справа № 380/9006/22
27 липня 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Головне управління ПФУ у Львівській області), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення відсоткового значення розміру пенсії позивача, з урахуванням оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 787 від 25.05.2021 з 88 % до 70 % сум грошового забезпечення з 01.12.2019;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії з урахуванням оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 787 від 25.05.2021 з 88 % до 70 % сум грошового забезпечення з 01.12.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 88 % грошового забезпечення. Вказав, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.11.2021 у справі № 380/15695/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» в довідці від 25.05.2021 № 787, виходячи з розміру пенсії позивача 70 % грошового забезпечення. Відтак позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 01.07.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 01.07.2022 та копію позовної заяви з додатками вручено відповідачу в приміщенні Львівського окружного адміністративного суду 07.07.2022, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення. Правом подати письмовий відзив на позовну заяву відповідач станом день розгляду справи не скористався, відтак суд, керуючись ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вирішив справу за наявними матеріалами.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992. Пенсія позивачу призначена з 31.12.2003 та обчислена в розмірі 88 % від відповідних сум грошового забезпечення.
Головним управлінням ПФУ у Львівській області з 01.01.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача, виходячи з основного розміру пенсії 70 % грошового забезпечення.
Вказані обставини встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 у справі № 1340/6179/18 та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 у справі № 1340/6179/18, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
ОСОБА_1 оскаржив до суду зменшення Головним управлінням ПФУ у Львівській області основного розміру пенсії у відсотковому значенні.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 у справі № 1340/6179/18 позов задоволено частково: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.12.2018 року про перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 у справі № 1340/6179/18 (провадження № 857/2266/19) апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково: рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2019 року у справі №1340/6179/18 - скасовано в частині відмови в задоволенні позову та ухвалено в цій частині нове, яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з врахуванням розміру 88 % відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням розміру 88 % відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016. В іншій частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2019 року у справі № 1340/6179/18 - залишено без змін.
У зв'язку із набранням 19.11.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправними та нечинними пункт 3 постанови № 103, та рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Львівській області» підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 787 від 25.05.2021 за листопад 2019 року згідно із постановою № 988, яке складається із таких сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 3250,00 грн;
- оклад за спеціальним званням підполковник - 2200,00 грн;
- надбавка за стаж служби в поліції 50 % - 2725,00 грн;
- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 74,22 % - 6067,49 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 % - 325,00 грн;
- премія 55,63 % - 8103,89 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 15.07.2021 про проведення перерахунку його пенсії на підставі нової довідки.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 17.08.2021 повідомило позивача про те, що після визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) не приймалося. У зв'язку з цим вважає, що підстави для перерахунку пенсії відповідно до довідки № 787 від 25.05.2021 про розмір грошового забезпечення відсутні.
Така поведінка Головного управління ПФУ у Львівській області зумовила повторне звернення ОСОБА_1 з відповідною позовною заявою до суду.
Вказані обставини встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.11.2021 у справі № 380/15695/21, яке набрало законної сили 21.12.2021, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.11.2021 у справі № 380/15695/21, яке набрало законної сили 21.12.2021, позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01.12.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення № 787 від 25.05.2021, виданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.12.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 787 від 25.05.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Головним управлінням ПФУ у Львівській області на виконання рішення суду від 18.11.2021 у справі № 380/15695/21 здійснено з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача згідно з довідкою, виданою Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» № 787 від 25.05.2021, виходячи з розміру 70 % грошового забезпечення, що підтверджується, наявним у матеріалах справи перерахунком пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 1300-5902-8/48001 від 07.06.2022 представницю позивача повідомлення про те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.11.2021 у справі № 380/15695/21 не покладено зобов'язань на відповідача щодо здійснення перерахунку його пенсії, виходячи з розміру 88 % грошового забезпечення, відтак відповідачем проведено перерахунок на виконання вказаного рішення суду, з урахуванням статті 13 Закону № 2262, чинної на дату перерахунку пенсії, тобто із 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу розміру пенсії за вислугу років з 88 % на 70 % грошового забезпечення в результаті перерахунку, здійсненого на виконання рішення суду з 01.12.2019, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керується таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.
Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
У статті 13 Закону № 1402-VIII розтлумачено зміст такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.
Судом встановлено, що звернення до суду з цим позовом зумовлено протиправною поведінкою Головного управління ПФУ у Львівській області, яка полягає в ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу на виконання судового рішення від 18.11.2021 у справі № 380/15695/21 обставин, встановлених постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 у справі № 1340/6179/18 (провадження № 857/2266/19).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 у справі № 1340/6179/18 (провадження № 857/2266/19) встановлено наявність у позивача права на основний розмір пенсії в розмірі 88 % грошового забезпечення та відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії.
Судом встановлено, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Як уже зазначалося вище, відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Ураховуючи вказану норму, право позивача на основний розмір пенсії в розмірі 88 % грошового забезпечення підтверджене постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 у справі № 1340/6179/18 (провадження № 857/2266/19), відтак не є предметом доказування при розгляді цієї справи.
Натомість для Головного управління ПФУ у Львівські області при проведенні будь-яких подальших перерахунків пенсії позивача застосування норм права з урахуванням висновків, викладених у постанові Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18, є обов'язковим.
Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі рішення суду від 18.11.2021 у справі № 380/15695/21 щодо обмеження розміру його пенсії 70% грошового забезпечення.
Тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Разом з тим, вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з урахуванням оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 787 від 25.05.2021 задоволенню не підлягають з огляду на те, що позивачем не надано суду довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1. Судом встановлено, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області», що також встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.11.2021 у справі № 380/15695/21, яке набрало законної сили 21.12.2021.
На підставі аналізу наведених вище норм з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» про розмір грошового забезпечення № 787 від 25.05.2021 з 88 % до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення № 787 від 25.05.2021, виданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», виходячи з розміру 88 % грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Даючи оцінку діям відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача в цілому не відповідають визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та порушують право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, тому такі дії слід визнати протиправними, задовольнивши позовні вимоги в частині їх оскарження.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідачем не подано належних доказів на підтвердження правомірності своїх дій, які є предметом оскарження.
Доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи відхиляються судом.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи зазначене та обсяг задоволених позовних вимог, сума сплаченого судового збору у розмірі 992,40 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» про розмір грошового забезпечення № 787 від 25.05.2021 з 88 % до 70% сум грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення № 787 від 25.05.2021, виданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», виходячи з розміру 88 % грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур