Рішення від 26.07.2022 по справі 914/3358/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.07.2022р. Справа № 914/3358/21

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., секретар судового засідання Брошко І.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Всеукраїнської громадської організації “Народний антикорупційний нагляд”, м.Львів

до відповідача: Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м.Львів

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Фізична особа-підприємець Дєєв Констянтин Сергійович, м.Київ

про визнання недійсними результатів аукціону.

За участю представників:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Чижович Ірина Зеновіївна - представник;

від третьої особи: не з'явився.

Заяв про відвід не поступало.

Розгляд справи судом.

На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Всеукраїнської громадської організації “Народний антикорупційний нагляд” до Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про визнання недійсними результатів аукціону № UА-РS -2021-02-26-000087-3.

Ухвалою суду від 02.12.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 21.12.2021р. Ухвалою суду від 21.12.2021р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача фізичну особу-підприємця Дєєва Констянтина Сергійовича та відкладено розгляд справи на 01.02.2022р. Ухвалами суду від 01.02.2022р., від 01.03.2022р., від 05.04.2022р., від 03.05.2022р. розгляд справи відкладено до 24.05.2022р. та продовжено строк підготовчого провадження у справі. Ухвалою суду від 24.05.22р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.06.22р. Ухвалами суду від 14.06.2022р., від 28.06.2022р. від 12.07.2022р. розгляд справи відкладався до 26.07.2022р.

18.07.2022р. позивачем подано клопотання за вх.№15351/22 від 18.07.2022р. про долучення до матеріалів справи документів згідно додатків.

В судове засідання 26.07.2022р. позивач явки повноважного представника не забезпечив. Причини неявки не повідомлено, хоча судом належно виконано обов'язок щодо повідомлення усіх учасників справи про дату, час та місце розгляду справи, зокрема позивача, що підтверджується протоколом судового засідання від 12.07.2022р. Позивачем подано відповідь на відзив за вх.№2568/22 від 31.01.2022р., додаткові пояснення до позовної заяви за вх.№13676/22 від 28.06.2022р.

В судове засідання 26.07.2022р. відповідач явку повноважного представника забезпечив, який надав пояснення по справі, позовні вимоги заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву за вх.№30732/21 від 21.12.2021р. та просить в задоволенні позову відмовити.

В судове засідання 26.07.2022р. представник третьої особи явки повноважного представника не забезпечив, причини неявки не повідомлено, хоча судом належно виконано обов'язок щодо повідомлення усіх учасників справи про дату, час та місце розгляду справи, зокрема третю особу, що підтверджується опублікуванням оголошення на сайті суду та скеруванням ухвали суду на електронну адресу третьої особи вказану третьою особою у повідомленні про направлення матеріалів та процесуальних документів у справі №914/3358/21.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. З врахуванням належного виконання обов'язку суду щодо повідомлення про час та місце проведення судового розгляду усіх учасників судового процесу, судом забезпечено учасникам судового процесу рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів та здійсненні інших процесуальних прав, визнання явки повноважних представників позивача та третьої особи не обов'язковою, та те, що неявка представників позивача та третьої особи не перешкоджає розгляду спору по суті, а також враховуючи вимоги ст. 202 ГПК України, та строки розгляду спору, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників позивача і третьої особи та за наявними у справі матеріалами.

Позиції учасників справи.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. Позивач зазначає, що між Всеукраїнською громадською організацією «Народний антикорупційний нагляд» (позивач) та Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (відповідач) укладено договір оренди нерухомого майна № Г - 11127- 18, відповідно до п.1 якого, орендодавець/відповідач, на підставі наказу Управління комунальної власності від 04.04.2018 року № 164-0, договору оренди від 20.03.2013 року № Г - 8599 - 13 (договір укладено на термін до 02.05.2021р. п. 4.1. договору) передає, а орендар/позивач приймає в строкове платне користування нерухоме майно, що знаходяться на балансі ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради» (далі - Балансоутримувач). Об'єктом оренди є приміщення, що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16, загальною площею 20,2м.кв., з індексами приміщень 94-1, 94А-2 відповідно до даних технічного паспорта ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 28.08.2015 року, інвентарний номер 147/7. Згідно із п. 2.1. договору, об'єкт оренди буде використовуватись орендарем/позивачем для громадської приймальні. У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну умов договору протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором (п. 4.7. договору). Жодна з сторін, як стверджує позивач, у визначений термін заяв про припинення договору не подавала. Відповідно до п. 4.5 договору, орендар, який належно виконує свої обов'язки за договором, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору на новий строк. Орендар, який має намір скористатися таким правом, повинен повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди нерухомого майна через скерування на адресу Управління комунальної власності Департаменту економічної політики заяви з документами у порядку, визначеному відповідними нормативними документами міської ради.

Позивач зазначає, що 02.02.2021р. подано пакет документів на продовження договору оренди, в тому числі і шляхом проведення аукціону, об'єкта оренди (реєстр. № 2-8256/АП- 230 адміністратор Шевчук-Малькут Н.) (доказів на підтвердження вказаних обставин не подано). Позивач вказує на те, що термін договору оренди закінчувався 02.05.2021р., а аукціон щодо продовження договору об'єкта оренди було оголошено шляхом Наказу № 66-0 від 12.02.2021р., протокол проведення електронного аукціону датований 28.04.2021 р. за № 44, тобто задовго до завершення терміну оренди. Починаючи з 02.02.2021р., позивач звернувся до відповідача із заявою № 2-8256/АП-2302 та згодом регулярно з питанням про продовження даного договору оренди із застосуванням переважного права, однак відповіді останнього фактично полягали в ненаданні чіткої письмової відповіді (доказів на підтвердження даних обставин не подано). Позивач зазначає, що відповідач не викликав позивача на Засідання комісії Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, а лише листом управління від 09.03.2021р. повідомив про початок проведення аукціону, чим на думку позивача, відповідач порушив переважне право позивача на оренду зазначеного нерухомого майна шляхом продовження договору оренди. Позивач зазначає, що під час недовгого обговорення питання щодо продовження оренди нерухомого майна за відсутності позивача - членами комісії поставлено на обговорення дуже важливе в контексті даного спору питання, а саме залучення інших орендарів на вказаний об'єкт, а ними виявилися комерційні структури, ТзОВ «Будівельна компанія «Стрих» та ФОП Дєєв Костянтин Сергійович, що на думку позивача свідчить про те, що відповідач має намір в подальшому передати нерухоме майно в оренду юридичним особам комерційного типу, метою діяльності яких є отримання прибутку, а переважне право має Всеукраїнська громадська організація «Народний антикорупційний нагляд», яка є неприбутковою організацією, а тому відповідач завідомо поставив позивача у нерівне становище із іншими двома учасниками аукціону. Позивач зазначає, що враховуючи відсутність будь-якої відповіді з боку відповідача щодо прийнятого Комісією рішення, позивач звернувся до представників відповідача та отримав копію повідомлення без вказаної дати та без вказаного номеру, без підпису уповноваженої особи, тобто ксерокопію про припинення договірних відносин у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди (доказів на підтвердження вказаних обставин не подано). З отриманої копії відповіді вбачається, що в продовженні договору оренди нерухомого майна № Г - 11127 - 18 від 03.05.2018р. позивачу відмовлено, причини відмови - відсутні, хоча, як зазначає позивач, договірні відносини фактично було продовжено і орендарем сплачується орендна плата.

Позивач стверджує, що наказом № 66-0 від 12.02.2021 року відповідачем було оголошено аукціон з умовами щодо передачі в оренду нежитлового приміщення 5-го поверху, що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16, загальною площею 20,2м.кв., з індексами приміщень 94-1, 94 А-2 відповідно до даних технічного паспорта ЛМБТІ від 28.08.2015 року, інвентарний номер 147/7 (ідентифікатор аукціону ІМ-Р8 2021-02-26- 000087-3) через систему електронних аукціонів Рrоzоrrо (надалі - аукціон) без зазначення інформації про переважне право Всеукраїнської громадської організації «Народний антикорупційний нагляд» укладення та/або продовження договору оренди. Наказом № 66-0 затверджено зміст оголошення про передачу в оренду на аукціоні, строк оренди - 5 років, цільове призначення - для розміщення громадської приймальні, інформації про переважне право орендаря Всеукраїнської громадської організації «Народний антикорупційний нагляд» не зазначено. Позивач зазначає, що договір оренди на вказане вище приміщення повинен укладатись шляхом проведення аукціону із зазначенням статусу «вільний», але з можливістю позивача реалізувати своє переважне право на укладення договору оренди за результатами аукціону, за умови участі в такому аукціоні. Позивач направив на адресу відповідача заяву №2-8256/АП-230 від 02.02.2021р. (адміністратор ЦНАПу Шевчук-Малькут Наталія) з проханням забезпечити можливість ВГО «НАН» скористатись своїм переважним правом на укладення договору оренди нежитлового приміщення п'ятого поверху загальною площею 20 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Б.Лепкого, 16 (ідентифікатор аукціону: UА-Р8 2021-02-26-000087-3), за умови участі в такому аукціоні, та в цій заяві, як стверджує позивач, фактично засвідчив, що надає письмову згоду сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію з метою реалізації переважного права на укладення договору оренди нежитлового приміщення п'ятого поверху загальною площею 20кв.м. за адресою: м.Львів, вул.Б.Лепкого, 16 (ідентифікатор аукціону: UА-Р8 2021-02-26-000087-3), за умови участі в такому аукціоні.

Позивач вказує на те, що відповідачем 31.03.2021 року було проведено аукціон без зазначення інформації про учасника, що має переважне право чинного орендаря на укладення договору оренди, та без можливості для орендаря скористатись своїм переважним правом шляхом надання згоди сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію за лот (протокол електронних торгів аукціону UА-Р8 2021-02-26-000087-3, номер лоту 029-0 долучено до матеріалів справи). Протокол електронних торгів станом на день подання заяви не підписано, переможцем аукціону визнано ТзОВ «Стрих», код ЄДРПОУ: 41327459. Таким чином, на думку позивача, відповідачем було порушено переважне право ВГО «НАН», як чинного орендаря, на укладення договору оренди, та проведено аукціон з порушенням встановленого чинним законодавством порядку проведення аукціонів.

Позивач у відповіді на відзив за вх.№2568/22 від 31.01.2022р. зазначає, що твердження відповідача, що переможцем проведеного 31.03.2021р. аукціону в електронній торговій системі став ФОП Дєєв К.С. не відповідає дійсності, оскільки, переможцем аукціону був визнаний ТзОВ «Будівельна компанія «СТРИХ», що вказано в протоколі аукціону. На думку позивача повідомлення «Про припинення договірних відносин у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди» № 4-2302-16541 датоване 31.05.2021р. не є належним доказом, оскільки не підписаний уповноваженою особою. Позивач вказує на те, що у відзиві відповідач стверджує, що термін дії договору встановлено до 02.05.2021р., а з наданого відповідачем «Списку згрупованих рекомендованих відправлень від 02.06.2021» під №№ 16 та 17 визначено позивача. Отже, на думку позивача, місячний термін визначений договором відповідачем пропущений, тому, термін дії договору вважається продовженим. Також позивач зазначає, що виставляючи об'єкт оренди на аукціон відповідач не повідомив достовірну інформацію, зокрема, при описі об'єкту оренди не вказано, що останній знаходиться на мансардному поверсі приміщення Личаківського районного суду міста Львова, який є режимним об'єктом і перебуває під цілодобовою державною охороною, а саме Службою судової охорони, а тому, на думку позивача, твердження про можливість використання для ведення будь-якого бізнесу - підприємницької діяльності не відповідає дійсності.

Відповідач у відзиві на позовну заяву за вх.№30732/21 від 21.12.2021р. зазначає, що 03.05.2018 між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Всеукраїнською громадською організацією «Народний антикорупційний нагляд» було укладено договір оренди № Г-11127-18, згідно п.1 якого, Управлінням передано, а позивачем прийнято у строкове платне користування приміщення площею 20,2м.кв. у будинку № 16 по вул. Б.Лепкого у м.Львові. Термін дії договору встановлено до 02.05.2021 року (п.4.1 дoгoвopу). 02.02.2021р. орендар - Всеукраїнська громадська організація «Народний антикорупційний нагляд» звернулась до Управління комунальної власності із заявою (вх. № 2-8256/АП-2302) про продовження договору оренди шляхом проведення аукціону. 12.02.2021р., як зазначає відповідач, з дотриманням встановленого законом терміну Управління комунальної власності як орендодавець прийняло рішення та видало наказ № 66-о про оголошення аукціону, за результатами якого чинний договір оренди може бути продовжений з існуючим орендарем або укладений з новим орендарем. 31.03.2021р. в електронній торговій системі проведено відповідний аукціон, переможцем якого став інший учасник, відмінний від позивача - ФОП Дєєв К.С. Відповідач зазначає, що позивач не реалізував своє переважне право на продовження договору оренди відповідно до п.149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна. Управлінням надіслано позивачу лист № 4-2302-16541 від 31.05.2021р., яким повідомлено позивача про те що договір оренди закінчився та продовжуватись не буде, а також вказало на обов'язок позивача негайно звільнити орендоване приміщення у належному санітарно-технічному стані згідно акту приймання-передачі, а також провести повний розрахунок по сплаті орендної плати. Проте, як стверджує відповідач, позивач свого обов'язку по поверненню орендованого майна не виконав, і воно фактично перебуває в його незаконному володінні. Незаконне займання відповідачем зазначеного нежитлового приміщення яке знаходиться у власності територіальної громади міста Львова, порушує вимоги статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та перешкоджає ефективному використанню та розпорядженню вищезазначеним об'єктом комунальної власності в інтересах територіальної громади міста Львова, тобто Львівська міська рада позбавлена права самостійно на свій розсуд, користуватися і розпоряджатися належним їй на праві власності майном, тому відповідач просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Обставини, встановлені судом.

