Постанова від 26.07.2022 по справі 448/732/22

Єдиний унікальний номер 448/732/22

Провадження № 3/448/446/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.07.2022 місто Мостиська

Мостиський районний суд Львівської області у складі:

головуючої - судді - Гіряк С.І.

за участі секретаря судового засідання - Рушеляк Г.С.,

розглянувши матеріали справи, що надійшли з відділення поліції №1 Яворівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , громадянки України, не працюючої,

за ч.1 ст.184 КУпАП Кодексу України про адміністративне правопорушення (надалі КУпАП),

особа, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 - не з'явилася,

безпосередньо після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, виніс постанову про наступне:

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи

22.04.2022 близько о 14:00 год ОСОБА_1 , ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення належних умов життя, навчання та виховання своєї малолітньої дочки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проявилося в тому, що вона не виготовила свідоцтво про народження дитини, не поставила на облік в лікаря, не відвідувала лікаря з дитиною, не викликала лікаря вчасно, внаслідок чого дитина потрапила в лікарню в тяжкому стані та померла.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, подала заяву в якій просила проводити розгляд справи у її відсутності, зазначила, що свою вину визнає, вказує, що зобов'язується навести порядок вдома та виконувати покладені на неї обов'язки щодо належних умов життя своїх малолітніх дітей.

ІІІ. Застосоване судом законодавство.

Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Положення КУпАП відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для порушника, меті адміністративної відповідальності.

Він передбачає як індивідуальний підхід до застосування примусових заходів залежно від особистих якостей порушника та характеру і обставин вчинення проступку, так і можливість пом'якшення і навіть відмови від застосування заходів відповідальності, якщо її мета може бути досягнута іншим шляхом.

Реалізація принципу індивідуалізації адміністративної відповідальності тісно пов'язана із інститутом звільнення від неї. Адміністративна відповідальність має подвійну мету - захист правопорядку і виховання громадян у дусі поваги до закону та правил співжиття. Зазначену мету можна конкретизувати через дві основні функції адміністративної відповідальності.

Перша з них, репресивно-каральна (або «штрафна»), полягає в тому, що адміністративна відповідальність є, по-перше, актом відплати держави щодо правопорушника, а, по-друге, засобом, який попереджає нові правопорушення.

Друга функція, запобіжно-виховна, тісно пов'язана з попередньою. Вона покликана забезпечити формування в адресатів адміністративно-правових норм мотивів, які б спонукали їх дотримуватись вимог законів, поважати права і законні інтереси інших осіб.

Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з положеннями ст. 245, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, тощо.

Диспозицією ч.1 ст.184 КУпАП передбачено, що ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, - передбачає адміністративну відповідальність.

Батьківські права та обов'язки - права і обов'язки, покладені законодавством на батьків щодо виховання і утримання дітей.

Батьки мають обов'язок виховувати своїх дітей та піклуватися про їх здоров'я, надавати їм освіту та готувати їх до праці.

Виховання дітей - процес заохочення та підтримки фізичного, емоційного, соціального та інтелектуального розвитку дитини від народження до дорослості.

ІV. Оцінка суду.

Даний протокол про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст.256 КУпАП, тому є доказом у розумінні вимог ст.251 КУпАП.

Крім власного визнання вини ОСОБА_1 , факт вчинення нею, вищевказаного правопорушення підтверджується: рапортом ст. інспектора сектору ювенальної превенції відділу превенції Яворівського РВП ГУ НП у Львівській області капітана поліції В. Петик від 28.06.2022; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №794555 від 28.06.2022 у якому ОСОБА_1 зазначила, що з протоколом згідна; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 28.06.2022 у яких остання вказала, що її дочці ОСОБА_2 21.04.2022 стало погано, вона вважала, що це отруєння у зв'язку з чим за допомогою лікаря не зверталася. Однак дитині стало гірше, тому викликала швидку допомогу, ІНФОРМАЦІЯ_3 її дитина померла. Також зазначила, що її діти не були зареєстровані та на обліку в лікарів не перебували. Крім цього вказала, що діти не мали свідоцтв про народження; постановою про закриття кримінального провадження від 21.06.2022; свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 ; листом директора КНП «Мостиська МЛ» №238 від 05.05.2022; листом директора КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мостиської міської ради Львівської області» №169 від 04.05.2021; повідомленням в.о. начальника Служби у справах дітей Мостиської міської ради» №92 від 02.05.2022; листом директора КУ Центр надання соціальних послуг Мостиської міської ради Львівської області №65 від 03.05.2022; довідкою про реєстрацію місця проживання №92746 від 02.05.2022.

При цьому судом враховується також те, що ОСОБА_1 , дії працівників поліції щодо складання відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення не оскаржувала, доказів неправомірної поведінки останніх та доказів, які б спростовували фактичні дані, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення та додатках до них, - суду не скеровувала.

Аналізуючи наведені докази та докази, здобуті в ході розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності, приходжу до переконання в доведенні винності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення яке полягає у невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, за яке передбачена відповідальність за ч.1 ст.184 КУпАП.

V. Накладення адміністративного стягнення.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім, випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративні правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП - є щире розкаяння винної.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП - не встановлено.

Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, Суд відповідно до статті 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, приймаючи до уваги обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність, Суд вважає за доцільне застосувати до громадянки ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, що є достатнім для виховання вищезазначеної особи, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як нею, так і іншими особами.

Підстави для застосування іншого, більш м'якого або більш суворого стягнення, відсутні.

VІ. Вирішення питання щодо судових витрат.

Згідно вимог ст.40? КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Оскільки, особу, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення, тому вважаю за необхідне стягнути з неї судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 496,20 грн.

Керуючись ст. 1, 9, 23, 33, 34, 35, 40-1, 184 ч.1, 283-285 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2. Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

3. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 коп. судового збору.

4. Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.

5. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, в разі несплати правопорушником штрафу у строк, штраф стягується у подвійному розмірі штрафу визначеного у відповідній статті Кодексу України про адміністративні правопорушення та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

6. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Повний текст постанови суду виготовлено та підписано суддею 26.07.2022.

Суддя Світлана ГІРЯК

Постанова набрала законної сили:

«______» ______________ 20__ р.

Суддя Світлана ГІРЯК