Рішення від 28.07.2022 по справі 420/6966/22

Справа № 420/6966/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2022 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

розглянувши в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії, в якій позивач просить:

визнати протиправною відмову Пенсійного фонду України у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, викладену у листі від 13.05.2022 року № 2800-030203-8/17668;

зобов'язати Пенсійний фонд України здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІІ на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.07.2021 року № 8/1/866, починаючи з 01 квітня 2019 року, з урахування здійснених раніше виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 22.02.2022 р. він звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області для здійснення перерахунку розміру його пенсійного грошового забезпечення станом на 01.04.2019 р. з обов'язковим урахуванням (надбавки, доплати підвищення) та премії, що змінювалися в період з квітня 2019 року по теперішній час на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.07.2021 за номером 8/1/866.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президент України постановив: Ввести в Україні воєнний стан з 24.02.2022.

З 01.03.2022 р. м. Херсон та Херсонська область знаходиться в окупації агресора Російської Федерації, що призвело до відсутності технічної та технологічної можливості здійснення функцій прийому громадян роботу сервісних центрів по Херсонській області . Прийом громадян тимчасово припинено.

25.04.2022 року позивач звертався до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку розміру пенсійного грошового забезпечення станом з 01.04.2019 р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.07.2021, але відповідач відмовив йому в листі від 13.05.2022 р., у зв'язку з чим позивач вважає цю відмову протиправною та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою суду від 23.05.2022 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що Пенсійний Фонд України не здійснює такі повноваження, як призначати, перераховувати та виплачувати пенсію.

Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив у встановлений строк не скористався.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Представником позивача було надіслано адвокатський запит від 25.04.2022 року та лист від 02.05.2022 року до Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.07.2021 року № 8/1/866.

13.05.2022 року відповідач відреагував на адвокатський запит та надіслав відповідь №2800-030203-8/17668, в якій, в межах компетенції, повідомив, що Пунктом 1 Постанови № 103 було передбачено проведення з 01.01.2018 перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

На виконання Постанови № 103 відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення, наданих уповноваженими органами силових міністерств та відомств згідно з Порядком № 45, органами Пенсійного фонду України проведено перерахунки пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262.

Рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2, 3 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45. Крім того, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.

Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалося.

Позивач, вважаючи, що йому протиправно було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 (далі - Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Також, відповідно до п. 7 Положення №280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Спеціальних підрозділів, які безпосередньо призначають, перераховують та виплачують пенсію безпосередньо в Пенсійному фонді України не створено.

Згідно з ст. 10 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262) призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 (далі - Положення № 28-2), Головне управління здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 12 Положення № 28-2 головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та кошторис видатків, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Частиною першою статті 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" визначено, що територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1) заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (п. 23 Порядку № 3-1).

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Враховуючи вищезазначені положення чинного законодавства, питання щодо перерахунку пенсії позивача належить до повноважень Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області.

Умовами пункту 7 статті 1-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (із змінами) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Херсонська міська територіальна громада включена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 травня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (в редакції наказу від 10.06.2022 № 113).

Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" у разі неможливості здійснювати діяльність на тимчасово окупованій території місце розташування державних органів, утворених відповідно до Конституції та законів України, визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.04.2022 № 440 "Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану" у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.

Судом встановлено, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну місця розташування, про ліквідацію, реорганізацію Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не приймалось.

Таким чином позивач не позбавлений права на звернення до належного територіального управління Пенсійного фонду України (в даному випадку Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області) у доступний спосіб, зокрема, на його офіційну електронну адресу.

Разом з цим суд зазначає, що з вимогою щодо проведення перерахунку пенсії позивач звернувся саме до Пенсійного фонду України, до повноважень якого не належить здійснення перерахунку пенсії позивача.

Таким чином суд дійшов висновку, що позивач з метою перерахунку пенсії звернувся до неналежного суб'єкта владних повноважень.

При цьому суд звертає увагу, що листом від 13.05.2022 року відповідач не відмовляв позивачу у проведенні відповідного перерахунку пенсії, а надав відповідь стосовно правового регулювання окремих питань, заявлених у запиті.

З огляду на зазначене у суду відсутні підстави для визнання протиправною відмови Пенсійного фонду України у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, викладену у листі від 13.05.2022 року № 2800-030203-8/17668 та, як наслідок, зобов'язання Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії.

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) і "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук

.