Справа № 680/501/22
№ 2-а/680/12/22
про залишення позовної заяви без руху
"27" липня 2022 р. смт Нова Ушиця
Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Олійник А.О., вирішуючи питання про відкриття провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
установив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом в якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову серії БАБ №007224 від 14 липня 2022 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, якою його визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 140 КУпАП і накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 1020 грн.
Ознайомившись із матеріалами позовної заяви, суддя дійшов наступного висновку.
Згідно з пунктами 3, 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Такий документ позивач не долучив, оскільки вважає, що він відповідно до
ч.5 ст. 288 КУпАП та постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.05.2015 №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України «Про судовий збір» є звільненим від сплати судового збору.
Суд вважає такі посилання позивача помилковими.
При вирішенні питання сплати судового збору у даній справи, суд керується позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 18 березня 2020 року в справі № 543/775/17 де вказано, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Відтак, в силу приписів частини 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір» розмір судового збору, який підлягає сплаті за подання позовної заяви при оскарженні постанов у справах щодо накладення адміністративного стягнення, становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 496,20 грн.
Отже, у разі відсутності інших підстав для звільнення від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 496,20 грн та надати суду відповідний підтверджуючий платіжний документ.
Реквізити для оплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у Хмел обл/Новоушицьк.стг/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37971775; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA068999980313141206000022669; Код класифікації доходів бюджету: 2203010; призначення платежу - *101, судовий збір за позовом ОСОБА_1 .
Разом з тим позивач, всупереч вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України, не вказав, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача.
Вказані недоліки позовної заяви перешкоджають вирішенню питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі.
Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
За таких обставин вказана позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків визначених в ухвалі.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя,
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху і надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків з дня вручення ухвали.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А. О. Олійник