03.05.2018р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (орендодавець) та Всеукраїнською громадською організацією «Народний антикорупційний нагляд» (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №Г-11127-18, згідно із п.1 якого, орендодавець на підставі наказу Управління комунальної власності від 04.04.2018 року № 164-О та договору оренди від 20.03.2013 року № Г-8599-13 передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно, що знаходяться на балансі ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради» (далі - Балансоутримувач). Об'єктом оренди є приміщення, що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16, загальною площею 20,2м.кв. у тому числі мансарда 20.2кв.м., з індексами приміщень 94-1, 94а-2, відповідно до даних технічного паспорта ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 28.08.2015 року, інвентарний номер 147/7.

За умовами п. 2.1. договору №Г-11127-18 від 03.05.2018р., об'єкт оренди орендар буде використовувати для громадської приймальні.

Відповідно до п. 3 договору №Г-11127-18 від 03.05.2018р., у зв'язку з фактичним використанням орендарем об'єкта оренди за попереднім договором, об'єкт оренди вважається переданим в оренду з моменту підписання даного договору.

Пунктом 4.1 договору №Г-11127-18 від 03.05.2018р., сторони дійшли згоди, що термін договору оренди визначений на 2 роки 364 дні з 03 травня 2018 року до 02 травня 2021 року включно.

Згідно із п.п. 4.5, 4.6 договору №Г-11127-18 від 03.05.2018р., орендар, який належно виконує свої обов'язки за договором, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору на новий строк. Орендар, який має намір скористатися таким правом, повинен повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди нерухомого майна через скерування на адресу Управління комунальної власності Департаменту економічної політики заяви з документами у порядку, визначеному відповідними нормативними документами міської ради. Якщо орендар не скористався правом на продовження терміну дії договору оренди, то він зобов'язаний повністю сплатити орендну плату за користування об'єктом оренди і повернути об'єкт на умовах, визначених у договорі оренди. У разі невиконання обов'язку щодо повернення об'єкта оренди, до такого орендаря застосовуються положення п.9.9 цього договору.

У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну умов договору протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором (п. 4.7. договору №Г-11127-18 від 03.05.2018р.).

02.02.2021р. позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.02.2021р., яка згідно відмітки на даній заяві зареєстрована у центрі надання адміністративних послуг Львівської міської ради за №2-8256/АП-230, про продовження шляхом проведення аукціону договору оренди №Г-11127-18 від 03.05.2018р. об'єкта загальною площею 20,2кв.м., відповідно до технічного паспорта від 28.08.2015р. інвентарний №147/7, що знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Б.Лепкого, 16 та перебуває на балансі ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міськради».

12.02.2021р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, враховуючи звернення Всеукраїнської громадської організації “Народний антикорупційний нагляд” №2-8256/АП-230 від 02.02.2021р., прийнято наказ №66-О про продовження договору оренди шляхом проведення аукціону та оголошено аукціон, за результатами якого може бути продовжений договір оренди № Г-11127-18 від 03.05.2018р. на нежитлові приміщення мансарди під індексами 94-1, 94а-2 площею 20,2 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16 з діючим орендарем Всеукраїнською громадською організацією «Народний антикорупційний нагляд» для громадської приймальні або укладений з новим орендарем, який може використовувати об'єкт оренди за будь-яким цільовим призначенням згідно з чинним законодавством. Даним наказом визначено для відділу організаційно-аналітичного забезпечення оприлюднити інформацію щодо прийняття рішення про оголошення аукціону на сайті www.mayno.lviv.uа; для відділу регулювання орендних відносин повідомити заявника про обставини, визначені у п.1 цього наказу; оприлюднити в електронній торговій системі оголошення про продовження договору оренди на аукціоні з урахуванням термінів, передбачених п.144 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483.

26.02.2021р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради прийнято наказ №93-О «Про затвердження оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16» затверджено текст оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16, загальною площею 20,2кв.м. Пунктом 3 наказу встановлено умови оренди майна орендаря: чинний орендар має переважне право на продовження договору оренди в ході аукціону на продовження договору оренди за умови, що він бере участь в ході аукціону та зробив закриту цінову пропозицію, яка є не меншою, ніж розмір стартової орендної плати, згідно з умовами визначеними пунктом 149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 (далі - Порядок). Якщо переможцем став інший учасник аукціону, договір з чинним орендарем припиняється у зв'язку із закінченням строку, на який його укладено.

Додатком №1 до наказу №93-О від 26.02.2021р. затверджено оголошення Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16, площею 20,2кв.м. У даному оголошенні зазначено інформацію щодо договору оренди, що продовжується: договір оренди від 03.05.2018 року № Г-11127-18, строк оренди на який укладався договір - 2 роки 364 дні, термін дії до 02.05.2021 року включно, цільове використання згідно договору - для громадської приймальні, згода на невід'ємні поліпшення не надавалась та невід'ємні поліпшення не здійснювались; інформація про орендаря: Всеукраїнська громадська організація «Народний антикорупційний нагляд»; інформація про орендодавця: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради; інформація про балансоутримувача: ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради»; інформація про об'єкт оренди: місцезнаходження м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16, нежитлові приміщення мансарда під індексами 94-1, 94а-2 загальною площею 20,2 кв.м., технічний стан об'єкта - задовільний, не є пам'яткою культурної спадщини, в податковій заставі не перебуває та під арештом не знаходиться; фотографічне зображення, технічна документація об'єкта, проект договору та діючий договір оренди від 03.05.2018 року № Г-11127-18 додається; інформація про аукціон та умови його проведення: спосіб проведення аукціону - електронний аукціон з умовами щодо продовження договору оренди, дата та час проведення аукціону - аукціон в електронній формі буде проведено 31 березня 2021 року, час проведення визначається електронною торговою системою автоматично, кінцевий строк подання заяви на участь в електронному аукціоні встановлюється електронною торговою системою до 20 годин 00 хв. дня, що передує дню проведення електронного аукціону, строк оренди - 5 років, цільове використання - чинному орендареві Всеукраїнській громадській організації «Народний антикорупційний нагляд» - для громадської приймальні; стартова орендна плата на електронному аукціоні з умовами - 516,98грн. за місяць з ПДВ, розмір гарантійного внеску становить - 258,49грн. для орендаря, 3000,00грн. для інших учасників аукціону, мінімальний крок підвищення стартової орендної плати під час аукціону - 1% стартової орендної плати, а саме 5,17 грн., розмір реєстраційного внеску - 600,00 грн. При оцінці наданих конкурсних пропозицій застосовуватиметься критерій - найвища ціна. Чинний орендар має переважне право на продовження договору оренди в ході аукціону на продовження договору оренди за умови, що він бере участь в ході аукціону та зробив закриту цінову пропозицію, яка є не меншою, ніж розмір стартової орендної плати, згідно з умовами визначеними пунктом 149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483. Якщо переможцем став інший учасник аукціону, договір з чинним орендарем припиняється у зв'язку із закінченням строку, на який його укладено.

31.03.2021р. відбувся електронний аукціон з умовами продовження договору оренди нежитлових приміщень мансарди під індексами 94-1, 94а-2 загальною площею 20,2 кв.м., що знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Б.Лепкого, 16, що підтверджується протоколом проведення електронного аукціону № UA-PS-2021-02-26-000087-3 від 31.03.2021р. У найменуванні активів (майна)/права лоту (склад лоту) протоколу проведення електронного аукціону № UA-PS-2021-02-26-000087-3 від 31.03.2021р. визначено: аукціон з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень мансарди під індексами 94-1, 94а-2 загальною площею 20.2кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Б.Лепкого, 16, з цільовим використанням - для чинного орендаря Всеукраїнській громадській організації «Народний антикорупційний нагляд» для громадської приймальні, а новий орендар може використовувати об'єкт оренди за будь-яким цільовим призначенням, згідно чинного законодавства. Стан об'єкта задовільний. Наявні електропостачання та опалення, вхід в спільному - користуванні. Даний об'єкт не є пам'яткою культурної спадщини. Знаходиться у Галицькому районі м. Львова. Балансоутримувач - ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради». Термін оренди - 5 років. Чинний орендар має переважне право на продовження договору оренди за результатами аукціону.

