Справа № 680/493/22
№3/680/337/22
"27" липня 2022 р. смт Нова Ушиця
Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Олійник А.О., розглянувши матеріали, які надійшли від сектору поліцейської діяльності №1 відділення поліції №2 Кам'янець-Подільського РУП ГУНП у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, непрацюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП,
установив:
Згідно з протоколом серії ВАВ №387897 від 16 липня 2022 року «16 липня 2022 року близько 13 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилась від виконання батьківських обов'язків, передбачених ч.2 ст. 150 СК України (батьки зобов'язані піклуватись про здоров'я дитини її фізичний, духовний, моральний розвиток) відносно свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме залишила сина без нагляду, який пішов у невідомому напрямку, що могло завдати шкоди життю та здоров'ю дитини», чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала. Вказала, що займається волонтерською діяльністю. 16 липня 2022 року вона залишила свого сина ОСОБА_3 під нагляд матері ОСОБА_4 , оскільки потрібно було докупити певні продукти та відправити посилку. Через 20 хвилин зателефонувала матір і сказала, що дитина гралась на вулиці і зникла. Вона одразу приїхала додому та почала шукати сина. Після чого їй зателефонували та повідомили, що дитина знаходиться у секторі поліції. Обставини за яких син зник їй не відомі. Також зазначила, що це вперше дитина залишила дім, вона завжди за ним доглядає, дбає про його всебічний розвиток, є педагогом, дитина раніше відвідувала садочок у м. Києві, після початку військових дій, вона переїхала до смт Нова Ушиця.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 повідомила, що є матір'ю ОСОБА_1 . Донька попросила її подивитися за сином, щоб здійснити покупки у магазині. Хлопчик грався на вулиці, де також перебувало багато дітей. Вона покликала його їсти та зайшла до будинку. Через декілька хвилин виявила, що дитина відсутня та, зателефонувавши до доньки, почала його пошуки. Згодом приїхала донька, яка також шукала дитину. Через незначний час доньці зателефонували та повідомили, що син знаходиться у поліції. Вважає, що її донька є хорошою матір'ю, а зникнення онука вважає прикрим випадком за невідомих їй обставин.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідка, всебічно та об'єктивно дослідивши обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшов до наступних висновків.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
З фабули протоколу ВАВ №387897 від 16 липня 2022 року, вбачається, що в провину ОСОБА_1 ставиться залишення сина без нагляду в результаті чого він пішов у невідомому напрямку.
Частиною першою статті 184 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
З об'єктивної сторони даного правопорушення під невиконанням обов'язків щодо виховання і навчання дітей слід розуміти різні форми бездіяльності, у результаті яких відсутня належна турбота про виховання і навчання неповнолітніх дітей. Ухилення батьків і осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків може виражатися в тому, що вони не піклуються про моральне виховання, фізичний розвиток дітей і зміцнення їхнього здоров'я, створення необхідних умов для своєчасного одержання ними освіти, успішного навчання, підготовки до трудової діяльності.
Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям), незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Диспозиція ч. 1 ст. 184 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Відповідно до вимог статті 150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Отже, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення має бути зазначено, від яких саме обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей ухилилась особа, яка притягується до відповідальності, тобто повинно бути доведено, що батьки умисно намагалися не забезпечити необхідних умов життя, навчання та виховання дитини.
На переконання суду, залишення ОСОБА_1 свого малолітнього сина ОСОБА_3 під нагляд бабусі на нетривалий термін з метою відвідати магазин для придбання продуктів, жодним чином не свідчить про її ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків, визначених Сімейним кодексом України та Законом України «Про охорону дитинства». Інших доказів на підтвердження вказаних обставин суду не надано. Окрім того такі обставини спростовуються показаннями свідка ОСОБА_4 про належну турботу ОСОБА_1 за сином та тим фактом, що ОСОБА_1 одразу почала пошуки свого сина.
Таким чином у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, визначеного частиною 1 статті 184 КУпАП.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.
Таким чином суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП
Керуючись ст.ст. 184, 247, 276-280, 283-285, 294 КУпАП, суддя, -
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Хмельницького апеляційного суду через Новоушицький районний суд Хмельницької області.
Суддя А. О. Олійник