Рішення від 27.07.2022 по справі 399/278/22

Справа № 399/278/22

Провадження № 2/399/131/2022

РІШЕННЯ

Іменем України

27 липня 2022 року селище Онуфріївка

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Лях М.М., за участі секретаря судового засідання Гриценко Т.М., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в селищі Онуфріївка в залі суду цивільну справу за позовом Онуфріївської селищної ради в особі органу опіки та піклування Онуфріївської селищної ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Комунальна установа «Онуфріївський селищний центр соціальних служб Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області», про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

встановив:

До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області з позовом звернулася Онуфріївська селищна рада в особі голови органу опіки та піклування Онуфріївської селищної ради до відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа Комунальна установа «Онуфріївський селищний центр соціальних служб Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області», в якому просить позбавити відповідачів батьківських прав відносно їх неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути з кожного з відповідачів аліменти на утримання сина в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, на особовий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у відділенні Ощадного банку України, до досягнення ним повноліття.

Свій позов мотивує тим, що на обліку служби у справах дітей з 2011 року перебуває родина ОСОБА_1 , як така, що опинилась у складних життєвих обставинах. Дана родина має неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За заявою відповідачів їх неповнолітній син з 23 серпня 2013 року по теперішній час знаходиться на повному утриманні дитячого будинку змішаного типу дітей дошкільного та шкільного віку «Жива Перлина». За цей час батьки лише один раз відвідували сина у закладі у перший рік його проживання там. Телефонне спілкування з батьками відбувається 1-2 рази на місяць, коли син сам зателефонує їм. Батьки не приймають участі у вихованні та розвитку сина, безвідповідально ставляться до виконання своїх батьківських обов'язків. Умови проживання родини ОСОБА_1 незадовільні. В будинку брудно, неприємний запах, антисанітарія, купа брудного посуду, малий запас продуктів харчування. Умов для належного виховання, утримання та розвитку неповнолітнього ОСОБА_3 не створено. Останній сам не схвалює спосіб життя своїх батьків і відмовляється від спільного проживання з ними.

Ухвалою суду від 06 липня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами загального позовного провадження.

В підготовче судове засідання представник позивача органу опіки та піклування Онуфріївської селищної ради Філатова Ю.О. не з'явилась, подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити в повному обсязі.

Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з'явились, подали заяви про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Представник третьої особи Комунальної установи «Онуфріївський селищний центр соціальних служб Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області» Кочевська Л.Б. в підготовче судове засідання не з'явилась, надала заяву, в якій справу просила розглядати без її участі.

Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з'явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, вивчивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та дослідивши їх доказами вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачі по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є батьками неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим Зибківською сільською радою Онуфріївського району Кіровоградської області 02 січня 2007 року /а.с. 5/.

Згідно інформації, наданої Приватною організацією дитячий будинок змішаного типу для дітей дошкільного та шкільного віку «Жива Перлина» № 37 від 23.03.2022, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 23 серпня 2013 року було зараховано до вказаного закладу. Мама відвідувала хлопця лише в перший рік його перебування у дитячому будинку та вже 7 років батьки в закладі хлопця не відвідують, участі в його житті не приймають. Телефонне спілкування з батьками відбувається 1-2 рази на місяць, лише коли ОСОБА_3 сам їм зателефонує. Хлопець знаходиться на повному утриманні дитячого будинку «Жива Перлина» /а.с. 14/.

17 листопада 2021 року неповнолітній ОСОБА_3 подав заяву на ім'я селищного голови Онуфріївської селищної ради, згідно якої просив допомоги у вирішенні питання про позбавлення його батьків батьківських прав відносно нього, так як вони забули про його існування та не турбуються про нього /а.с. 15/.

Питання про позбавлення відповідачів батьківських прав відносно трьох їх неповнолітніх дітей поставало раніше, про що свідчить копія рішення Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 21 травня 2015 року, яке набрало законної сили 03.06.2015, але на той час в задоволенні позову було відмовлено /а.с. 21-23/.

Згідно довідки виконавчого комітету Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області № 155 від 19 травня 2022 року громадяни ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проживають та зареєстровані на території АДРЕСА_1 , ніде не працюють, власного підсобного господарства не ведуть, підробляють у приватних осіб. Земельна ділянка в наявності є, але не обробляється. Мають неповнолітнього сина ОСОБА_3 , 2006 року народження, який був вилучений із сім'ї у 2011 році та на даний час знаходиться в дитячому будинку «Жива Перлина». За період перебування ОСОБА_3 у закладі, він жодного разу не з'являвся додому на канікули, свята та вихідні /а.с. 19/.

Онуфріївський відділ управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації довідкою від 03.11.2021 повідомив про те, що відповідачі ОСОБА_1 на обліку в відділі не перебувають і ніяких видів державних соціальних допомог та пільг не отримують /а.с. 20/.

Актом № 58 обстеження умов проживання від 25.08.2013 з метою обстеження умов проживання та здійснення перевірки готовності дітей до школи по АДРЕСА_1 встановлено, що сім'я проживає за рахунок тимчасових заробітків, продуктів харчування на момент обстеження не було. В будинку брудно, речі розкидані, антисанітарія. У дітей немає чистого одягу, взуття порване /а.с. 18/.

Актом обстеження умов проживання по АДРЕСА_1 від 23.01.2020 встановлено, що з того часу, як вилучили дітей, ніяких умов не створювалось. Сім'я живе за рахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 . ОСОБА_3 тимчасово підробляє у приватних осіб /а.с. 17/.

Актом обстеження умов проживання по АДРЕСА_1 від 11.11.2021 встановлено, що сім'я проживає за рахунок тимчасових заробітків. В будинку брудно, речі розкидані, антисанітарія. Ліжка застелені брудною білизною, багато одягу потребують прання, посуд брудний, продуктів харчування малий запас. ОСОБА_1 має групу інвалідності. Визначені проблемні питання: небажання батьків та дитини проживати разом, безвідповідальне батьківство та зловживання батьками алкоголем /а.с. 16/.

Орган опіки та піклування Онуфріївської селищної ради висновком № 01-06/35/1 від 09.06.2022 року вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 12-13/.

Таким чином, позивачем доведено той факт, що відповідачі від виховання дитини ухиляється, його долею не цікавляться, матеріальної допомоги на його утримання не надають. Вказані обставини підтверджуються дослідженими судом доказами.

Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, як принципове положення визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи.

Згідно із ст. 18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

У відповідності з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно з ч. 1-4 ст. 150 СК України батьки зобов'язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.

Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Пленумом Верховного Суду України в п.п. 15, 16, 18 постанови від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз'яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Таким чином, наведені обставини дають підстави для висновку, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 свідомо ухиляються від своїх обов'язків по вихованню дитини, оскільки не піклуються про її фізичний та духовний розвиток, не спілкуються з нею, тому, з врахуванням інтересів дитини, відповідачів слід позбавити батьківських прав, проти чого вони не заперечують.

Позовна вимога про стягнення з відповідачів аліментів також підлягає задоволенню, так як ненадання матеріальної допомоги на утримання дитини є порушенням обов'язку батьків піклуватися про своїх дітей, тому суд приходить до висновку, що вимога позивача щодо стягнення з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 аліментів на утримання сина в частці від доходу є законною та обґрунтованою.

Стаття 180 Сімейного кодексу України передбачає, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Згідно ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Нормами ч. 2 ст. 166 СК України передбачено, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини.

Згідно ст. 180 СК України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до статті ч. 3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти (аліменти) присуджуються у частці від доходу матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе стягнути з відповідачів аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) відповідачів щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на особовий рахунок дитини № НОМЕР_1 , який відкритий у відділенні № 10010/087 АТ «Державний ощадний банк України», до його повноліття.

Згідно п. 1 ч.1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Оскільки при зверненні до суду позивач не сплачував судовий збір у розмірі 2481 грн., як особа звільнена від його сплати, тому судовий збір підлягає стягненню з відповідачів на користь держави.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позов Онуфріївської селищної ради в особі органу опіки та піклування Онуфріївської селищної ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Комунальна установа «Онуфріївський селищний центр соціальних служб Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області», про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку м. Чернівці, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Кременчук Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Чернівці, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на особовий рахунок дитини № НОМЕР_1 , який відкритий у відділенні № 10010/087 АТ «Державний ощадний банк України», до його повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Кременчук Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на особовий рахунок дитини № НОМЕР_1 , який відкритий у відділенні № 10010/087 АТ «Державний ощадний банк України», до його повноліття.

Допустити негайне виконання рішення суду в межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Чернівці, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь держави судовий збір в сумі 2481 гривень

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Кременчук Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 на користь держави судовий збір в сумі 2481 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя М.М. Лях

Попередній документ
105482845
Наступний документ
105482847
Інформація про рішення:
№ рішення: 105482846
№ справи: 399/278/22
Дата рішення: 27.07.2022
Дата публікації: 02.08.2022
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Онуфріївський районний суд Кіровоградської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про позбавлення батьківських прав