Рішення від 28.07.2022 по справі 400/1248/22

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2022 р. № 400/1248/22

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001,

про:визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27 січня 2022 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення за серпень-грудень 2021 року у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375;

зобов'язання відповідача здійснити у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 нарахування та виплату позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення за серпень-грудень 2021 року у повному обсязі.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з дати запровадження карантину відповідач виплачував позивачу додаткову доплату, встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375, а саме: за березень 2020 року - липень 2021 року. З серпня по грудень 2021 року він зазначеної доплати не отримував, хоча карантин на цей період був продовжений, а його посадові обов'язки не змінились. Позивач вважає, що не виплативши йому доплати з серпня по грудень 2021 року, відповідач порушив його право отримання грошового забезпечення в належному розмірі.

28.01.2022 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18.02.2022 представник позивача подав до суду заяву, якої просить врахувати описки, допущені в позовній заяві, суть яких зводиться до збільшення періоду, за який позивачу не було нараховано та виплачено додаткової доплати до грошового забезпечення. Позивач у цій заяві просить нарахувати та виплатити йому додаткову доплату до грошового забезпечення за лютий-грудень 2021 року, а не за серпень-грудень 2021 року, як він початково просив у позовній заяві. Відтак суд прийшов до висновку, що подана позивачем 18.02.2022 заява за своїм змістом є заявою про зміну предмета позову. При цьому підстава позову залишилась незмінною.

Адміністративний позов і ухвала суду від 28.01.2022 про відкриття провадження надіслані відповідачу на його поштову адресу та отримані ним 21.02.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (ф. 119) за № 5400145415191.

Відповідач правом на подачу відзиву не скористався. Враховуючи вищезазначене, керуючись частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вирішив справу за наявними матеріалами.

Згідно зі статтею 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, строк дії якого Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022 і від 17.05.2022 № 341/2022 продовжено з 05 години 30 хвилин відповідно 26.03.2022 строком на 30 діб, з 25.04.2022 строком на 30 діб, з 25.05.2022 строком на 90 діб.

Відповідно до підпункту 5 пункту 3 розділу V Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 14 липня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 19.07.2022 № 159), Миколаївська міська територіальна громада, на території якої розміщується Миколаївський окружний адміністративний суд, віднесена до громад, що розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Враховуючи вищезазначене і значну інтенсивність воєнних (бойових) дій, що проводяться на території Миколаївської міської територіальної громади станом на день розгляду цієї справи, суд не вбачав за можливе розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін, оскільки це несе значні ризики для життя і здоров'я учасників судового процесу.

Тому суд розглянув цю справа у порядку письмового провадження. Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

З 27.03.2018 позивач працював на посаді оперуповноваженого Управління міграційної поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з 12.03.2020 на всій території України карантин.

За період з березня 2020 року по 17 лютого 2021 року відповідач провів нарахування та виплату позивачу додаткової доплати до заробітної плати (грошового забезпечення), що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі - Постанова № 375).

13.01.2022 адвокат Захар Турутя, діючи в інтересах позивача, подав до відповідача адвокатський запит щодо причин припинення виплати позивачу вищезазначеної доплати до грошового забезпечення.

Листом від 19.01.2022 № 10-аз/05/28-2022 відповідач проінформував позивача про періоди, за які йому було нараховано та виплачено відповідну доплату до його грошового забезпечення. Крім цього, відповідач повідомив позивача, що бюджетні асигнування на виплату додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 18 лютого по 31 грудня 2021 року до відповідача не надходили. Відповідно до пункту 5 Постанови № 375, враховуючи вимоги статті 51 Бюджетного кодексу України, встановлення додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної Постановою № 375, за період з 18 лютого по теперішній час поліцейським Головного управління Національної поліції в Миколаївській області не проводились.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача щодо невиплати додаткової доплати до грошового забезпечення, встановленої Постановою № 375, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».

Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з 12.03.2020 на всій території України карантин.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 31 серпня 2022 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р. № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р. № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 375 установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Пунктом 4 Постанови № 375 передбачено, що перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів (пункт 5 Постанови № 375).

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання поліцейськими доплати за Постановою № 375 за відповідний період служби є сукупність таких умов:

1) у цей період повинен діяти карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2;

2) відповідно до службових обов'язків такого поліцейського він забезпечує життєдіяльність населення, у тому числі, забезпечує правопорядок і безпеку громадян, а також внаслідок виконання своїх обов'язків має безпосередній контакт з населенням;

3) такий поліцейський включений до персонального переліку працівників, яким встановлюється доплата, що визначений відповідним його керівником;

4) за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників державного та/або місцевого бюджетів на відповідний бюджетний рік передбачено видатки на здійснення доплати, визначеної пунктом 2 Постанови № 375.

Суд встановив, що з 12.03.2020 по 31.12.2022 в Україні діє карантин, встановлений постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Тобто в період з лютого по грудень 2021 року, за який позивач не отримав додаткової доплати, на території України діяв карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

З березня 2020 року по грудень 2021 року позивач працював на посаді оперуповноваженого Управління міграційної поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області. За період з 12.03.2020 по 17.02.2021 відповідач нараховував і виплачував позивачу додаткову доплату.

Це свідчить про те, що у вказаний період він відповідно до своїх службових обов'язків забезпечував життєдіяльність населення, а також внаслідок виконання своїх обов'язків мав безпосередній контакт з населенням.

У листі від 19.01.2022 № 10-аз/05/28-2022 єдиною підставою, що обумовила припинення нарахування і виплату додаткової доплати, відповідач зазначив відсутність бюджетних асигнувань на здійснення цих доплат з 18.02.2021 по 31.12.2021.

З наведеного слідує, що 18.02.2021 посадові обов'язки позивача не змінились. Тобто з 18.02.2021 по 31.12.2021 до його службових обов'язків входило забезпечення життєдіяльність населення, а також внаслідок виконання своїх обов'язків він мав безпосередній контакт з населенням.

Поряд з цим, у матеріалах справи відсутні будь-які відомості про те:

чи визначав керівник відповідача персональний перелік працівників Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, яким встановлювались доплати за період з 18.02.2021 по 31.12.2021;

чи одержував відповідач бюджетні асигнування на здійснення виплати відповідної доплати з 18.02.2021 по 31.12.2021.

У листі від 19.01.2022 № 10-аз/05/28-2022 відповідача зазначив, що бюджетні асигнування на виплату додаткової доплати до грошового забезпечення, визначеної Постановою № 375, за період з 18.02.2021 по 31.12.2021 до нього не надходили.

Будь-яких доказів, які підтверджували б цей факт, відповідач суду не надав.

Відповідно до абзаців першого і другого частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З огляду на вищезазначене суд прийшов до висновку, що відповідач протиправно не нарахував і не виплатив позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення з 18 лютого по 31 грудня 2021 року відповідно до Постанови № 375.

Разом з тим, за період з 01 по 17 лютого 2021 року відповідач нарахував і виплатив позивачу додаткову доплату до грошового забезпечення, а тому позовні вимоги щодо виплати і нарахування зазначеної доплати за цей період не підлягають задоволенню.

Крім цього, згідно з пунктом 1 Постанови № 375 додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) встановлюється пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Відтак не підлягають задоволенню також позовні вимоги в частині нарахування і виплаті позивачу за відповідний період додаткової доплати у повному обсязі, оскільки така виплата встановлюється виключно пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах, тобто у період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», а також він не поніс документально підтверджених судових витрат, пов'язаних з розглядом цієї справи в суді. Тому розподіл судових витрат у порядку статті 139 КАС України суд не здійснював.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001; код ЄДРПОУ: 40108735) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Миколаївській області щодо ненарахування на невиплаті ОСОБА_1 за період з 18.02.2021 по 31.12.2021 додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001; код ЄДРПОУ: 40108735) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) додаткову доплату до грошового забезпечення за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 за період з 18.02.2021 по 31.12.2021 пропорційно відпрацьованому ним часу в особливих умовах.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Рішення складено в повному обсязі 28 липня 2022 року