ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
18 березня 2010 року 09:21 № 2а-4274/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С. при секретарі Бистрик О.С., за участю представника позивача -Приходченко М.С., представника відповідача -Янкевича О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька
доДержавного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»
простягнення заборгованості у сумі 1 517 251 грн. 66 коп.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 18 березня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 24 березня 2010 року.
Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька (далі -УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовними вимогами до Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»(далі -ДП «Укрвуглеторфреструктуризація») про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 по шахті «Петровська»на суму 1 517 251 грн. 66 коп.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив задовольнити позов, посилаючись на те, що відповідач в особі відокремленого підрозділу «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт»є правонаступником гірничого підприємства шахта «Петровська», а тому повинен відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у розмірі 1517251,66 грн. за період 01.08.2008 р. по 31.12.2008 р.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав. У письмових запереченнях посилається на те, що ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»не є правонаступником шахт, що ліквідуються. Також до заходів з ліквідації гірничого підприємства не відноситься пенсійне забезпечення звільнених працівників шахт, які передано на ліквідацію.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача були надіслані розрахунки витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01.08.2008 р. по 31.12.2008 р. на загальну суму 1517251,66 грн.
Підставою для нарахування пільгових пенсій є Закони України «Про пенсійне забезпечення»та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі -Закон № 1788-XII) пунктом «а»статті 13 передбачає, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон № 1058-IV) встановлено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, (далі -Інструкція № 21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у розмірах, визначених даною Інструкцією.
Підпунктом 6.3 Інструкції № 21-1 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 р. № 939 затверджено Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств (далі -Постанова № 939), який визначає особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п. 4 Постанови № 939 рішення про ліквідацію гірничого підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за пропозицією Мінвуглепрому, погодженою в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з відповідними облдержадміністраціями.
Згідно з п. 7 Постанови № 939 на підставі рішення про ліквідацію гірничого підприємства Мінвуглепром не пізніше ніж за рік до початку її проведення видає відповідний наказ, в якому визначаються заходи з підготовки гірничого підприємства до ліквідації, особи, відповідальні за їх проведення, дата припинення робіт з видобутку (переробки) вугілля та дата початку робіт з ліквідації гірничого підприємства, терміни їх виконання, а також підприємства, на які покладаються функції з проведення відповідно до затвердженого проекту ліквідації гірничого підприємства заходів, спрямованих на подолання соціально-економічних, гідроекологічних та інших негативних наслідків цієї ліквідації, та із здійснення постійного контролю стану гірничого підприємства, що ліквідується або ліквідовано, тобто функції замовника та виконавця робіт, передбачені проектом ліквідації.
Державне підприємство «Шахта «Петровська»було припинено шляхом його ліквідації відповідно до Наказу Міністерства вугільної промисловості України від 28.04.2006 року № 270 «Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації ДП «Шахта «Петровська».
Пунктом 6 зазначеного наказу ДП «Донвуглереструктуризація»призначено замовником і виконавцем робіт, передбачених проектом ліквідації ДП «Шахта «Петровська», крім робіт із створення нових робочих місць.
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 р. № 612 «Про реорганізацію державних підприємств з ліквідації вугледобувних, торфодобувних та вуглепереробних підприємств»припинено діяльність Державного підприємства Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП «Донвуглереструктуризація»та створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», яке стало правонаступником усіх майнових прав та обов'язків ДП «Донвуглереструктуризація».
Відповідно до Наказу відповідача від 29.02.2008 р. № 10 «Щодо створення Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт»з урахуванням змін, внесених наказом від 02.12.2008 р. № 144, створено Донецьку виконавчу дирекцію з ліквідації шахт як відокремлений структурний підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», до складу якої внесені об'єкти ліквідації, зокрема, шахта «Петровська».
З урахуванням вищезазначеного, відповідач не є правонаступником Державного підприємства «Шахта «Петровська», оскільки являється правонаступником державного підприємства -замовника (ДП «Донвуглереструктуризація») в частині здійснення функцій замовника та виконавця робіт, передбачених проектом ліквідації зазначеного гірничого підприємства. Крім того, відповідач не був та не є роботодавцем осіб, зазначених у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Також матеріалами справи підтверджено, що Державне підприємство Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств (ДП «Донвуглереструктуризація») не вилучено з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємств та знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності, що підтверджується відповідним Витягом, долученим до матеріалів справи.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур