Справа № 202/3434/22
Провадження № 3/202/1865/2022
25 липня 2022 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі судді Михальченко А.О.,
секретар судового засідання Голобородько О.М.,
за участю особи, яка притягається до відповідальності - ОСОБА_1
адвоката Карлаша І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі матеріали, які надійшли з УПП в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
РНОКПП НОМЕР_1 , яка народилася у м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
за ст. 130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу ААД №246795 від 25.06.2022 « ОСОБА_1 25.06.2022 о 02 год. 00 хв. у м. Дніпрі, вул. Воронезька, 33, керувала транспортним засобом Субару Імпреза, д/н НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння: запах з порожнини рота, нестійка хода, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовилась, що зафіксовано на камеру 470242, чим порушила п.2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП».
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечувала проти інкримінованого їй порушення вимог п. 2.5 ПДР України та пояснила, що вона не відмовлялася пройти огляд на стан сп'яніння, що зафіксовано на відео, яке додане до протоколу. Пройшла вказаний огляд на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Драгер тричі. Просила провадження по справі закрити.
Адвокат Карлаш І.А. підтримав позицію ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши ОСОБА_1 , суд дійшов до наступного.
Приписами ст.266 КУпАП встановлено, що особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти у встановленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
За ч.1 ст.130 КУпАП до адміністративної відповідальності зокрема може бути притягнута особа, яка керує транспортним засобом та відмовилась від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння встановлено Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС, МОЗ України 09.11.2015р. №1452/735.
Відповідно до п. 6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі затвердженою наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 року (в редакції станом на 05.11.2021) встановлено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду, що жодним чином не суперечить ст. 266 КУпАП.
Також суд зазначає, що були внесені зміни за Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху” № 1231-IX, за якими частина 2 статті 266 КУпАП викладена у новій редакції: зокрема, зазначено, що під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення суд вбачає, що ОСОБА_1 нібито відмовилась від проходження огляду на стан сп'яніння, але з оглянутого у судовому засіданні відеозапису з нагрудної камери поліцейського судом встановлено, що ОСОБА_1 не відмовлялась пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, пройшла його за допомогою газоаналізатора «Драгер» на місці зупинки транспортного засобу.
Згідно з п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також: про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 р. № 14 Верховний Суд України вказує наступне: «Звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників; При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз; Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів».
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 62 Конституції України, зокрема, передбачено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи повинні тлумачитись на її користь.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачяться на її користь. Недоведені винуватість особи та його подія мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Таким чином, оскільки будь-яких доказів відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння суду не надано, доводи ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, суд вважає, що відсутнє порушення ОСОБА_1 вимог п. 2.5 ПДР України, тому в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочато підлягає закриттю, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 34, 35, 130 ч.1, 247 ч.1 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення передбачене ст. 130 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити.
Постанова може бути оскаржена особою, яка притягається до адміністративної відповідальності до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги у десятиденний строк з моменту винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А. О. Михальченко