про залишення позовної заяви без руху
27 липня 2022 року Справа № 160/9093/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., перевірів матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення середнього заробітка за час вимушеного прогулу,
30 червня 2022 року через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (далі - ЄСІТС) до Дніпропетровського коружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, яким просила:
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Луганській області від 13.06.2022 № 1152 про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції;
- стягнути з НП України на користь позивачки середній заробіток (грошове забезпечення) за час вимушеного прогулу.
Ухвалою суду від 05 липня 2022 року справу передано на розгляд за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду.
Справа надійшла до Луганського окружного адміністративного суду надійшла 22 липня 2022 року.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
За вимогами п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем зазначено дані відповідача - Головного управліня Національної поліції в Луганській області - 49101, м. Дніпро. вул. Троїцька, 20-а.
В свою чергу, за даними Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України, офіційна адреса Головного управліня Національної поліції в Луганській області - вулиця Вілєсова, 1, Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400.
Тобто, відомості про відповідача не відповідає офіційним даним, які повинні зазначатися у позовній заяві.
Також позовна заява містить у собі відомості про представника позивача - Суслова Євгенія Миколайовича.
Відповідно до ч. 6 ст. 160 КАС України, якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.
Судом встановлено, що позовна заява подана (підписана) ключем електронного підпису - Войтенко Л.В.
Тобто, зазначенння представника позивача є зайвим.
Оглядом позовної заяви встановлено, що формуючи позовну заяву через ЄСІТС зазначено представника третьої особи - Григорова Олега Олексійовича, в свою чергу відомостей про третю особу позовна заяви взагалі не має.
Крім того, суд зазначає, що порядок долучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, встановлений ст. 49 КАС України.
Так, за вимогами ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Таким чином, саме за клопотанням сторони у справі треті особи можуит бути залучені до участі у справі. Підставою для залучення третіх осіб є обставина, коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
За вимогами п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
За вимогами ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Оглядом позовної заяви встановлено, що позивач зазначаючи обставини щодо проведення відносно неї службового розслідування та прийняття наказів не надає жодного доказу в обгрунтування цих обставин.
Також відповідно до вимог ч. 7 ст. 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Предметом оскарження за даним позовом є акт індивідуальної дії - наказ ГУНП в Луганській області від 13.06.2022 № 1152. В свою чергу, в порушення ч. 7 ст. 161 КАС України, до позовної заяви не надано акт індивідуальної дії, яке оскаржується позивачем.
Статтею 122 КАС України визначений строк звернення до адміністративного суду, відповідно до якої позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Статтею 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України визначено порядок та строки оскарження дисциплінарного стягнення, застосованого у період дії воєнного стану.
Частиною четвертою статті 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України встановлено, що поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Позивачем оскаржується наказ ГУНП в Луганській області від 13.06.2022 № 1152, проте до суду звернувся 30 червня 2022 року, тобто з пропуском строку, встановленого ст. 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
За вимогами ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, оскільки позивач звернувся до суду з порушенням строку, встановленого ст. 31 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, та позивачем не подано клопотання про поновлення строку звернення до суду із зазначенням причин порушення такого строку, є законні підстави для залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України, є законні підстави для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 171, 241, 248, 256, 93, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення середнього заробітка за час вимушеного прогулу - залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання цієї ухвали усунути зазначені в ухвалі недоліки позовної заяви шляхом надання:
- позовної заяви, оформленної відповідно до вимог ст.ст. 160 КАС України з наданням доказів надіслання іншим учасникам справи;
- докази оставин, які зазначає позивачу позові, з наданням доказів надіслання іншим учасникам справи;
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із обґрунтування поважності пропуску такого пропуску.
В разі не усунення вказаних недоліків у встановлений термін позовну заяву буде повернуто позивачеві.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяО.В. Ірметова