Рішення від 29.07.2022 по справі 300/3246/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" липня 2022 р. справа № 300/3246/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття рішення за зверненням ОСОБА_1 від 16.12.2020 №М-392 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами: -2624080900:02:001:0009, - 2624080900:02:001:0012, - 2624080900:02:001:0001, - 2624080900:01:002:0002, - 2624080900:01:001:0002, - 2624080900:01.001:0004, - 2624080900:01:001:0001, - 2624080900:03:002:0002, - 2624080900:03:002:0001, - 2624080900:03:002:0003, - 2624080900:03:002:0007, - 2624080900:01:001:0003 та зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даних земельних ділянок в оренду для городництва.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем у відповідності до вимог чинного законодавства було подано заяву від 26.12.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 379,5154 га. Проте в порушення вимог Земельного кодексу України, Переріслянською сільською радою за результатами поданої позивачем заяви від 26.12.2020 року, не прийнято жодного вмотивованого рішення, що порушує права позивача. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та просить зобов'язати відповідача розглянути його заяву від 26.12.2020 з прийняттям відповідного рішення згідно вимог земельного законодавства.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.10-11).

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Вказав, що на момент звернення позивача із заявою від 26.12.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 379,5154 га, з ідентичними заявами на такі самі площі звернулося ще двоє громадян. Так, заяви вказаних осіб, в тому числі і позивача було розглянуто на сесії Переріслянської сільської ради та прийнято відповідне рішення №143-5/2021 від 08.04.2021, та рекомендовано взяти участь в земельних торгах з метою купівлі права оренди зазначених земельних ділянок, оскільки відповідно до рішення сільської ради від 22.12.2020 №52-3/2020 земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 290.2722 га на які претендують громадяни включено до переліку для продажу права оренди на конкурсних засадах (земельних торгах), інші площі знаходяться у користуванні громадян села та під сільськими пасовищами. Також вказав, що площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва не може перевищувати 0,6 га. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив на позовну заяву та вказав, що рішення за результатами розгляду його заяви він не отримував, а зміни до Земельного кодексу від 28.04.2021 року про те, що площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва не може перевищувати 0,6 га прийняті після його звернення.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 16.12.2020 року звернувся до Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для городництва з кадастровими номерами: - 2624080900:02:001:0009, - 2624080900:02:001:0012, - 2624080900:02:001:0001, - 2624080900:01:002:0002, - 2624080900:01:001:0002, - 2624080900:01.001:0004, - 2624080900:01:001:0001, - 2624080900:03:002:0002, - 2624080900:03:002:0001, - 2624080900:03:002:0003, - 2624080900:03:002:0007, - 2624080900:01:001:0003 (а.с.6).

14.01.2021 року відповідачем направлено позивачу лист №43/03-26 у якому зазначено, що для розгляду заяви позивачу рекомендуємо долучити додаткові документи (а.с.7).

Також судом встановлено, що 08.04.2021 року Переріслянською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області прийнято рішення №143-5/2021 про розгляд звернення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 щодо відведення земельних ділянок для городництва в с. Волосів Переріслянської сільської ради загальною площею 378,5154 га, яким вирішено: рекомендувати вказаним громадянам взяти участь в земельних торгах з метою купівлі права оренди зазначених земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що будуть виставлені на торгах окремими лотами за межами населеного пункту с. Волосів (а.с.17).

Підставою для прийняття такого рішення стало рішення Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області від 22.12.2020 №52-3/2020, яким земельні ділянки сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Волосів загальною площею 290.2722 га., на які претендували вказані громадяни включено до переліку для продажу права оренди на конкурсних засадах (земельних торгах), інші площі зазначені у заяві знаходяться у користуванні громадян села Волосів для ведення особистого селянського господарства та під сільськими пасовищами.

Позивач не погоджуючись із такою бездіяльністю щодо прийняття рішення за його зверненням та вважаючи її протиправною, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи оцінки спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення події, обставин чи відповідних відносин або вчинення конкретної дії у спірних правовідносинах.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Абзацом 1 статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно із статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 №280/97-ВР (надалі, також - Закон №280/97-ВР), місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 25 Закону №280/97-ВР передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з приписами частин 1, 2, 3, 10 статті 59 Закону №280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно статті 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою, тощо.

Підпунктом 34 пунктом 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних та міських рад вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 щодо відведення земельних ділянок для городництва в с. Волосів Переріслянської сільської ради загальною площею 378,5154 га., Переріслянською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області 08.04.2021 року прийнято рішення №143-5/2021, яким рекомендовано взяти участь в земельних торгах з метою купівлі права оренди зазначених земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що будуть виставлені на торгах окремими лотами за межами населеного пункту с. Волосів, оскільки рішенням Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області від 22.12.2020 №52-3/2020, земельні ділянки сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Волосів загальною площею 290.2722 га, на які претендували вказані громадяни включено до переліку для продажу права оренди на конкурсних засадах (земельних торгах), інші площі зазначені у заяві знаходяться у користуванні громадян села Волосів для ведення особистого селянського господарства та під сільськими пасовищами.

Так, згідно рішення №143-5/2021 від 22.12.2022 більша частина земельних ділянок загальною площею 290.2722 га., на які претендували громадяни, в тому числі позивач, включено до переліку для продажу права оренди на конкурсних засадах (земельних торгах).

Згідно ч. 2 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5 ст. 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.

Отже, на момент прийняття рішення на звернення позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок, вказані земельні ділянки перебували в переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами.

Відтак, відповідач як розпорядник земель комунальної власності є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги. При цьому, законодавцем чітко визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Таким чином відповідачем зазначено, що станом на 22.12.2020 було наявне рішення про включення спірних земельних ділянок до переліку для продажу права оренди на конкурсних засадах (земельних торгах), у зв'язку з чим відповідачем рекомендовано громадянам, які звернулися до сільської ради щодо відведення земельних ділянок для городництва, взяти участь в земельних торгах з метою купівлі права оренди зазначених земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Окрім цього судом встановлено, що рішеннями Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області від 25.06.2021 року №173-7/2021, від 23.12.2021 року №314-11/2021 та від 23.12.2021 №299-11/2021 на частину земельних ділянок сільською радою затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності, надано дозвіл Переріслянській сільській раді на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які утворилися в результаті поділу та включено їх до переліку для продажу права оренди на конкурсних засадах.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного Переріслянською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області 08.04.2021 року прийнято рішення №143-5/2021 за зверненням ОСОБА_1 від 16.12.2020 №М-392, яким рекомендувала позивачу взяти участь у земельних торгах з метою купівлі права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що будуть виставлені на земельних торгах окремими лотами за межами населеного пункту с.Волосів, проте не прийнято жодного із передбачених ЗК України рішення (рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, або рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою), що суперечить вимогам статті 123 ЗК України.

Таким чином суд дійшов висновку, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені ЗК України, що свідчить про допущення ним протиправної бездіяльності, що полягає у неприйнятті одного з передбачених ЗК України рішення за результатами розгляду поданого позивачем клопотання.

Враховуючи вищенаведене на переконання суду належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Переріслянську сільську раду Надвірнянського району Івано-Франківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.12.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та прийняти одне із передбачених статтею 123 ЗК України рішення (рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, або вмотивоване рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою).

У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог.

Відтак, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково, суд робить висновок про стягнення, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області сплаченого судового збору в розмірі 454,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 16.12.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідно до вимог статті 123 Земельного кодексу України.

Зобов'язати Переріслянську сільську раду Надвірнянського району Івано-Франківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.12.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та прийняти одне із передбачених статтею 123 ЗК України рішення (рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, або рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Переріслянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;

відповідач: Переріслянська сільська рада Надвірнянського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04354692, адреса: вул. Січових Стрільців, 21, с. Перерісль, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78420.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.