Постанова від 27.07.2022 по справі 620/10595/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/10595/21 Суддя першої інстанції: Тихоненко О.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Черпіцької Л.Т.,

секретаря Вишняк В.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Галс Агро» до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року, -

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Галс Агро" (далі - позивач, ТОВ «ТД «Галс Агро») звернулось у суд з позовом до Державної податкової служби України (далі - відповідач-1, ДПС України), Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - відповідач-2, ГУ ДПС у Чернігівській області) про визнання протиправними та скасування рішень комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області від 15 червня 2021 року №2768705/37109854, №2768702/37109854, №2768706/37109854, від 23 червня 2021 року №2792177/37109854, від 19 липня 2021 року №2879832/37109854, зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від 31 січня 2021 року №117, №24, від 26 лютого 2021 року №38, від 05 березня 2021 року №2, від 05 квітня 2021 року №35.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що спірні рішення прийняті протиправно, не аргументовано та без урахування і надання належної оцінки наданим доказам.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року позов задоволено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач-2 подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Свою позицію обґрунтовує тим, що оскаржувані рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відзив на апеляційну скаргу не подано.

Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі пункта 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів уважає, що апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, з таких підстав.

Судом установлено, що ТОВ «ТД «Галс Агро» подало до ГУ ДПС у Чернігівській області на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні.

Рішеннями від 15 червня 2021 року №2768705/37109854, №2768702/37109854, №2768706/37109854, від 23 червня 2021 року №2792177/37109854, від 19 липня 2021 року №2879832/37109854 у їх реєстрації відмовлено.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями та вважаючи їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами не доведено правомірність відмов у реєстрації податкових накладних.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів приходить до наступного.

З матеріалів справи убачається, що 01 лютого 2011 року укладено договір комісії №3 між ТОВ «ТД «Галс Агро» та СТОВ «Цукровик» на продаж товарно-матеріальних цінностей.

За цим договором ТОВ «ТД «Галс Агро» зобов'язується від свого імені за дорученням та в інтересах СТОВ «Цукровик» здійснювати правочини з продажу ТМЦ.

Згідно з укладеним додатком №75 від 31 грудня 2020 року до договору комісії ТОВ «ТД «Галс Агро» в січні 2021 року від імені СТОВ «Цукровик» продало цукор-пісок на суму 1690400,00 грн, що підтверджується звітом комісіонера від 31 січня 2021 року.

За додатковою угодою №18 від 31 грудня 2020 року комісійна винагорода за виконану роботу становить 0,5% від загальної вартості проданої продукції.

Відповідно комісійна винагорода за січень 2021 року становить 84524,50 грн, ПДВ 16904,90 грн, всього 101429,40 грн, що підтверджується актом виконаних робіт від 31 січня 2021 року.

У зв'язку із зазначеним ТОВ «ТД «Галс Агро» виписало та надіслало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну за №117 від 31 січня 2021 року на суму 101429,40 грн, в т.ч. ПДВ 16904,90 грн.

СТОВ «Цукровик» перераховано комісійну винагороду за проданий товар 07 червня 2021 року, що підтверджується платіжним дорученням 4544 від 07 червня 2021 року.

Згідно з укладеним додатком №75 від 31 грудня 2020 року до договору комісії ТОВ «ТД «Галс Агро» в березні 2021 року від імені СТОВ «Цукровик» продало цукор-пісок на суму 896600,00 грн, що підтверджується звітом комісіонера від 31 березня 2021 року.

Згідно з додатковою угодою №18 від 31 грудня 2020 року до Договору комісії комісійна винагорода за виконану роботу становить 0,5% від загальної вартості проданої продукції.

Відповідно комісійна винагорода за березень 2021 року становить 4483,00 грн, ПДВ 896,60 грн, всього 5379,60 грн, що підтверджується актом виконаних робіт від 31 березня 2020 року.

У зв'язку із зазначеним ТОВ «ТД «Галс Агро» виписало та відправило на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну за №24 від 31 березня 2020 року на суму 5379,60 грн, в тому числі ПДВ 896,60 грн. СТОВ «Цукровик» перераховано комісійну винагороду за проданий товар 07 червня 2021 року, що підтверджується платіжним дорученням 4546 від 07.06.2020 року на суму 5379,60 грн.

Відповідно до укладеного додатку №75 від 31 грудня 2020 року до договору комісії №3 від 01 лютого 2011 ТОВ «ТД «Галс Агро» в лютому 2021 року від імені СТОВ «Цукровик» продано цукор-пісок на суму 9231800,00 грн, що підтверджується звітом комісіонера від 26 лютого 2020 року.

Згідно з додатковою угодою №18 від 31 грудня 2020 року до Договору комісії на продаж продукції №3 від 01 лютого 2011 комісійна винагорода за виконану роботу становить 0,5% від загальної вартості проданої продукції. Відповідно комісійна винагорода за лютий 2021 року становить 46159,00 грн ПДВ 9231,80 грн, всього 55390,80 грн, що підтверджується актом виконаних робіт від 26 лютого 2020 року.

У зв'язку із зазначеним ТОВ «ТД «Галс Агро» виписано та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну за №38 від 26 лютого 2020 року на суму 55390,80 грн, в тому числі ПДВ 9231,80 грн.

Згідно з укладеним додатком №76 від 31 грудня 2020 року до договору комісії №5 від 01 березня 2011 ТОВ «ТД «Галс Агро» 05 березня 2021 року від імені СТОВ «Цукровик» закупило насіння кукурудзи у ТОВ «Агросем», що підтверджується видатковою накладною №АГ-05/03219 від 05 березня 2020 року, договором №17.11.20-53 від 17 листопада 2020 року. 05 березня 2021 року ТОВ «Агросем» за свій рахунок доставило насіння кукурудзи на склад СТОВ «Цукровик».

Розвантаження насіння кукурудзи згідно з договором комісії №5 від 01 березня 2011 виконувалося за рахунок Комітента СТОВ «Цукровик».

05 березня 2021 року ТОВ «ТД «Галс Агро» передано право власності СТОВ «Цукровик» на насіння кукурудзи згідно з видатковою накладною №000000023 від 05 березня 2020 року на суму 2036558,70 грн, в тому числі ПДВ 250103,70 грн.

У зв'язку із зазначеним ТОВ «ТД «Галс Агро» виписано та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну за №2 від 05 березня 2020 року на суму 2036558,70 грн, в тому числі ПДВ 250103,70 грн.

З метою виконання умов договору комісії №5 на купівлю товарно-матеріальних цінностей 24 березня 2021 року ТОВ «ТД «Галс Агро» закупило товарно-матеріальні цінності форс та тефлікс у Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Ерідон", що підтверджується видатковою накладною №17487 від 24 березня 2020 року, договором №34/2/21/17 від 10 грудня 2020 року.

24 березня 2021 року ТОВ "Фірма Ерідон" за власний рахунок доставлено препарати форс, тефлікс на склад у смт. Линовиця по вул. Заводській, 2а, який ТОВ «ТД «Галс Агро» орендує у ПАТ «Линовицький цукрокомбінат «Красний» на підставі договору оренди №01-05/ЛЦК/ТД ГА/нс-2018 від 01.05.2018, як наслідок вказана вище адреса була вказана як пункт навантаження у товарно-транспортній накладній №71 від 05 квітня 2020 року.

Згідно з укладеним додатком №77 від 31 березня 2021 року до договору комісії №5 від 01 березня 2011 ТОВ «ТД «Галс Агро» 05 квітня 2021 року передано право власності на форс, тефлікс СТОВ «Цукровик» відповідно до видаткової накладної №000000071 від 05 квітня 2020 року на суму 1341845,18 грн, в тому числі ПДВ 223640,86 грн.

У зв'язку із зазначеним ТОВ «ТД Галс Агро» виписано та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну за №35 від 05 квітня 2020 року на суму 1341845,18 грн, в тому числі ПДВ 223640,86 грн.

У свою чергу автоматизованою системою "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України направлено позивачу квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, якими повідомлено позивача про прийняття спірних податкових накладних та зупинення їх реєстрації. Підставою вказано, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

10 червня 2021 року, 15 червня 2021 року та 02 липня 2021 ркоу ТОВ «ТД «Галс Агро» було направлено до контролюючого органу відповідні повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено за встановленою формою.

Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийнято рішення від 15 червня 2021 року №2768705/37109854, №2768702/37109854, №2768706/37109854, від 23 червня 2021 року №2792177/37109854 та від 19 липня 2021 року №2879832/37109854 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладних (документи, які не надано підкреслити).

У подальшому позивач подав скарги на вказані вище рішення комісії, за результатами розгляду яких оскаржувані рішення залишено без змін.

Відповідно до пункта 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункта 2 Порядка ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 цього Порядка після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядка обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядка № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Дане положення кореспондує пункта 201.16 ПК України.

Відповідно до пункта 5 Порядка №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 6 цього Порядка у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Пунктом 10 Порядка зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінета Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (далі - Порядок №1165) передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації, та в якій зазначається, зокрема, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Своєю чергою механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункта 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначається Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520).

Відповідно до пункта 3 цього Порядка комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядка, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 ПК України.

Згідно з пунктом 4 Порядка №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, закріплено у пункті 5 Порядка №520, і може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до пункта 6 Порядка №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядка, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

За правилами пунктів 9, 10 Порядка №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Водночас згідно з пунктом 11 Порядка №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання вимог чинного законодавства позивачем засобами електронного документообігу ГУ ДПС у Чернігівській області були направлені повідомлення разом з поясненнями щодо фактичного здійснення господарських операцій.

Однак, усупереч наданим документам, контролюючим органом прийнято спірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, із змісту вказаних рішень убачається, що вони не містять конкретної інформації щодо підстави їх прийняття.

Загальними вимогами, які висуваються до індивідуальних актів як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав прийняття рішення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Утім, в оскаржуваних рішеннях про відмову у реєстрації податкових накладних не зазначено (не підкреслено), які саме документи та яким саме вимогам законодавства не відповідають. Тобто ГУ ДПС у Чернігівській області не зазначено мотивів та підстав прийняття таких рішень.

Своєю чергою невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року в справі №822/1817/18.

Судова колегія вважає за необхідне звернути увагу, що при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому під час розгляду справи суд не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної. При цьому здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення такого моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу (аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 21 травня 2020 року в справі №0940/1240/18).

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що за відсутності належного мотивування податковим органом спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних з підстав ненадання певних документів без їх деталізації, такі рішення не узгоджується з вимогами наведених вище нормативно-правових актів, а тому підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Така позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 21 травня 2020 року в справі № 560/391/19.

Окрім того, суд ураховує, що згідно з пунктом 20 Порядка №1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядка (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що задля належного захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні. Зазначене буде гарантією остаточного вирішення спору між сторонами та належним способом поновлення порушених прав позивача.

Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до пункта 1 частини 1 статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції судове рішення ухвалено з дотриманням норм чинного матеріального та процесуального права і підстави для його скасування відсутні.

Керуючись статтями 33, 34, 139, 243, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Я.Б. Глущенко

Судді О.Є. Пилипенко

Л.Т. Черпіцька