Постанова від 28.07.2022 по справі 345/1507/22

Справа 345/1507/22

Номер провадження 3/350/236/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2022 року селище Рожнятів

Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Бейко А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділення поліції №2 (селище Рожнятів) Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

Відділенням поліції №2 (сел.Рожнятів ) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області направлено до суду для розгляду справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №031586 від 07.06.2022, о 13 год. 33 хв. у с.Голинь по вул.600-річчя Голиня, водій керував транспортним засобом «Seat Ibiza», д.н.з. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожню обстановку, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем марки «Peugeot Partner», д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався попереду, де здійснював поворот ліворуч. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з механічними збитками, чим порушив вимоги п.12.1, 13.1, 2.3б Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП.

Дослідивши та проаналізувавши протоколи про адміністративні правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення на відповідність вимогам чинного законодавства України, суд прийшов до таких висновків.

Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч.2 ст.246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.

Статтею 245 КУпАП, окрім іншого передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За змістом ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Відповідно до положень ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

У судовому засіданні учасники вищезазначеної ДТП - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 пояснили, що дорожньо-транспортна пригода відбулась у с.Голинь по вул.600-річчя Голиня за пішохідним переходом.

Пунктом 1 розділу ІX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 (далі за текстом - Інструкція), що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: 1) схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський; 2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); 3) показання технічних приладів (у разі їх наявності); 4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); 5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.

Пунктом 4 вищезазначеного розділу Інструкції, окрім іншого, передбачено, що на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; розташування дорожньої розмітки; розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху.

З доданої до матеріалів справи схеми місця ДТП, яка сталася 07.06.2022 о 13.33 год. вбачається, що на місці ДТП були наявні наземний пішохідний перехід з дорожніми знаками та розміткою, горизонтальна розмітка на пішохідному переході. Однак, зазначені елементи у схемі місця ДТП графічно відображені не були, як і не зображено місце зіткнення автомобілів відносно сталих орієнтирів.

Окрім цього, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, з якої вбачається, що ОСОБА_1 27.06.2022 о 13.33 год., тобто у день та час зазначених у протоколі, яким йому інкриміновано вчинення правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, керував транспортним засобом марки «Seat Ibiza», д.н.з. НОМЕР_1 та здійснив обгін транспортного засобу на пішохідному переході.

Таким чином, додатково підтверджено наявність пішохідного переходу на ділянці дороги, на якій було вчинено ДТП, однак такий пункт порушення правил дорожнього руху, який би свідчив про обгін транспортним засобом «Seat Ibiza», д.н.з. НОМЕР_1 автомобіля марки «Peugeot Partner», д.н.з. НОМЕР_2 на пішохідному переході, в результаті чого сталась дорожньо-транспортна пригода, не інкриміновано ОСОБА_1 складеним протоколом серії ААБ №031586.

Наведені вище порушення є істотними і не можуть бути усунуті судом.

Як вбачається з роз'яснень, викладених в абзаці 2 пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" №11 від 17.10.2014 року, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 цього кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

За таких обставин матеріали справи слід повернути органу, уповноважений на його складання для доопрацювання (належного оформлення), під час якого необхідно усунути вищевказані недоліки.

З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст.7, 221, 245, 278 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи №350/1507/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області для доопрацювання (належного оформлення).

Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.

Суддя А.М. Бейко