Постанова від 26.07.2022 по справі 380/3210/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2022 року

м. Київ

справа №380/3210/20

адміністративне провадження № К/9901/12926/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Білоуса О.В.,

суддів - Блажівської Н.Є., Желтобрюх І.Л.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Галицької митниці Держмитслужби на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2021 року (головуючий суддя Пліш М.А., судді - Большакова О.О., Гінда О.М.) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Максіфуд Україна» до Галицької митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів,

УСТАНОВИВ:

У квітні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Максіфуд Україна» (далі - ТОВ «Максіфуд Україна») звернулося до суду з позовом до Галицької митниці Держмитслужби (далі - Галицька митниця), в якому просило визнати протиправними та скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів: №UА209180/2019/01044; №UА209180/2019/01047; №UА209180/2019/01134; №UА209180/2019/01202; №UА209180/2019/01218; №UА209180/2019/01214; №UА209180/2019/01273; №UА209180/2019/01292; №UА209180/2019/01291; №UА209180/2019/01302; №UА209180/2019/01330; №UА209180/2019/01328; №UА209180/2019/01338; №UА209180/2019/01350; №UА209180/2019/01385; №UА209180/2019/01408; №UА209180/2019/01441; №UА209180/2019/01364; №UА209180/2019/01437; №UА209180/2019/01439; №UА209170/2019/70033; №UA209180/2019/01204, №UА209170/2019/70015; №UА209170/2019/70127; №UА209170/2019/70138; №UА209170/2019/70164; №UА209170/2019/70162.

В обґрунтування позовних вимог зазначало, що митним органом сформовано необґрунтовані висновки щодо розміру акцизного податку, який підлягає сплаті при імпортуванні товару (FragolinoBianco NOVELLINA, Fragolino ROSSO NOVELLINA). Позивач вважає, що імпортований товар згідно з УКТ ЗЕД 2206 00 39 00 згадується в двох різних колонках таблиці ставок акцизного податку, вказаних у підпункті 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - ПК України): 11,65 грн за 1 літр (вина ігристі та вина газовані, зброджені напої), та 8,02 грн за 1 літр (суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв). Зазначає, що для визначення виду напою для цілей застосування ставки акцизного податку необхідно враховувати шлях одержання напою: якщо в процесі його виробництва натуральне вино змішується з іншими напоями (у випадку із товаром позивача із соком, водою, сахарозою, ароматизаторами, консервантом і сульфітами), то такий напій є відповідною сумішшю (із зброджених напоїв/зброджених напоїв з безалкогольними напоями). Оскільки імпортований товар (FragolinoBianco NOVELLINA, Fragolino ROSSO NOVELLINA) є сумішшю на основі зброджених напоїв, а не вином ігристим та вином газованим, та збродженим напоєм, до ввезеного товару слід застосовувати ставку акцизного податку в розмірі 8,02 грн за 1 літр.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2021 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове, яким позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано оскаржувані картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Стягнуто з бюджетних асигнувань Галицької митниці на користь ТОВ «Максіфуд Україна» судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 56754 грн та судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 31530 грн.

Не погодившись з ухваленим у справі судовим рішенням апеляційної інстанції, Галицька митниця звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просила рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2020 року залишити в силі. Підставою касаційного оскарження ГУ ДПС у м. Києві визначено пункт 2 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв'язку з необхідністю відступлення від висновку щодо застосування норми права, а саме підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 11 листопада 2020 року у справі № 1.380.2019.004212, застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному рішенні. Зокрема, відповідачем зазначено, що висновок викладений у зазначеній постанові Верховного Суду є некоректним та суперечливим, що породжує правову невизначеність у застосуванні підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України. Другою підставою для касаційного оскарження відповідачем зазначено пункт 4 частини четвертої статті 328 КАС України, митний орган вказує, що в порушення пунктів 1, 4 частини другої статті 353 КАС України, суд апеляційної інстанції не дослідив зібрані у справі докази та встановив обставини, що мають істотне значення, на підставі недопустимих доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що між ТОВ «Максіфуд Україна» (Покупець) та CASA VINICOLA COSTANZA Srl (Постачальник) 7 травня 2018 року укладено зовнішньоекономічний контракт купівлі-продажу №07-05-18, згідно із пунктом 1.1. якого Продавець продає, а Покупець купує товар, виготовлений Виробником та призначений для подальшого продажу на території України.

На підставі вказаного контракту на митну територію України позивачем ввезені напої, а саме ігристі напої на основі вина: ароматизовані винні напої ігристі марки Fragolino Rosso NOVELLINA, Granatino Rose NOVELLINA, Fragolino Bianco NOVELLINA, Pera NOVELLINA, Granatino NOVELLINA та Pesca NOVELLINA у скляних пляшках місткістю 0,75 л.

Для митного оформлення ТОВ «Максіфуд Україна» було подано митні декларації, а саме:

електронну митну декларацію №UA209180/2019/060463 від 16 вересня 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №186/GE від 9 вересня 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 9 вересня 2019 року, автотранспортну накладну №058562 від 9 вересня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №G430628 від 9 вересня 2019 року, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) специфікація №1 від 17 липня 2018 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4566343, копію митної декларації країни відправлення 19ITQAF010000891E5 від 9 вересня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209180/2019/060466 від 16 вересня 2019 року, якою задекларовано для митого оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митою декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №187/GE від 9 вересня 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 9 вересня 2019 року, автотранспортну накладну №058572 від 9 вересня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EEJR.1 №0430629 від 9 вересня 2019 року, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) специфікація №1 від 17 липня 2018 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4565520, копію митної декларації країни відправлення 19ITQAF010000893E5 від 9 вересня 2019 року;

електронну митну декларацію №СІА209180/2019/064033 від 30 вересня 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragоlino Rosso NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митою декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №198/GE від 24 вересня 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 24 вересня 2019 року, автотранспортну накладну №051849 від 24 вересня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №0430640 від 24 вересня 2019 року, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) специфікація №1 від 17 липня 2018 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4623524, 4636171, копію митної декларації країни відправлення 191TQAF010000919E9 від 24 вересня 2019 року;

електронну митну декларацію № 45;ІА209180/2019/068748 від 18 жовтня 2019 року, якою задекларовано для митого оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Pesca NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №207/GE від 15 жовтня 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 15 жовтня 2019 року, автотранспортну накладну №059063 від 15 жовтня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №0430671 від 15 жовтня 2019 року, прейскурант (прайс-лист) виробника товару від 18 жовтня 2019 року, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) специфікація №1 від 17 липня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4707812, копію митної декларації країни відправлення 19ITQAF010000970E4 від 15 жовтня 2019 року;

електронну митну декларацію №UA209180/2019/069660 від 22 жовтня 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Granatino 1NOVELLINA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №210/GE від 15 жовтня 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 15 жовтня 2019 року, автотранспортну накладну №059820 від 15 жовтня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми ELIR.1 №G430672 від 15 жовтня 2019 року, прейскурант (прайс-лисг) виробника товару від 18 жовтня 2019 року, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) специфікація №1 від 17 липня 2018 року, зовнішньоекономічний договір(контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4710883, копію митної декларації країни відправлення 19ITQAF010000973E1 від 15 жовтня 2019 року;

електронну митну декларацію №UA209180/2019/068747 від 18 жовтня 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Rosso NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №211/GE від 15 жовтня 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 15 жовтня 2019 року, автотранспортну накладну №025704 від 15 жовтня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №0430674 від 15 жовтня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4708509, копію ми тої декларації країни відправлення 19ITQAF010000974E0 від 15 жовтня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209180/2019/069318 від 21 жовтня 2019 року, якою задекларовано для митого оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №212/GE від 15 жовтня 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 15 жовтня 2019 року, автотранспортну накладну №054454 від 15 жовтня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №0430675 від 15 жовтня 2019 року, прейскурант (прайс-лист) виробника товару від 18 жовтня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результат державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4709940, копію митної декларації країни відправлення 19ITQAF010000975E0 від 15 жовтня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209180/2019/072961 від 4 листопада 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозитися на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №218/GE від 30 жовтня 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 30 жовтня 2019 року, автотранспортну накладну №058091 від 30 жовтня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №R713498 від 31 жовтня 2019 року, прейскурант (прайс-лист) виробника товару від 4 листопада 2019 року, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) специфікація №1 від 17 липня 2018 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №477011, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3J010060106E9 від 31 жовтня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209180/2019/074222 від 8 листопада 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Рега NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №219/GE від 5 листопада 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 5 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №058860, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №S292212 від 6 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4794804, копію митної декларації країни відправлення 19ITQAE010000915E2 від 20 вересня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209180/2019/074215 від 8 листопада 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Pesca NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №220/GE від 5 листопада 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2019 року, пакувальний лист від 5 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №060970 від 5 листопада 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №S292211 від 6 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4794885, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3|010061059E5 від 6 листопада 2019 року;

електронну мигну декларацію №ЕІА209180/2019/074760 від 11 листопада 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Rosso 1NOVELHNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №221/GE від 6 листопада 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2019 року, пакувальний лист від 6 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №060881 від 6 листопада 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №8292214 від 7 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4803083, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3J010061467EE0 від 7 листопада 2019 року;

електронну митну декларацію NPUA209180/2019/076689 від 18 листопада 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, яким ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Rosso NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №237/ОЕ від 13 листопада 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 13 листопада 2019 року, автотранспорту накладну №006952 від 13 листопада 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 NFS292225 від 14 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4827853, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3J010063012E0 від 14 листопада 2019 року;

електронну митну декларацію №СА209180/2019/076659 від 18 листопада 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №239/ОЕ від 14 листопада 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 14 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №061231 від 14 листопада 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми FAJR.1 №S292227 від 15 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі- продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4835814, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3J010063337E7 від 15 листопада 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209180/2019/077273 від 20 листопада 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №247/ОЕ від 15 листопада 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 15 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №059704 від 15 листопада 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №S292232 від 16 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4843803, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3J01006399E0 від 16 листопада 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209180/2019/077941 від 22 листопада 2019 року, якою задекларовано для митного оформлений товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №248/ОЕ від 18.11.2019, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 18 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №061188 від 18 листопада 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №S292237 від 18 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 серпня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4853122, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ5J010064096E7 від 19 листопада 2019 року;

електронну митну декларацію №UA209180/2019/080048 від 29 листопада 2019 року, якою задекларовано для ми того оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі винa: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELLINА у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з ми тою декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №249/ОЕ від 21 листопада 2019 року, сертифікат якості від 20 листопада 2019 року, пакувальний лист від 21 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №014957 від 28 листопада 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №PL/MF/AN 0372811 від 28 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4887342, копію митної декларації країни відправлення 19PL402010E1382301 від 28 листопада 2019 року;

електронну митну декларацію №СА209180/2019/080691 від 2 грудня 2019 року, якою задекларовано для митого оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELLINA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №253/GE від 22 листопада 2019 року, сертифікат якості від 22 листопада 2019 року, пакувальний лист від 22 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №006696 від 27 листопада 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №PL/MF/AN 0372810 від 27 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результат державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4889900, копію митної декларації країни відправлення 19PF402010E1374370 від 27 листопада 2019 року;

електронну митну декларацію №UA209180/2019/082261 від 6 грудня 2019 року, якою задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELLІNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №254/ОЕ від 22 листопада 2019 року, сертифікат якості від 22 листопада 2019 року, пакувальний лист від 22 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №014983 від 4 грудня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 № PL/MF7AN 0372813 від 4 грудня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результат державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4918478, копію ми тої декларації країни відправлення 19PF402010E1408818 від 4 грудня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209180/2019/078633 від 25 листопада 2019 року, якою було задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELLINA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №256/GE від 22 листопада 2019 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2018 року, пакувальний лист від 22 листопада 2019 року, автотранспортну накладну №057322 від 22 листопада 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №S292247 від 23 листопада 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4866596, копію митної декларації країни відправлення 19FFQ3J010065349E7 від 23 листопада 2019 року;

електронну митну декларацію №UA209180/2019/082165 від 6 грудня 2019 року, якою було задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELLlNA y скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №260/GE від 2 грудня 2019 року, сертифікат якості від 22 листопада 2019 року, пакувальний лист від 2 грудня 2019 року, автотранспортну накладну №058764 від 2 грудня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №S292355 від 3 грудня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4912078, копію митної декларації країни відправлення 19FFQ3J010067256E4 від 3 грудня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209180/2019/082160 від 6 грудня 2019 року, якою було задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA y скляних пляшках міст кістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №263/GE від 3 грудня 2019 року, сертифікат якості від 22 листопада 2019 року, пакувальний лист від 3 грудня 2019 року, автотранспортну накладну №061617 від 3 грудня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №S292360 від 4 грудня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі- продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4916839, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3J010067508E1 від 4 грудня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209170/2019/700826 від 11 грудня 2019 року, якою було задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVEL1 INA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №266/GE від 4 грудня 2019 року, сертифікат якості від 4 грудня 2019 року, пакувальний лист від 4 грудня 2019 року, автотранспортну накладну №061635 від 4 грудня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №0430717 від 4 грудня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4935493, копію митної декларації країни відправлення 19ITQAF0100010697E0 від 4 грудня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209170/2019/700161 від 9 грудня 2019 року, якою було задекларовано для митого оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №267/GE від 5 грудня 2019 року, сертифікат якості від 5 грудня 2019 року, пакувальний лист від 5 грудня 2019 року, автотранспортну накладну №482732 від 5 грудня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №S292362 від 6 грудня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4924994, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3J010067986E9 від 6 грудня 2019 року;

електронну митну декларацію №UA209170/2019/703868 від 20 грудня 2019 року, якою було задекларовано для ми того оформлення товар, який ввозитися на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №269/GE від 16 грудня 2019 року, сертифікат якості від 4 грудня 2019 року, пакувальний лист від 16 грудня 2019 року, автотранспортну накладну №062085 від 16 грудня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №S292953 від 17 грудня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4975650, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3J010070626E6 від 17 грудня 2019 року;

електронну митну декларацію №UA209180/2019/704365 від 18 грудня 2019 року, якою було задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №270/GE від 17 грудня 2019 року, сертифікат якості від 17 грудня 2019 року, пакувальний лист від 17 грудня 2019 року, автотранспортну накладну №06343 від 17 грудня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №S292954 від 18 грудня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, доповнення до зовнішньо економічного договору №1 від 17 липня 2018 року, договір (контракт) про перевезення №STA1329 від 16 липня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №4983192, копію митної декларації країни відправлення 19ITQ3J010070750E2 від 18 грудня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209170/2019/705116 від 24 грудня 2019 року, якою було задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний напій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELUNA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №271/GE від 19 грудня 2019 року, сертифікат якості від 19 грудня 2019 року, пакувальний лист від 19 грудня 2019 року, автотранспортну накладну №058580 від 19 грудня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EIJR.1 №0430742 від 19 грудня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результат державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №5000936, копію митної декларації країни відправлення 19ITQAF010001087E0 від 19 грудня 2019 року;

електронну митну декларацію №ЕІА209170/2019/705122 від 24 грудня 2019 року, якою було задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме ігристий напій на основі вина: ароматизований винний навій ігристий у скляних пляшках, марки Fragolino Bianco NOVELLINA у скляних пляшках місткістю 0,75 л у кількості 17640 шт. Одночасно з митною декларацією декларантом було надано відповідачу ряд документів, зокрема, рахунок фактуру (інвойс) №273/ОЕ від 19 грудня 2019 року, сертифікат якості від 19 грудня 2019 року, пакувальний лист від 19 грудня 2019 року, автотранспортну накладну №025720 від 19 грудня 2019 року, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 №0430743 від 19 грудня 2019 року, зовнішньоекономічний договір купівлі-продажу (контракт) №07-05-18 від 7 травня 2018 року, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів іншими державами №5000283, копію митної декларації країни відправлення 19ITQAF010001088E0 від 19 грудня 2019 року.

Відповідачем сформовані картки відмови у прийнятті митних декларацій, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, в яких визнано неможливим завершити митне оформлення, у зв'язку з неправильним заповненням граф 47 та «В» митної декларації, а саме: неправильно застосовано ставку акцизного податку в порушення вимог підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України, статей 293-295 Митного кодексу України (далі - МК України).

Позивач, вважаючи протиправними оскаржувані картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів, звернувся до суду з даним позовом про їх скасування.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову виходив з того, що між сторонами відсутній спір щодо правильності визначення коду імпортованого товару за товарною позицією згідно з УКТЗЕД 2206 00 39 00. При цьому, вказаний код товару визначено позивачем самостійно. Отже, спірним у справі є лише правильність встановлення ставки акцизного податку на рівні 8,02 грн за 1 літр з кодом товару згідно з УКТЗЕД 2206 00 39 00. Аналізуючи підпункт 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України суд дійшов висновку, що ставки акцизного податку у вказаній нормі визначені чітко і зрозуміло, їх диференціація в залежності від коду товару не дає можливості неоднозначного тлумачення, а товар з кодом УКТЗЕД 2206 00 39 00 згадується лише в одному рядку таблиці, з якого справляється акцизний податок за ставкою 11,65 грн. Зміст наведеної у зазначеній вище нормі ПК України таблиці свідчить про те, що законодавець для деяких видів підкатегорій товарів визначив спеціальну (підвищену або зменшену) ставку акцизного податку у порівнянні з іншими товарами відповідної товарної групи згідно з УКТЗЕД, а тому, на переконання суду, такі товари не можуть розглядатися одночасно в інших рядках. Зокрема, суд зазначив, що якщо конкретна товарна підкатегорія знаходить своє відображення лише в одному з рядків, то саме та ставка акцизного податку, яка для неї передбачена, і підлягає застосуванню при обчисленні платежів, які відображаються у графі 47 митної декларації. І в цьому випадку, ані опис товару, ані складові ввезеного напою, ані технологічні умови його вироблення не мають значення. Таким чином, суд вказав на безпідставність твердження позивача про необхідність застосування ставки акцизного податку на рівні 8,02 грн за 1 літр при ввезенні імпортованих ним напоїв за їх описом, особливостями складу та специфіки виробництва та дійшов висновку про правомірність прийняття митним органом оскаржуваних карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи постанову про задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що товар, який ТОВ «Максіфуд Україна» ввозить на митну територію України за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2206 00 39 00, згадується у двох позиціях, зазначених в підпункті 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України, щодо яких встановлені різні ставки акцизного податку: 11,65 грн за 1 літр - для товару із зазначеним кодом (вина ігристі та вина газовані, зброджені напої) та 8,02 грн за 1 літр - для товару «суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв». Оскільки позивач імпортує суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв (алкогольні напої «Fiorelli Fragolino Bianco», «Rosso Spumante Pesca», «Moscato Ananas Fiorelli», «Moscato Mandarino Fiorelli»), а не вина ігристі, вина газовані та/чи зброджені напої, акцизний податок за ввезений товар повинен сплачуватися за ставкою 8,02 грн за 1 літр. Для подолання виявленої правової колізії суд застосував норми підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 та пункту 56.21 статті 56 ПК України.

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду погоджується із висновками суду апеляційної інстанції, враховуючи наступні обставини.

Статтею 67 МК України визначено, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Згідно із Законом України «Про митний тариф України» назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил: (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного; (b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше, ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

У разі коли згідно з правилом (b) цього розділу або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати; (c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

На підставі частин першої та другої статті 69 МК України, товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

Статтею 294 МК України передбачено, що об'єкт та база оподаткування митними платежами під час переміщення товарів через митний кордон України визначаються відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України.

Як вбачається зі змісту касаційної скарги, доводи відповідача зводяться до того, що згідно із вимогами ПК України ставка податку 8,02 застосовується виключно до товарів згідно з кодом УКТ ЗЕД 2206 "в іншому місці не зазначеному", а ввезені позивачем товарні позиції зазначені в УКТ ЗЕД 2206 00 39 00, що є підставою для застосування до нього ставки податку 11,65.

Колегії суддів касаційної інстанції вважає такі доводи митного органу помилковими та погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, враховуючи таке.

Підпунктом 215.2.1 пункту 215.2 статті 215 ПК України передбачено, що ставки податку встановлюються цією статтею і є єдиними на всій території України.

Відповідно до підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України, податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво: 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00, 2205 10 10 00, 2205 90 10 00, 2206 00 39 00 вина ігристі та вина газовані, зброджені напої, вина (напої) ароматизовані ігристі (газовані), фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об'ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об'ємних одиниць етилового спирту, за умови що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження, які розливаються у пляшки, закорковані спеціальними пробками для таких напоїв типу «гриб», що утримуються на місці за допомогою стяжок або застібок, та/або мають надмірний тиск, спричинений наявністю діоксиду вуглецю у розчині на рівні не менше 1 бар при температурі 20°C, ставка податку 11,65 гривень за 1 літр.; 2204, 2205, 2206 (вина та інші зброджені напої без додання етилового спирту в іншому місці не зазначені; вина та інші зброджені напої з доданням етилового спирту) вина та інші зброджені напої (у тому числі суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв), фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об'ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 22 відсотки об'ємних одиниць етилового спирту, ставка податку 8,02 гривень за 1 літр.

Наведена норма у ПК України викладена у вигляді таблиці, зміст якої свідчить про те, що фактично положення підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України відсилають для цілей визначення ставки податку до коду згідно з УКТ ЗЕД та опису товару згідно з УКТ ЗЕД. При цьому, в разі якщо відповідний код міститься у двох рядках визначеної підпунктом 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України таблиці, що надає можливість обрати різні ставки акцизного податку, превалюючим є саме опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД.

Такий висновок підтверджується, зокрема, і тим, що підпунктом 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України передбачено можливість за товари з кодами товарної підкатегорії 22 0510 1000 та 22 0590 1000 визначати ставку акцизного податку на рівні 0,01 грн за 1 л або 11, 65 грн; стосується аналогічно і щодо товарів за товарними позиціями 2204, 2295, 2206, де, залежно від опису товару, надано можливість визначати ставку акцизного податку на рівні 8,02 грн за 1 л та 126,96 грн за 1 літр100-відсоткового спирту.

Синтаксичний аналіз підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України дає підстави для висновку, що для виокремлення кодів товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків) у товарній позиції, ставка акцизного податку за які не може застосовуватись в конкретних випадках, законодавець використовує прийменник "крім".

Це прямо слідує з рядка другого таблиці, що наведена у відповідному підпункті, де законодавець зазначив, що ставки акцизного податку у розмірі 0,01 грн за 1 л застосовуються до товарів з кодом товарної позиції 2204, крім підпозицій з кодом 2204 10, та крім товарів, що мають коди товарних підкатегорій 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 29 10 00).

Натомість у рядку четвертому таблиці, що передбачає застосування ставки акцизного податку у розмірі 8.06 грн за 1 л, за товари, які мають опис "інші зброджені напої (у тому числі суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв)..." та відповідають коду товарної позиції 2206, законодавець прийменник "крім" не застосовував та не зазначав про неможливість застосування цієї ставки за товаром що має товарну позицію 2206, до складу якої входить товарна підкатегорія 2206 00 3900.

Як встановлено судами попередніх інстанцій імпортований позивачем товар (алкогольні напої «Fiorelli Fragolino Bianco», «Rosso Spumante Pesca», «Moscato Ananas Fiorelli», «Moscato Mandarino Fiorelli») згідно з обставинами, що встановлені судами попередніх інстанцій та не спростовані відповідачем, за своєю суттю та технологією виробництва, є сумішшю на основі зброджених напоїв.

Тобто, ТОВ «Максіфуд Україна» імпортує саме суміші на основі зброджених напоїв, а не вина ігристі, вина газовані та зброджені напої. Наведене підтверджується результатами аналізу способу виробництва таких напоїв - в результаті природнього (натурального) бродіння винограду з вмістом спирту не більше 8,5 відсотка об'ємних одиниць (без додавання спирту) та безалкогольних напоїв (вода, підсолоджувачі, лимонна кислота, ароматизатори).

Та обставина, що товар, який ввозить позивач згідно з УКТ ЗЕД 2206 00 39 00, згадується у двох різних колонках таблиці ставок акцизного податку, не спростовує правильності висновків суду апеляційної інстанції, адже колонки зі ставкою 8,02 грн за 1 літр (друга колонка) та 11,65 грн за 1 літр (перша колонка) співвідносяться як загальне та спеціальне.

При цьому застосування спеціальної ставки у розмірі 11,65 грн за 1 літр вимагає відповідності товарів низці класифікуючих ознак, які стосуються як хіміко-біологічних властивостей, так і технологічних вимог транспортування імпортованого товару.

Що ж стосується ставки у розмірі 8,02 грн за 1 літр, - вона включає більш ширший перелік товарних позицій, а її застосування обумовлено, насамперед, відсутністю зазначення відповідних товарних позицій в іншому місці, зокрема, мова йде про «суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв», що відповідає номенклатурі та опису імпортованого позивачем товару - ароматизованих напоїв «Fiorelli Fragolino Bianco», «Rosso Spumante Pesca», «Moscato Ananas Fiorelli», «Moscato Mandarino Fiorelli».

Щодо доводів відповідача про те, що позивачем самостійного було визначено у товарно-митних деклараціях код УКТ ЗЕД імпортонованого товару як 2206 00 39 00, колегія суддів враховує, що відповідність десятизначному коду УКТ ЗЕД є лише передумовою, що забезпечує можливість переходу до чотирьохзначного коду, оскільки декларування товару за чотирьохзначним номером товарної позиції є технічнонеможливим без вказівки товарної підкатегорії.

Отже, логічно і фактично безпідставними є твердження митного органу про те, що відповідність окремих якісних характеристик товару десятизначному коду класифікації унеможливлює застосування ставки акцизного збору, визначеної для товарної позиції за кодом 2206 за умови декларування товару у підкатегорії за кодом 2206 00 39 00.

За змістом обставин, встановлених судом апеляційної інстанції, найбільш точний опис цього товару для цілей оподаткування акцизним податком це - саме інші зброджені напої (у тому числі суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв), фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об'ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 22 відсотки об'ємних одиниць етилового спирту.

Також оцінюючи доводи митного органу з приводу того, що імпортований позивачем товар згідно з УКТ ЗЕД 2206 00 39 00 згадується в двох різних колонках таблиці ставок акцизного податку, вказаних у підпункті 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 ПК України, суд апеляційної інстанції правильно зауважив, що у положеннях ПК України серед основних засад податкового законодавства передбачено принцип презумпції правомірності рішень платника податків суть якого зводиться до того, що у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Отже, мова йде не лише про загальнообов'язкове усунення юридичних колізій, яке є одночасно і правом (повноваженням), і процесуальним обов'язком суду при звичайному (безвідносно до виду правовідносин) правозастосуванні. Мова про порядок вирішення ситуацій, у яких стикаються (конфліктують) інтереси платника податків і контролюючого органу, а норми податкового права, що регулюють такі правовідносини, прямо чи внаслідок їх тлумачення, а також у своїй сукупності, не є однозначними та допускають множинне трактування їхніх прав та обов'язків, внаслідок якого можливе вирішення справи як на користь платника, так і проти нього.

Презумпція сформульована як принцип у статті 4 ПК України (пункт 4.1.4). Саме таким чином встановлено найвищий ступінь її імперативності.

Для її застосування необхідно і достатньо виявлення двох або більше альтернативних варіантів правомірної поведінки, обравши найвигідніший для себе з яких платник має почуватися захищеним від можливих негативних наслідків як з боку контролюючого органу, так і суду. Більше того, наведеним положенням закону охоплюються не лише очікування платника, запровадженням у податковому законодавстві цієї презумпції як принципу (основної засади) накладається відповідний таким очікуванням обов'язок вибору визначеного нею варіанту поведінки і контролюючим органом, і судом. При цьому тягар доведення хибності (відсутності правових підстав) обраного платником варіанту поведінки покладається законом на контролюючий орган.

Зазначене знаходить своє стале безпосереднє застосування у судовій практиці Верховного Суду.

Так, зокрема, у пункті 78 постанови Великої Палати Верховного Суду від 1 липня 2020 року у справі №260/81/19 зроблено правовий висновок про те, що за практикою ЄСПЛ, яка сформувалась з питань імперативності правил про прийняття рішення на користь платника податків, у разі існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов'язків платника податків слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків (справа "Сєрков проти України". Заява " 39766/05, пункт 43).

Як наголошено в іншому рішенні Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду, у практиці адміністративного судочинства застосовується загальний принцип in dubio pro tributario (пріоритет з найбільш сприятливим для особи тлумаченням норми права): у разі якщо норма закону або іншого нормативного акта, виданого на основі закону, або якщо норми різних законів або нормативних актів дозволяють неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків особи у її взаємовідносинах з державою (в особі відповідних суб'єктів владних повноважень), тлумачення такого закону здійснюється на користь особи (суб'єкта приватного права).

Принцип преюдиції правомірності поведінки з найбільш сприятливим для особи тлумаченням відповідної норми права узгоджується з наведеним у статті 5 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування принципом загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо державних гарантій реалізації застрахованими громадянами своїх прав (постанова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 лютого 2021 року у справі № 580/3469/19).

Необхідно також враховувати, що існування нечіткого, суперечливого нормативного регулювання зумовлює виникнення у позивача стану правової невизначеності.

Європейська Комісія за демократію через право (Венеціанська Комісія) у Доповіді щодо верховенства права від 4 квітня 2011 року № 512/2009 зазначила, що однією з складових верховенства права є правова визначеність; вона вимагає, щоб правові норми були чіткими й точними, спрямованими на те, щоб забезпечити постійну прогнозованість (передбачуваність) ситуацій та правовідносин, що виникають.

Як вбачається з практики ЄСПЛ, поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на конвенційні права їх носіїв (рішення ЄСПЛ від 24 квітня 2008 року у справі "C. Дж. та інші проти Болгарії", заява №1365/07, пункт 39, від 9 січня 2013 року у справі "Олександр Волков проти України", заява № 21722/11, пункт 170).

ЄСПЛ неодноразово зазначав, що формулювання законів не завжди чіткі, тому їх тлумачення і застосування залежить від практики. Роль розгляду справ у судах полягає саме в тому, щоб позбутися таких інтерпретаційних сумнівів з урахуванням змін у повсякденній практиці (рішення ЄСПЛ від 11 листопада 1996 року у справі "Кантоні проти Франції", заява №17862/91, пункти 31-32; від 11 квітня 2013 року у справі "Вєренцов проти України", заява №20372/11, пункт 65).

Отже, принцип правової визначеності має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування існуючих норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій, а також послідовність дій держави щодо можливого втручання в охоронювані Конвенцією та Конституцією України права та свободи цієї особи.

З урахуванням вище вказаного суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про правильність визначення позивачем ставки акцизного податку за імпортований товар відповідно до товарної підкатегорії за кодом 2206 00 39 00, з огляду на те, що акцизний податок за ставкою 8,02 грн за 1 л підлягає застосуванню, якщо такі інші зброджені напої без додання етилового спирту в іншому місці не зазначені.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 11 листопада 2020 року у справі №1.380.2019.004212, від 10 лютого 2021 року у справі № 380/671/20, а також у постанові Судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 квітня 2022 року у справі №1.380.2019.005537.

Відповідачем не наведено обґрунтованих підстав для відступу від зазначеної позиції, а колегією суддів таких не встановлено.

Загалом обґрунтування касаційної скарги зводяться до вимог здійснити переоцінку встановлених судами обставин справи, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції згідно з положеннями частини другої статті 341 КАС України.

Таким чином, постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2021 року ґрунтується на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи. Усі доводи та їх обґрунтування викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, тому підстави для скасування ухвалених судового рішення та задоволення касаційної скарги відсутні.

Згідно із частиною першою статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Галицької митниці Держмитслужби залишити без задоволення, а постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2021 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач О.В.Білоус

Судді Н.Є.Блажівська

І.Л.Желтобрюх