26 липня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/2528/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про визнання протиправними дії та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, -
Представник позивача, з урахуванням уточнення, звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, які полягають у затримці виплати розрахунку при звільненні ОСОБА_1 за період з 31.12.2021 по 27.04.2022 року;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, за період з 31.12.2021 по 27.04.2022 у сумі 88196,94 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилався на те, що позивач з 1996 по 31.12.2021 проходив службу в органах внутрішніх справ України та Національній поліції України. Наказом Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 31.12.2021 року №604 о/с ОСОБА_1 було звільнено з 31.12.2021 зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу - за рішенням комісії про непридатність до служби в поліції), вислуга років на день звільнення складає 25 років 04 місяців 15 днів. При цьому вказує, що одноразову грошову допомогу при звільненні позивачу було виплачено лише 27.04.2022, що підтверджується випискою з карткового рахунку позивача від 11.05.2022. Зазначає, що остаточний розрахунок при звільненні працівника проводиться в день його звільнення, з обов'язковим попереднім письмовим повідомленням працівника про розмір нарахованих сум. Натомість відповідачем виплачена одноразова грошова допомога із затримкою, що на його думку становить 117 календарних днів. Отже, вважає, що оскільки відповідач здійснив виплату одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу лише 27.04.2022, тобто із затримкою розрахунку при звільненні у 117 календарних днів, а тому ГУНП в області повинно нести відповідальність, передбачену ст.ст.116, 117 КЗпП України, виплативши позивачу середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.05.2022 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.28).
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнаються в повному обсязі (а.с.33-35). Зазначає, що відповідно листа від УФЗБО ГУНП в Кіровоградській області №984/28/-2022 від 09.06.2022 фінансування на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції вперше у 2022 році виділено 25.04.2022 року. Після чого вказані кошти були перераховані на карткові рахунки звільнених поліцейських, у тому числі ОСОБА_1 у встановлені строки. Зазначає, що відповідно до вимог Закону України “Про Національну поліцію” та Порядку №260, які є спеціальним законодавством та підлягають застосуванню при вирішенні спорів з приводу порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейських. Крім того, вважає посилання позивача на те, що на спірні правовідносини поширюється ст.116 КЗпП України є безпідставними. Додатково зазначив, що позивач неправильно розрахував середньоденний заробіток, згідно довідки про доходи наданої УФЗБО ГУНП в Кіровоградській області за листопад позивач отримав дохід в розмірі 15961,68 грн. в грудні в розмірі 13905,84 грн, тож середньомісячне грошове забезпечення складає 14933,72 грн., а середньоденне грошове забезпечення складає 489,63 грн., відповідно цього середній заробіток за весь час затримки остаточного розрахунку при звільненні, за період з 31.12.2021 по 27.04.2022 становить у сумі 57286,71 грн., оскільки відповідно до підпункту “б” пункту 4 розділу ІІІ постанови №100 КМУ від 8 лютого 1995 р. “Про затвердження порядку обчислення заробітної плати” не враховуються: одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо). Також, стверджував про непропорційність та неспівмірність суми 57286,71 грн., що має надкомпенсаційний характер відповідальності відповідача у порівнянні із орієнтовним розміром майнових втрат позивача, в призмі недоотриманої ним при звільненні виплати.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 31.12.2021 №604 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в Національній поліції України за пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України “Про національну поліцію” 31 грудня 2021 року (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) (а.с.49).
Відповідно до вказаного наказу станом на день звільнення стаж служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 25 років 04 місяці 15 днів.
Згідно довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ НП в Кіровоградській області від 09.06.2022 984/28-2022 фінансування на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції вперше у 2022 році виділено 25.04.2022. Вказані кошти перераховані на карткові рахунки звільнених поліцейських, у тому числі ОСОБА_1 (а.с.37).
За інформацією з виписки по картці/рахунку ОСОБА_1 , остаточний розрахунок сум ГУНП в Кіровоградській області здійснило 27.04.2022 (а.с.13).
Вважаючи протиправними виплати ГУНП в Кіровоградській області на користь позивача одноразової грошової допомоги лише 27.04.2022, а не у день звільнення зі служби в органах Національної поліції (31.12.2021), адвокат в інтересах позивача звернувся до суду з даним позовом щодо стягнення з управління на його користь середнього заробітку за час затримки виплати одноразової грошової допомоги.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 116 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Статтею 117 КЗпП України визначено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України “Про Національну поліцію” від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до положень статті 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
За змістом частини 1 статті 9 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII, особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, на підставах, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України "Про розвідку", а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Також, за правилами пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей” (в редакції постанови на час виникнення правовідносин) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
При цьому, суд зауважує, що вказаною статтею 9 Закону №2262-ХІІ та п.10 Постанови №393, якими передбачена виплата одноразової грошової допомоги при звільненні, не врегульовано питання щодо порядку та строків виплати такої допомоги при звільненні.
