Справа № 715/1956/22
Провадження № 3/715/1120/22
28.07.2022 смт. Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Маковійчук Ю.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Чернівецької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 за ч.2 ст.172-18 КУпАП,-
Солдат ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектор прикордонної служби 3 категорії - номер обслуги І групи ІПС відділення інспекторів прикордонної служби «Біла Криниця» відділу прикордонної служби «Порубне» 31 прикордонного загону, в період з 13 год. 00 хв. 27.06.2022 року по 21 год. 00 хв. 27.06.2022, виконуючи наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» на напрямку 807-811 прикордонних знаках, будучи старшим прикордонного наряду не організував належним чином несення служби у складі прикордонного наряду, охорону визначеної ділянки належним чином не здійснював, допустив незаконний перетин державного кордону України на напрямку 808 прикордонного знаку, що в свою чергу призвело до незаконного перетинання державного кордону двома особами. Своїми діями солдат ОСОБА_1 порушив вимоги ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, підпунктів 7, 11 пункту 2, підпункту 9 пункту 5 розділу II «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1391/27836, в умовах особливого періоду (воєнного стану), тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено частиною 2 статті 172-18 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву в якій вказав, що свою вину у вчиненому правопорушенні визнає, підтвердив обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та просив суд суворо його не карати, справу розглянути без його участі.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.2 ст. 172-18 КУпАП, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 КУпАП військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
За змістом ч.1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до ч.4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Частина 2 ст. 172-18 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України вчинене в умовах особливого періоду.
Диспозиція статті 172-18 КУпАП є загальною та не містить конкретизації порушення відповідних військових службових осіб. При цьому основним об'єктом посягання є правовідносини безпосередньо військової служби.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17.03.2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Крім того, через збройну агресію РФ проти України відповідно до Указу Президента №?69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена та проводиться загальна мобілізація. Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав. Крім того з 24.02.2022 року Указом Президента в Україні №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який був затверджений Законом України від 24.02.2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» з 05:30 годин 24.02.2022 року введено воєнний і стан, який в був продовжений 25.05.2022 року строком на 90 діб.
Таким чином ОСОБА_1 вчинив інкриміноване йому діяння в час дії особливого періоду.
Організація несення служби прикордонними нарядами визначається Інструкцією про службу прикордонних нарядів ДПСУ затвердженої наказом МВС від 19.10.2015 р. №1261.
Відповідно до наказу МВС України від 19.10.2015 року №1261 «Про затвердження Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ, зокрема, п. 7 глави 2 розділу ІІ, під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані:
- нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону;
- виявляти та припиняти кримінальні та адміністративні правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України.
Згідно вимог п.9 глави 5 розділу ІІ Інструкції під час несення служби патруль зобов'язаний:
- нести службу відповідно до отриманого наказу, послідовно переміщуючисьвід одного місця несення служби до іншого; вести спостереження за місцевістю , районами провадження робіт, здійснювати перевірку державного кордону, стану прикордонних знаків, покажчиків та інших інженерних споруд; здійснювати пошук та вживати заходів щодо затримання правопорушників законодавства з прикордонних питань, документування та збереження ознак правопорушення.
Відповідно до вимог пункту 11 глави 2 розділу ІІ Інструкції, прикордонним нарядам забороняється:
- залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або переміщуватись на іншу до зміничи закінчення терміну несення служби, а також змінювати маршрут руху;
- відволікатися від несення служби.
Відповідно до вимог пункту 5 глави 1 розділу ІІ Інструкції, старший наряду зобов'язаний:
- організувати службу прикордонного наряду відповідно до одержаного наказу;
- неухильно стежити за дотриманням складом прикордонного наряду дисципліни та правопорядку;
- забезпечити готовність до дій і пильне несення служби прикордонним нарядом;
- постійно здійснювати контроль за діями підпорядкованих йому прикордонників і керувати прикордонним нарядом.
Встановлено, що в період з 13 год. 00 хв. 27.06.2022 року по 21 год. 00 хв. 27.06.2022, солдат ОСОБА_1 виконуючи наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Прикордонний патруль» на напрямку 807-811 прикордонних знаках, будучи старшим прикордонного наряду не організував належним чином несення служби у складі прикордонного наряду, охорону визначеної ділянки належним чином не здійснював, допустив незаконний перетин державного кордону України на напрямку 808 прикордонного знаку, що в свою чергу призвело до незаконного перетинання державного кордону двома особами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому порушенні підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 22.07.2022 року №14, висновком службового розслідування, витягом зі зведення №178 про обстановку на державному кордоні та результати оперативно-службової діяльності 31 прикордонного загону за 27.06.2022 р., письмовими поясненнями ОСОБА_1 .
Отже, в судовому засіданні встановлено, що солдат ОСОБА_1 порушив правила несення прикордонної служби особою , яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене в умовах особливого періоду, а в його діях є склад адміністративного правопорушення передбачений ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
Ст. 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст.40-1 КУпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі ст.172-18 КУпАП, керуючись ст. ст. 38, 252, 283, 285, 287 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд протягом 10-ти діб з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя