачем під час звернення до суду був сплачений судовий збір у розмірі 4540,00 грн., який підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Київській області.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Київській області з проведення планової перевірки дотриманням ТОВ «Промоальт» вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером: 3210900000:01:066:7990, цільове призначення: 02.07 для іншої житлової забудови, яка розташована по вул. Чехова, 27, у м. Ірпінь Київської області.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Київській області з використання неуніфікованої форми акту при оформленні результатів проведеної 09.02.2021 року планової перевірки ТОВ «Промоальт».
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Промоальт» за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Київській області судовий збір у розмірі 4540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лиска І.Г.