Згідно протоколу проведення електронного аукціону № UA-PS-2021-02-26-000087-3 від 31.03.2021р. стартовий розмір орендної плати визначений в сумі 516,98грн., орендна плата на місяць - 577,77грн., в аукціоні прийняли участь три учасники: Всеукраїнська громадська організація “Народний антикорупційний нагляд” (як чинний орендар, який має переважне право на продовження договору оренди), ФОП Дєєв К.С. та ТОВ «Будівельна компанія «Стрих». Сторонами подано наступні остаточні цінові пропозиції місячної орендної плати: : Всеукраїнська громадська організація “Народний антикорупційний нагляд” - 516,98грн., ФОП Дєєв К.С. - 577,77грн., ТОВ «Будівельна компанія «Стрих» - 1500,00грн.

ТОВ «Будівельна компанія «Стрих» дискваліфіковано відповідно до п.76 Порядку передачі державного та комунального майна затвердженого постановою КМ України від 03.06.2020 №483 (якому відмовлено у затверджені протоколу). Переможцем аукціону визначено ФОП Дєєв К.С., код РНОКПП НОМЕР_1 із сумою, яку необхідно сплачувати на місяць 577,77грн. Протокол електронного аукціону № UA-PS-2021-02-26-000087-3 сформовано 16.04.2021р.

15.04.2021р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради складено акт про не підписання переможцем електронного аукціону у встановлений строк протоколу електронного аукціону № UA-PS-2021-02-26-000087-3, сформованого 31.03.2021р., щодо об'єкта оренди нежитлових приміщень за адресою: м.Львів, вул.Б.Лепкого, 16, яким враховуючи вимоги п.74 Порядку передачі державного та комунального майна затвердженого постановою КМ України від 03.06.2020 №483, засвідчено факт не підписання переможцем електронного аукціону ТзОВ «Будівельна компанія «Стрих» у встановлений строк протоколу про результати електронного аукціону щодо оренди нежитлових приміщень загальною площею 20,2 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Б.Лепкого,16.

02.06.2021р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради скеровано Всеукраїнській громадській організації “Народний антикорупційний нагляд” повідомлення №4-2302-16541 від 31.05.2021р. про припинення договірних відносин у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди, що підтверджується списками рекомендованих відправлень від 02.06.2021р. та поштових відправлень поданих у відділення поштового зв'язку №2259 Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, а також фіскальним чеком від 02.06.2021р. У даному повідомленні відповідач повідомив, зокрема що термін дії договору оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) від 03.05.2018 № Г-11127-18 за адресою: м.Львів, вул.Б. Лепкого, 16 закінчився 02.05.2021 та продовжуватись не буде.

Спеціальним законом, що регулює питання оренди комунального майна є Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ від 03 жовтня 2019 року.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.

Оскільки станом на 01 липня 2020 року строк оренди за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №Г-11127-18 від 03.05.2018р. не закінчився, він мав продовжуватися в порядку, передбаченому Законом України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ від 03 жовтня 2019 року.

Згідно вимог частин першої та другої статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону; укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема умов укладеного між сторонами договору оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №Г-11127-18 від 03.05.2018р., договір оренди продовжувався сторонами неодноразово та визначені частиною 2 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" підстави для продовження договору оренди без проведення аукціону відсутні.

Частиною 9 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що після отримання заяви орендаря про продовження договору, який підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, орендодавець (або представницький орган місцевого самоврядування чи визначені ним органи) згідно з Порядком передачі майна в оренду приймає одне з таких рішень: про оголошення аукціону, за результатами якого чинний договір оренди може бути продовжений з існуючим орендарем або укладений з новим орендарем; про відмову у продовженні договору з підстав, передбачених статтею 19 цього Закону.

Згідно із п. 143 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03 червня 2020 року, орендар, що має намір продовжити договір оренди, що підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв'язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та повідомляє про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акта приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна. Заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі. Орендар, який бажає отримати компенсацію вартості здійснених ним невід'ємних поліпшень, також подає документи, передбачені пунктом 165 цього Порядку. Якщо чинний орендар має заборгованість із сплати орендної плати, він не може звертатися із заявою про продовження договору оренду до моменту погашення ним такої заборгованості.

Пунктом 144 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03 червня 2020 року (далі Порядку) визначено, що після отримання заяви орендаря про продовження договору, який підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, орендодавець протягом десяти робочих днів з дати отримання такої заяви, приймає одне з рішень, передбачених частиною дев'ятою статті 18 Закону. Рішення про оголошення аукціону та оголошення про проведення аукціону на продовження договору оренди оприлюднюються орендодавцем в електронній торговій системі протягом десяти робочих днів з дати прийняття такого рішення. У межах зазначеного строку орендодавець може переглянути умови та додаткові умови (у разі наявності) оренди майна згідно з пунктами 51 та 54 цього Порядку з урахуванням особливостей, передбачених пунктом 146 цього Порядку.

Як вбачається із матеріалів справи позивач звернувся до відповідача із заявою про продовження договору шляхом проведення аукціону 02.02.2021р. У встановлений законом десятиденний термін Управлінням комунальної власності прийнято рішення передбачене ч.9 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та видано наказ №66-О від 12.02.2021р. про продовження договору оренди шляхом проведення аукціону.

Відповідно до п.145 Порядку, оголошення про проведення аукціону на продовження договору оренди повинне містити: 1) інформацію про чинний договір оренди, строк якого закінчується, зокрема: найменування орендаря, найменування і адреса орендодавця і балансоутримувача; дату укладення договору, строк оренди і дата закінчення договору оренди; інформацію про те, що чинний орендар має переважне право на продовження такого договору оренди, яке реалізується шляхом участі чинного орендаря в аукціоні на продовження договору оренди; 2) інформацію, що повинна бути зазначена в оголошенні про передачу майна в оренду відповідно до пункту 55 цього Порядку, крім інформації про тип Переліку, якщо об'єкт не було включено до жодного з Переліків; 3) у разі здійснення чинним орендарем невід'ємних поліпшень додатково оголошення про проведення такого аукціону повинно містити: інформацію про вартість здійснених чинним орендарем невід'ємних поліпшень, що визначена відповідно до вимог цього Порядку, підтверджених висновком будівельної експертизи, із зазначенням дати їх завершення; копію рішення орендодавця, яким надано згоду на здійснення таких невід'ємних поліпшень; копію звіту про оцінку майна та рецензію на такий звіт.

Затверджене у додатку №1 до наказу від 26.02.2021р. №93-0 оголошення Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16, площею 20,2кв.м., містить інформацію визначену п.145 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03 червня 2020 року, зокрема і щодо переважного права Всеукраїнської громадської організації «Народний антикорупційний нагляд» на продовження договору оренди. Вищевказане оголошення було оприлюднено зокрема на сайтах ttps://prozorro.sale/auction/UA-PS-2021-02-26-000087-3 (https://prozorro.sale/auction/UA-PS-2021-02-26-000087-3) та www.mayno.lviv.uа. Відтак, покликання позивача про не зазначення відповідачем у оголошенні переважного права Всеукраїнської громадської організації «Народний антикорупційний нагляд» на продовження договору оренди є безпідставним та необгрунтованим.

Відповідно до п.148 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03 червня 2020 року, проведення електронного аукціону на продовження договору оренди здійснюється відповідно до цього Порядку з урахуванням особливостей, встановлених пунктом 149 цього Порядку.

Механізм реалізації переважного права орендаря на продовження із ним договору оренди комунального майна за результатами проведення електронного аукціону визначений пунктом 149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03 червня 2020 року, згідно якого чинний орендар має переважне право на продовження договору оренди в ході аукціону на продовження договору оренди за умови, що він бере участь в такому аукціоні та зробив закриту цінову пропозицію, яка є не меншою, ніж розмір стартової орендної плати. У випадках, передбачених пунктом 152 цього Порядку, чинний орендар втрачає своє переважне право на продовження договору оренди.

Для реалізації переважного права чинний орендар надає згоду сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію за лот відповідно до пункту 75 цього Порядку, після чого чинний орендар набуває статусу переможця аукціону на продовження договору оренди. У разі відмови чинного орендаря сплачувати таку орендну плату він може надати попередню згоду сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозицій учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією відповідно до абзацу другого пункту 76 цього Порядку. Згода надається в ході спеціального етапу аукціону шляхом натискання відповідної кнопки в електронній торговій системі. У разі відмови чинного орендаря сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозиції учасника, що подав найвищу цінову пропозицію за лот, або у випадку, передбаченому абзацом першим пункту 76 цього Порядку щодо такого чинного орендаря, переможцем аукціону визнається учасник, що подав найвищу цінову пропозицію за лот відповідно до пункту 75 цього Порядку. У випадку, передбаченому абзацом першим пункту 76 цього Порядку щодо учасника, що подав найвищу цінову пропозицію за лот, переможцем аукціону визнається чинний орендар в разі надання ним попередньої згоди сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозицій учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією відповідно до абзацу другого пункту 76 цього Порядку, а в разі відмови в наданні такої згоди переможцем визначається учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією.

Позивач зазначив, що він фактично засвідчив, що надає письмову згоду сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію з метою реалізації переважного права на укладення договору оренди нежитлового приміщення п'ятого поверху загальною площею 20 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Б.Лепкого, 16 у заяві №2-8256/АП-230 від 02.02.2021р., за умови участі в такому аукціоні. Як вбачається зі змісту заяви №2-8256/АП-230 від 02.02.2021р. відсутня інформація про надання позивачем згоди сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію з метою реалізації переважного права на укладення договору оренди.

Згідно із п.149 Порядку, згода надається в ході спеціального етапу аукціону шляхом натискання відповідної кнопки в електронній торговій системі, однак доказів надання згоди в ході аукціону, зокрема шляхом натискання відповідної кнопки в електронній торговій системі не подано, та матеріали справи не містять. Таким чином, позивач не реалізував своє переважне право на продовження договору оренди відповідно до вимог п.149 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03 червня 2020 року.

Щодо покликань позивача, що відповідачем 31.03.2021 року було проведено аукціон без зазначення інформації про учасника, що має переважне право чинного орендаря на укладення договору оренди, та без можливості для орендаря скористатись своїм переважним правом шляхом надання згоди сплачувати орендну плату, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію за лот (протокол електронних торгів аукціону UА-Р8 2021-02-26-000087-3, номер лоту 029-0), то такі спростовуються матеріалами справи, зокрема оголошенням Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Б. Лепкого, 16, площею 20,2кв.м. (додаток №1 до наказу №93-О від 26.02.2021р.) та протоколом проведення електронного аукціону № UA-PS-2021-02-26-000087-3 від 31.03.2021р.

Відповідно до ч.3 п.151 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03 червня 2020 року, якщо переможцем став інший учасник аукціону, договір з чинним орендарем припиняється у зв'язку із закінченням строку, на який його укладено. При цьому якщо строк дії договору оренди з чинним орендарем закінчився, такий договір вважається продовженим до моменту укладення договору з переможцем аукціону або до моменту настання випадку, передбаченого пунктом 152 цього Порядку.

У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну умов договору протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором (п. 4.7. договору №Г-11127-18 від 03.05.2018р.).

02.06.2021р. в місячний строк після закінчення терміну дії договору оренди №Г-11127-18 від 03.05.2018р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради скеровано Всеукраїнській громадській організації “Народний антикорупційний нагляд” повідомлення №4-2302-16541 від 31.05.2021р. про припинення договірних відносин у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди №Г-11127-18 від 03.05.2018р., що підтверджується списками рекомендованих відправлень від 02.06.2021р. та поштових відправлень поданих у відділення поштового зв'язку №2259 Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, а також фіскальним чеком від 02.06.2021р.

Враховуючи вищевикладене, надані пояснення та подані докази в їх сукупності, у суду відсутні правові підстави для визнання недійсними результатів електронного аукціону № UA-PS-2021-02-26-000087-3 щодо передачі в оренду нежитлового приміщення п'ятого поверху загальною площею 20,2кв.м. за адресою: м.Львів, вул.Б.Лепкого, 16, проведеного Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради.

Відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, надані пояснення, суд дійшов висновку, що обставини які підлягають доказуванню, позивачем не доведені, позовні вимоги необґрунтовані та не підтверджені належними доказами, тому задоволенню не підлягають.

Судовий збір та судові витрати покладаються на позивача, відповідно до вимог ст.129 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено 28.07.2022р.

Суддя Іванчук С.В.