За загальним правилом, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Згідно з частинами 1, 2 статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні із служби врегульована розділом VI Порядку №260, який було доповнено наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.07.2020 №539 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.08.2020 за №766/35049, зокрема такого змісту:
"VI. Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні із служби
1. Поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров'я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
У разі звільнення із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності календарної вислуги 10 років і більше.
2. Поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
3. Поліцейським при звільненні із служби через службову невідповідність, у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, одноразова грошова допомога не виплачується.
4. Поліцейським у разі повторного їх звільнення із служби одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які під час попереднього звільнення не набули права на отримання такої допомоги на підставі довідки з попереднього місяця служби.
5. Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" та зазначається кадровим підрозділом у наказі про звільнення поліцейського, якому передбачена виплата цієї допомоги.
6. Нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Поліцейським у період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в дозволених законодавством випадках - шести років, які звільняються із служби з підстав, указаних у пунктах 1, 2 цього розділу, одноразова грошова допомога виплачується з розрахунку посадового окладу за останньою штатною посадою, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Якщо в період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в дозволених законодавством випадках - шести років змінено оклад за займаною посадою або виникло право на збільшення надбавки за стаж служби, або присвоєно чергове спеціальне звання, виплата одноразової грошової допомоги виплачується з урахуванням установлених розмірів.
7. У наказі про звільнення підрозділом кадрового забезпечення в разі необхідності виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зазначається стаж служби для її виплати. Крім того, у разі необхідності в наказі про звільнення додатково вказується підстави для проведення відрахувань з грошового забезпечення та інших виплат.
8. Одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення із служби, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання центрального органу управління поліцією, органів поліції, державних органів, установ та організацій, до яких відряджені (прикомандировані) поліцейські.".
Водночас, наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.07.2020 №539 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 N 260" виключений пункт 23 розділу І Порядку №260, яким було передбачено, що поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду. Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.
Таким чином, починаючи з 21.08.2020 (дата набрання чинності наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.07.2020 №539 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260") спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює порядок виплати грошового забезпечення поліцейським, встановлено порядок та строк виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, згідно з якими у відповідача відсутній обов'язок здійснювати виплату такої допомоги в день звільнення поліцейського, тобто відмінні від визначених статтею 116 КЗпП України.
Суд зазначає, що порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію", який містить відсильну норму на Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, який затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 в частині, що стосується виплати грошового забезпечення, зокрема й одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
Отже, суд зазначає, що у цьому випадку необхідно керуватися саме Порядком №260, оскільки саме його норми визначають кінцевий термін здійснення виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, а відтак, враховуючи їх спеціальний характер, мають пріоритет над визначеними у ст.116 КЗпП України загальними строками.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 звільнено зі служби 31.12.2021, відповідно виплата одноразової грошової допомоги при звільненні мала здійснюватися відповідно до вимог пункту 8 розділу VI Порядку №260, який є спеціальним нормативно-правовим актом.
Одноразову грошову допомогу при звільненні виплачено 27.04.2022, що підтверджується випискою по картковому рахунку та не заперечується позивачем. При цьому, фінансування на рахунок відповідача, з якого було здійснено виплату одноразової грошової допомоги позивачу, надійшло 25.04.2022. Тобто, строк між отриманням одноразової грошової допомоги та моментом отримання фінансування ГУ НП в Черкаській області, складав три дні, що узгоджується із вимогами п.8 розд.VI Порядку №260.
При цьому, суд зазначає, що правові позиції, викладені у постановах Верховного Суду, на які посилається представник позивача, є нерелевантними та не можуть бути застосовані у цій справі, оскільки на час виникнення спірних правовідносин, які були предметом розгляду у зазначених справах, законодавчо не було врегульовано строки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в органах Національної поліції нормами п.8 розд.VI Порядку №260.
З огляду на викладене вище, враховуючи, що порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію", який містить відсильну норму на Порядок №260 в частині, що стосується виплати грошового забезпечення, зокрема й одноразової грошової допомоги при звільненні, беручи до уваги виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби у терміни, визначені Порядком №260, суд доходить висновку, що відповідач діяв у порядку та у строки, визначені спеціальним законодавством, норми якого є пріоритетними, а отже, у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, порушень прав позивача не допускав, що свідчить про відсутність підстав для задоволення даної позовної заяви.
Зважаючи на вимоги ст.139 КАС України, а також з урахуванням ухвалення рішення в інтересах відповідача, суми сплачених позивачем судових витрат, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (25006, Кіровоградська область, м.Кропивницький, вул.Чміленка, 41, ЄДРПОУ 40108709) про визнання протиправними дії та стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина