копія
"26" липня 2022 р. Справа № 608/1170/22
Номер провадження2-о/608/70/2022
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Яковець Н. В.
за участю секретаря Олійник О.С.
представника заявниці ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу за заявою ОСОБА_2 , з участю заінтересованої особи Чортківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано - Франківськ) про встановлення факту смерті особи в певний час на окупованій території України, -
В липні 2022 року заявниця ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті особи в певний час на окупованій території, вказавши заінтересованою особою Чортківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано - Франківськ). В заяві вказала, що вона є матір'ю загиблого 06 травня 2022 військовослужбовця Збройних сил України сержанта ОСОБА_3 у зв'язку з розв'язаною російсько - українською війною. Тому, звернулася до Чортківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано - Франківськ) для отримання свідоцтва про його смерть. Однак, заінтересована особа усно роз'яснила, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою та рекомендувала звернутися до суду для вирішення даного питання. Оскільки,заявниця не може у встановленому законом порядку подати медичне свідоцтво про смерть сина ОСОБА_3 , який загинув під час бойових дій по захисту Батьківщини і похований на тимчасово окупованій території України, тому змушена звернутися до суду для встановлення факту, що має юридичне значення.
Представник заявниці ОСОБА_2 адвокат Волинець С.А. заяву підтримує, просить задовольнити.
Представник заінтересованої особи Чортківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано - Франківськ) в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника, при вирішенні вказаної справи покладаються на розсуд суду.
Вислухавши представника заявниці та дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно паспорта громадянина України ID картка № НОМЕР_1 , виданою органом 6127 (дійсний до 17.08.2030), стверджується належність документа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , село Горішня Вигнанка Чортківського району Тернопільської області.
Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , виданим 16.03.1993 Чортківським райвідділом ЗАГС Тернопільської області стверджується реєстрація 19.02.1993 народження ОСОБА_3 , батьками якого записано: батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_2 , актовий запис № 82.
Відповідно з повідомленням командира військової частини А3029 від 07.05.2022 випливає те, що сержант ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 командир бойової машини - командир 2 гірсько - штурмового відділення 3 гірсько - штурмового взводу 2 гірсько - штурмової роти військової частини А3029 військової частини А4267, призваний на військову службу за контрактом 09 вересня 2019 Чортківським РПЦК та СП Тернопільської області 06.05.2022 внаслідок артилерійського обстрілу та авіаційного удару здійсненого російськими окупантами біля населеного пункту Прудянка Дергачівського району Харківської області зник безвісти.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим 20.05.2022 Чортківським районним відділом поліції ГУНП в Тернопільській області 19.05.2022 відкрито кримінальне провадження за номером 12022211110000117 за ознаками ч.3 ст. 110 Кримінального кодексу України - посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, тобто дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків.
Щодо факту смерті ОСОБА_3 , внаслідок отриманих поранень несумісних з життям, вказує заява ОСОБА_5 складена 27.06.2022, справжність підпису якого засвідчена приватним нотаріусом Дністровського районного нотаріального округу І.Ю.Масловською. У відповідності до цієї заяви ОСОБА_6 підтвердив факт спільної служби з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в одній частині за номером А3029 та про його загибель 05 травня 2022 під час наступу на село Цупівка Дергачівського району Харківської області, за очевидцями цієї події, а саме ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , на очах яких загинув ОСОБА_3 від вибуху гранати під ногами.
На підтвердження факту смерті ОСОБА_3 заявниця також надає скріншоти переписки співслужбовцями за травень 2022 р. Зокрема, про те що ОСОБА_10 загинув при штурмі блок - посту, так як йому кинули під ноги гранату і він отримав три поранення, одне фатальне в груди. Зазначено, що місцеві жителі поховали тіла загиблих українських воїнів, в тому числі ОСОБА_10 . Це сталося 5 травня (рік не зазначено), він помер від ран несумісних з життям, а тіло забрати не змогли через ворожі обстріли. Сталося це при штурмі села Цупівка Харківської області.
Крім того, з відеозапису 08.07.2022 військовослужбовець військової частини А3209 ОСОБА_11 , що служив разом із загиблим ОСОБА_3 підтвердив факт його смерті під час бойових дій по захисту територіальної цілісності України на Харківському напрямку, що мало місце очевидно 05 травня 2022 року.
14 червня 2022 року заявниця ОСОБА_12 звернулася до Президента України з клопотанням щодо ідентифікації тіла загиблого сина для достойного вшанування і поховання, оскільки він загинув задля державності України.
За участь в Антитерористичній операції на Сході України син заявниці неодноразово заохочувався за сумлінну службу.
Факт смерті ОСОБА_3 випливає з матеріалів службового розслідування військової частини А3029 Міністерства оборони України (наказ командира в-ч А3029 /з адміністративно - господарської діяльності/ за №203 від 06.05.2022 р.) про констатування факту безвісти відсутності сержанта ОСОБА_3 , яким встановлено те, що його зникнення за особливих обставин, пов'язане з виконанням бойового завдання по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та настало під час виконання обов'язків військової служби при відсічі і стримуванню збройної агресії проти України, внаслідок протиправних дій з боку збройних сил Російської Федерації, так пов'язане із проходженням військової служби та захистом Батьківщини (п.2 наказу №114 командира в-ч А4267/з основної діяльності/, 01.06.2022 р.).
Також, з витягу з Поіменного списку загальних втрат особового складу військової частини А3209 (станом на 07.05.2022) стверджується те, що сержант ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , призваний на військову службу 28.08.2014 Чортківським МВК Тернопільської області зник безвісти 06.05.2022 в результаті штурмових дій противника в населеному пункті Цупівка Харківської області, за кваліфікацією втрат - бойові.
Як слідує з повідомлення в-ч А3209 від 20.07.2022 №1184 на адвокатський запит від 30.06.2022 здійснити розшукові заходи сержанта ОСОБА_3 у напрямку Цупівка Дергачівського району Харківської області не вдалося, оскільки дана територія на той момент і теперішній час підконтрольна Російській Федерації.
Відповідно до листа міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, вбачається, що надана інформація щодо ОСОБА_3 опрацьована Мінінтеграції та будуть вжиті всі необхідні заходи з метою повернення тіла загиблого військовослужбовця родині для належного вшанування та поховання.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. п. 8 ч.1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст.82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години З0 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України № 2263-IX від 22.05.2022 року ВерховнаРада України затвердила Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17 травня 2022 року № 341/2022 на період з 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до ст.ст. 3,8,9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Статтею 317 ЦПК України, визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Вказане є невипадковим та свідчить про реалізацію державної політики в сфері захисту та забезпечення прав і свобод громадян України на тимчасово окупованій території, оскільки народження та смерть особи є незворотнім процесом та від волі особи не залежить.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про становлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Підрозділом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 (зі змінами) передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Для встановлення смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
09.03.2022 року затверджено Наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я, Офісу Генерального прокурора за № 177/450/46 про Порядок взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини під час воєнного стану на території України.
Даним порядком передбачено, що за умов явних ознак вогнепальної, вибухової, опікової, хімічної, радіаційної або іншої травми, як результату бойових дій, незалежно від того, чи є постраждалий військовим або цивільним, лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем судово-медичним експертом на підставі зовнішнього огляду. Умовою для використання подібного алгоритму є обов'язкове фотографування трупа із достатнім цифровим документуванням, обов'язковий відбір матеріалу для судово-імунологічного та можливого молекулярно-генетичного дослідження (за необхідності), а також за можливості збереження елементів, що стали причиною травмування.
Огляд трупа на місці його виявлення проводиться слідчим із залученням судово-медичного експерта або лікаря. У разі неможливості огляду трупа на місці його виявлення (обстріли, проведення бойових дій тощо) огляд трупа здійснюється слідчим в бюро судово-медичної експертизи або іншому спеціально визначеному та облаштованому безпечному місці, із залученням судово-медичного експерта або лікаря з можливим подальшим направленням трупа для проведення судово-медичної експертизи (розтину) трупа.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до п. 13 цієї Постанови суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
В пункті 18 Постанови зазначено, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Як вбачається з наданих суду доказів подія загибелі ОСОБА_3 сталася під час виконання останнім бойового завдання в районі бойових дій, а тіло загиблого залишилося на тимчасово непідконтрольній території ЗСУ, оскільки, евакуювати не вдалося в зв'язку з інтенсивністю бою на околиці населеного пункту Прудянка - Цупівка Дергачівського району, Харківської областії, повністю заблоковано окупаційними силами. Відтак заявниця позбавлена можливості у визначеному законодавством порядку встановити та підтвердити юридичний факт смерті особи на території, де на даний час ведуться бойові дії.
Таким чином, за наведених обставин стверджується той факт, що ОСОБА_3 загинув (помер) ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Цупівка Дергачівського району Харківської області.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 293, 294, 315-319, 430, 431 Цивільного процесуального кодексу України, ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", ст. 55,124 Конституції України, суд, -
Заяву задовольнити.
Встановити факт, а саме що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець міста Чорткова Тернопільської області, громадянин України помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце смерті село Цупівка Дергачівського району Харківської області у віці 29 років, причина - загибель (смерть) військовослужбовця в результаті отриманого поранення несумісного з життям під час виконання виконання ним обов'язків військової служби, в період дії воєнного стану.
Рішення суду невідкладно направити у Чортківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано - Франківськ) для реєстрації факту смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрованого на момент смерті за адресою: АДРЕСА_1 .
Допустити негайне виконання судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя: (підпис)
Копія вірна:
Рішення набрало законної сили «_____»_____________2022 р.
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи №608/1170/22, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.
Суддя: Н. В. Яковець
Копію рішення видано «____»______________2022 р.
Секретар: