Справа № 457/511/22
провадження №3/457/273/22
26 липня 2022 року м. Трускавець
Суддя Трускавецького міського суду Львівської області Грицьків В.Т.., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
До Трускавецького міського суду Львівськох області надійшли матеріали про притягнення до адміністративно відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 324558 від 15.07.2022 року, складеного інспектором СРПП ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області Власюком В.Г., ОСОБА_1 15.07.2022 року о 21.14 год. в м. Трускавці по вул. Стебницькій керував автомобілем марки LADA GRANTA д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився в установленому законом порядку в Трускавецькій міській лікарні зі згоди водія. Стан алкогольного сп'яніння підтверджується висновком № 40 від 15.07.2022.
В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що 15.07.2022 він за кермом в стані алкогольного сп'яніння не їхав. Він посварився з дружиною і поїхав на дачі. На дачах він зупинив машину і випив пиво. Коли приїхали працівники поліції він був неподалік від автомобіля. Він мав намір подзвонити товаришу, щоб забрати машину, але не встиг. Він налякався і тому написав в протоколі, що випив пиво, бо так і було.
В судовому засіданні адвокатом Крамарем Ю.М. було подано письмове клопотання про закриття провадження у справі, оскільки співробітники поліції грубо порушили право ОСОБА_1 на захист, а також вимоги нормативних документів з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, ст.268 КУпАІІ, а також аналогічні вимоги, які містяться в ЗУ «Про Національну поліцію». Адвокат Крамар Ю.М. просить закрити провадження у справі, оскільки ОСОБА_1 взагалі не знаходився за кермом та не керував транспортним засобом.
Заслухавши покази правопорушника, адвоката Крамара Ю.М., дослідивши матеріали справи суддя вважає, що справа підлягає поверненню на дооформлення з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є керування транспортним засобом у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного). Тобто доказова база має бути спрямована саме на доведення одночасно двох обставин: керування транспортним засобом і перебування у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного).
У своєму рішенні від 15.03.2019 ВС у справі №686/11314/17 вказав, що оскільки поліцейським не задокументовано та не доведено належними і допустимими доказами факту порушення водієм правил дорожнього руху, то вимоги інспектора до водія про пред'явлення документів на право керування є неправомірними, а співробітники поліції можуть зупиняти автомобіль, лише коли є факт правопорушення.
Визначення терміну "керуванняя транспортним засобом" було наведено в п. 27 Пленуму ВСУ від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», за яким керування транспортним засобом - виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Як вбачається з відеозапису, який долучено до матеріалів адміністративної справи, то він не містить запису події керування ОСОБА_1 транспортним засобом. Також працівниками поліції не було долучено інших доказів, які б підтверджували даний факт.
Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначеного недоліку розгляд справи є неможливим.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, не допущення порушення прав, особи, відносно якої складено адміністративний протокол, суддя вважає за необхідне адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 повернути до ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області для доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 130, 256, 278 КУпАП, суддя
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП повернути до ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області для доопрацювання.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя: В. Т. Грицьків