Справа № 715/1974/22
Провадження № 3/715/1131/22
28.07.2022 смт. Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Маковійчук Ю.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділу прикордонної служби «Порубне» Західного регіонального управління 31 прикордонного загону імені генерал-хорунжого Олександра Пилькевича Державної прикордонної Служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_1 громадянина України, непрацюючого, пенсіонером по інвалідності за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 18.04.2022 року о 07 год. 00 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне», що розташований на території Тереблеченської об'єднаної територіальної громади Чернівецького району Чернівецької області на ділянці відповідальності впс «Порубне» незаконно перетнув державного кордону з України в Румунію по документу, який не дає право на перетин державного кордону, а саме: на паспортний контроль пред'явив закордонний паспорт громадянина Румунії № НОМЕР_1 , виданий 10 липня 2018 року, що було виявлено 26 липня 2022 року о 00:25 год. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне» на в'їзд в Україну.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав та пояснив, що він працює в Румунії, має громадянство цієї держави. Після початку війни, крім основної роботи був залучений до волонтерської діяльності на кордоні в якості перекладача. У квітні він приїжджав в Україну, виїжджаючи надав на паспортний контроль закордонний паспорт громадянина Румунії, побоюючись що його можуть не випустити за кордон, хоча він є інвалідом і міг вільно покинути територію України.
Дослідивши письмові матеріали вищевказаної адміністративної справи, суд приходить до наступних висновків.
Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон країни або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , є громадянином України.
Згідно ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну згідно ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України» є: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) посвідчення особи моряка; 5) посвідчення члена екіпажу; 6) посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).
Аналогічні норми закріплені у Постанові Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995 року «Про порядок перетину Державного кордону України громадянами України».
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про громадянство» в Україні діє принцип єдиного громадянства згідно якого, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Виходячи з вищевказаних норм, з огляду на принцип єдиного громадянства (п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про громадянство») ОСОБА_1 , будучи громадянином України, вступивши у вказані правові відносини, а саме при виїзді з території України у пункті пропуску на паспортний контроль мав би пред'явити один з документів, який передбачений ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України», який відповідно дає право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Проте, при перетині кордону ОСОБА_1 не пред'явив відповідний документ, який надає право на перетин Державного кордону України, громадянам України. При цьому він при виїзді з України в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Порубне» пред'явив власний закордонний паспорт громадянина Румунії № НОМЕР_1 , виданий 10 липня 2018 року, який в даному випадку, йому як громадянину України, не дає право на перетин Державного кордону України.
З огляду на викладені обставини, в судовому засіданні достовірно встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , незаконно перетнув Державний кордон України без відповідних документів, які надають право на перетин кордону громадянами України, які передбачені ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України», а тому у діях останнього є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.204-1 КУпАП.
Слід значити, що незважаючи на принцип єдиного громадянства (п.1 ч.1 Закону України «Про громадянство»), законодавством України не передбачено відповідальність за отримання громадянином України - громадянства (підданства) іншої держави та правових наслідків в такому випадку для громадянина України чинним законодавством не передбачено.
І в даному випадку, ОСОБА_1 , як громадянин України притягується до відповідальності не за наявність у нього громадянства іншої держави, а саме за перетин Державного кордону України, без відповідних документів.
Аналізуючи зібрані у справі про адміністративне правопорушення докази, а саме: довідку християнського п'ятидесятницького культ «Бетель» П'ятидесятницької церкви - Радеуць № 41 від 21.07.2022 року, в якій вказано, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 був особливо залучений для здійснення перекладу в центрі для біженців «Бетель», допомагаючи в координації та орієнтації близько 3 000 біженців, які отримали допомогу вказаного центру починаючи з 26.02.2022 року та інші матеріали справи, враховую характер, тяжкість, обставини та наслідки вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та вважаю його таким, що не спричинило істотної шкоди державним чи суспільним інтересам, тобто малозначним. При цьому беру до уваги матеріальне становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, особу порушника, що він отримує пенсію по інвалідності, його волонтерську діяльність, а тому вважаю за можливе його виправлення без застосування щодо нього адміністративного стягнення і доцільним закриття провадження в справі на підставі ст. 22 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 247, 251, 280, 284, 287, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204- 1 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого діяння на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя