Постанова від 18.03.2010 по справі 2а-2161/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 березня 2010 року 10:36 № 2а-2161/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С. при секретарі Бистрик О.С., за участю: представника відповідача -Янкевича О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки

доДержавного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»

простягнення заборгованості у сумі 158 467 грн. 73 коп.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 18 березня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 24 березня 2010 року.

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки (далі - УПФУ в Центрально-міському районі м. Горлівки) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовними вимогами до Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»(далі -ДП «Укрвуглеторфреструктуризація») про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 по шахті «Червоний Профінтерн»на суму 158 467 грн. 73 коп., посилаючись на те, що відповідач має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком № 2 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у зазначеному розмірі за період 01.04.2008 р. по 30.11.2008 р.

Від позивача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без присутності представника УПФУ в Центрально-міському районі м. Горлівки.

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав. У письмових запереченнях посилається на те, що ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»не є правонаступником шахт, що ліквідуються. Також до заходів із ліквідації гірничого підприємства не відноситься пенсійне забезпечення звільнених працівників шахт, які передано на ліквідацію.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача були надіслані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за квітень 2008 р. -листопад 2008 р. на загальну суму 158467,73 грн.

Підставою для нарахування пільгових пенсій є Закони України «Про пенсійне забезпечення»та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі -Закон № 1788-XII) у пункті «б»статті 13 передбачає, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи -жінкам.

Пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон № 1058-IV) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, (далі -Інструкція № 21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в таких розмірах:

- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Підпунктом 6.3 Інструкції № 21-1 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 р. № 939 затверджено Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств (далі -Постанова № 939), який визначає особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до п. 4 Постанови № 939 рішення про ліквідацію гірничого підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за пропозицією Мінвуглепрому, погодженою в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з відповідними облдержадміністраціями.

Згідно з п. 7 Постанови № 939 на підставі рішення про ліквідацію гірничого підприємства Мінвуглепром не пізніше ніж за рік до початку її проведення видає відповідний наказ, в якому визначаються заходи з підготовки гірничого підприємства до ліквідації, особи, відповідальні за їх проведення, дата припинення робіт з видобутку (переробки) вугілля та дата початку робіт з ліквідації гірничого підприємства, терміни їх виконання, а також підприємства, на які покладаються функції з проведення відповідно до затвердженого проекту ліквідації гірничого підприємства заходів, спрямованих на подолання соціально-економічних, гідроекологічних та інших негативних наслідків цієї ліквідації, та із здійснення постійного контролю стану гірничого підприємства, що ліквідується або ліквідовано, тобто функції замовника та виконавця робіт, передбачені проектом ліквідації.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 р. № 280 «Про хід структурної перебудови вугільної промисловості»затверджена Програма закриття неперспективних вугільних шахт і розрізів, торфодобувних підприємств, у додатку № 1 до якої шахта «Червоний Профінтерн»включена до переліку шахт, на яких роботи із закриття розпочинаються в 1998 році.

Відповідно до Наказу Міністерства палива та енергетики України від 05.06.2003 р. № 280 «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго»державні підприємства: Українська державна компанія з реструктуризації підприємств вугільної промисловості «Укрвуглереструктуризація»і Міжрегіональна державна компанія з реструктуризації підприємств вугільної та торф'яної промисловості «Вуглеторфреструктуризація»були реорганізовані шляхом злиття та створення на їх базі об'єднання «Українська державна об'єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств»(далі -об'єднана дирекція «Укрвуглеторфреструктуризація»), яке стало правонаступником майнових прав та обов'язків ДП «Укрвуглереструктуризація»відповідно до п. 9.1. цього Наказу.

Згідно з п. 2.1. зазначеного Наказу у складі об'єднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація»на базі структурних підрозділів створені державні підприємства, зокрема, на базі структурного підрозділу Донецька об'єднана дирекція ДП «Укрвуглереструктуризація»створено ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вугледобувних підприємств»(далі -ДП «Донвуглереструктуризація»).

Пунктом 6 Наказу № 280 від 05.06.2003 р. визначені функції об'єднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація», серед яких: координація дій в організації робіт з ліквідації вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств на території відповідних областей та реалізація єдиної державної політики у цій сфері з урахуванням соціальної значимості, масштабів та тривалості ліквідації зазначених підприємств, а також функція замовника з проведення відповідно до затверджених проектів ліквідації гірничих підприємств, що входять безпосередньо до її складу, заходів, спрямованих на подолання гідроекологічних, соціально-економічних та інших негативних наслідків цієї ліквідації.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 р. № 612 «Про реорганізацію державних підприємств з ліквідації вугледобувних, торфодобувних та вуглепереробних підприємств»припинено діяльність Державного підприємства Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП «Донвуглереструктуризація»та створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», яке стало правонаступником усіх майнових прав та обов'язків ДП «Донвуглереструктуризація».

Відповідно до Наказу ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»від 29.02.2008 р. № 12 з урахуванням змін, внесених наказом від 02.12.2008 р. № 147, створено відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»- Горлівська виконавча дирекція з ліквідації шахт без утворення юридичної особи та введено до його складу об'єкти ліквідації, у тому числі шахту «Червоний Профінтерн».

Крім того, у листі Міністерства вугільної промисловості України від 16.12.2008 р. № 681/07/03-02 зазначено, що рішення про ліквідацію вугледобувних та вуглепереробних підприємств було прийнято Кабінетом Міністрів України (постанови від 28.03.1997 р. № 280, від 19.09.01 р. № 1205) і відповідно до Господарського кодексу України зазначені підприємства ліквідуються без правонаступника. ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»призначено Мінвуглепромом замовником і виконавцем робіт, передбачених проектами ліквідації зазначених підприємств, та відповідає лише за суворе дотримання вимог проектів ліквідації, які затверджені в установленому порядку.

З урахуванням вищезазначеного, відповідач не є правонаступником шахти «Червоний Профінтерн», оскільки являється правонаступником державного підприємства -замовника (ДП «Донвуглереструктуризація») в частині здійснення функцій замовника та виконавця робіт, передбаченої проектом ліквідації зазначеного гірничого підприємства. При цьому відповідач не був та не є роботодавцем осіб, зазначених у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.

Також матеріалами справи підтверджено, що Державне підприємство Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств (ДП «Донвуглереструктуризація») не виключено з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємств та знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності, що підтверджується відповідним Витягом, долученим до матеріалів справи.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Мазур