79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
17.10.07 Справа№ 3/315А
Суддя Н.Березяк при секретарі І. Сеник розглянула матеріали справи
за позовом Жидачівська районна спілка споживчих товариств, м. Жидачів
до відповідача : Державна податкова інспекція у Жидачівському районі, м. Жидачів
Про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000382330/0/6988 від 16.05.2007 р.
За участю представників:
Від позивача: Рісний М.Б. - представник
Від відповідача: Феденьків І.М. - представник
Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки , передбачені ст.ст.49,51 КАС України.
Суть спору: Жидачівська районна спілка споживчих товариств звернулась з позовом до Державної податкової інспекції у Жидачівському районі про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000382330/0/6988 від 16.05.2007 року.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задоволити позовні вимоги з мотивів наведених в позовній заяві, матеріалах справи та поясненнях наданих в судовому засіданні.
Відповідач проти позову заперечив з підстав і мотивів, викладених у відзиві та своїх поясненнях, наданих в судовому засіданні, просив позов залишити без задоволення.
В судовому засіданні 10.10.2007 року оголошувалась перерва до 17.10.2007 року.
Повний текст рішення виготовлений, підписаний та оголошений 17.10.2007 року.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності , встановив наступне:
За результатами проведеної ДПІ у Жидачівському районі планової перевірки Жидачівської райспоживспілки по питанню контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, складено акт №13011654/23-8 від 24.04.2007 року.
На підставі акту перевірки, відповідно до ст.22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ДПІ у Жидачівському районі 16.05.2007 року прийнято рішення №0000382330/0/6988 про застосування до Жидачівської райспоживспілки штрафних (фінансових) санкцій в сумі 15 488,2 грн.
Жидачівська районна спілка споживчих товариств не погоджується із нарахуванням штрафних санкцій, що стало підставою оскарження зазначеного вище рішення в судовому порядку.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного :
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі направлення № 68 від 20.04.2007 року податковими інспекторами ДПІ у Жидачівському районі здійснювалась планова перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці -магазин-маркету, який розташований за адресою : м.Жидачів, вул.. Шашкевича, 4 та належить суб'єкту підприємницької діяльності Жидачівській райспоживспілці.
За результатами проведеної перевірки ДПІ у Жидачівському районі складено акт №13011654/23-8 від 24.04.2007р., яким встановлено порушення позивачем п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами і доповненнями), а саме : «перевіркою встановлено факт невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій...» Сума розбіжності за актом перевірки становить 3097,64 грн.
На підставі акту перевірки ДПІ у Жидачівському районі прийнято рішення №000038230/0/6988 від 16.05.2007 року про застосування до Жидачівської райспоживспілки штрафних (фінансових) санкцій в сумі 15 488,2 грн.
Як вбачається із оскаржуваного рішення, штрафні санкції були застосовані на підставі ст..22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тобто фінансові санкції застосовані в у п'ятикратному розмірі суми на яку виявлено розбіжність.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами і доповненнями, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадською харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Як вже зазначалося раніше, 24.04.2007 року ДПІ у Жидачівському районі проводилась планова перевірка Жидачівської райспоживспілки, що підтверджується направленнями на перевірку №68 від 20.04.2007 року та не заперечується відповідачем, про що безпосередньо наголошувалось представником відповідача в судовому засіданні. Повідомлення про проведення перевірки позивачу не надсилалося, чим порушено порядок, встановлений Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Не заслуговують на увагу суду доводи відповідача про те, що зазначена перевірка позивача здійснювалася на підставі ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», якою передбачено інший порядок проведення перевірок -без попереднього повідомлення про її проведення.
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Положеннями ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу України»передбачено, що планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік. Забороняється проведення планових виїзних перевірок за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Відповідачем порушено не тільки порядок проведення планової перевірки, але і правила, встановлені ст..16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до статті 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.95 р. контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Положеннями статті 16 зазначеного Закону передбачено, що планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5 - 9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.
Як вбачається з матеріалів справи, про що зазначено відповідачем у відзиві, податковою інспекцією здійснювалась перевірка діяльності позивача 24 квітня 2007 року, а не за звітний календарний 2006 рік, як це передбачено ст.16 Закону. Таким чином, згідно положень ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила, вважається незаконним та не підлягає виконанню».
З огляду на викладене, рішення ДПІ у Жидачівському районі про застосування до позивача штрафних санкцій, прийняті за наслідками перевірки, здійсненої з порушенням правил п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»підлягає скасуванню.
Крім того, слід звернути увагу на той факт, що постановою Жидачівського районного суду Львівської області у справі №3-1696/2007 р. встановлено, що сума коштів, зазначена у денному звіті Жидачівської райспоживспілки у розмірі 5553,26 грн., відповідала сумі готівкових коштів у розмірі 5553,26 грн., що знаходилися у місці проведення розрахунків та була представлена у повному розмірі представникам ДПА у Львівській області.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна Сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, питання відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті «Х» по РРО за 24.04.2007 року в магазині-маркеті Жидачівської райспоживспілки вже була предметом судового дослідження і щодо цієї обставини є постанова суду, що набрала законної сили.
Згідно із вимогами ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти позову. В порушення зазначеної норми Відповідач не надав суду належних і допустимих доказів правомірності визначення ним штрафних санкцій, та прийняття оскаржуваного рішення, що є підставою для задоволення позовних вимог.
З урахуванням положень чинного законодавства України, практики його застосування найвищою судовою інстанцією України та обставин справи, суд дійшов висновку що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 21, 69, 70, 160-163, 167 КАС України, суд:
1. Позовні вимоги задоволити .
2. Скасувати рішення ДПІ у Жидачівському районі №0000382330/0/6988 від 16.05.2007 р. про застосування до Жидачівської районної спілки споживчих товариств штрафних санкцій.
3. Судові витрати покласти на Позивача.
4. Постанову може бути оскаржено в порядку, визначеному главою 1 розділу ІV КАС України.
Повний текст Постанови виготовлений та підписаний, в порядку, визначеному ч.3 ст.160 КАС України, 17.10.2007р.
Суддя Березяк Н.Є.