ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
20 січня 2010 року 15:55 № 2а-2548/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С. при секретарі Шумейко О.І., за участю позивача -ОСОБА_1, представника відповідача -Пузиря С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання протиправним рішення та бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Київської міської державної адміністрації, в якому просить визнати неправомірним рішення та бездіяльність Виконавчого органу Київської міської ради -Київської міської державної адміністрації щодо ліквідації та процедури припинення Державної госпрозрахункової організації «Житло-інвест»та рішення від 20.03.2007 року № 011-1228 про відмову ОСОБА_1 у відшкодуванні нанесених збитків через непогашення кредиторських вимог по справах Господарського суду м. Києва 2004 року №№12/304-42/242, 12/23-46/246, 40/414-42/662-20/31, 12/442-46/241, 21/403-14/41, 39/59-42/41 та 42/573-6/517, також просив зобов'язати відповідача відшкодувати йому збитки у розмірі 695899,00 грн., завдані в результаті протиправних рішень та бездіяльності по ліквідації та процедурі припинення Державної госпрозрахункової організації «Житло-інвест», які, в свою чергу, призвели до непогашення кредиторських вимог позивача по вищевказаних господарських справах.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 29.03.2003 р. відповідачем протиправно було прийнято розпорядження № 2462 про ліквідацію Державної госпрозрахункової організації «Житло-інвест»(далі - ДГО «Житло-інвест»), на підставі якого Державним реєстратором оформлено Повідомлення про припинення юридичної особи в результаті ліквідації від 14.08.2006 р. № 10/36-2628. Протиправність указаного розпорядження позивач обґрунтовував тим, що для ліквідації ДГО «Житло-інвест»не було підстав, оскільки це не передбачено її Положенням, ліквідацію ДГО «Житло-інвест»здійснила фактично ліквідаційна комісія, яка не мала законних на те повноважень Київської міської ради. Крім того, позивач зазначив, що відповідачем порушено строк та порядок повідомлення про припинення юридичної особи, що позбавило ряд кредиторів права подачі ліквідаційній комісії претензій. Також позивач вважає Акт ліквідаційної комісії ДГО «Житло-інвест»про її ліквідаційний баланс, ліквідаційний баланс ДГО «Житло-інвест», проміжний ліквідаційний баланс ДГО «Житло-інвест»та відповідний «Аудиторський висновок»такими, що приймалися із грубим порушенням норм цивільного та господарського законодавства, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, у зв'язку з чим просив суд задовольнити його позовні вимоги.
Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив, оскільки вважає зазначену позовну заяву необґрунтованою, незаконною та такою, що не підлягає задоволенню, а розпорядження відповідача про ліквідацію ДГО «Житло-інвест»прийнятим з дотриманням норм чинного законодавства України щодо проведення процедури ліквідації суб'єкта господарювання.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації (далі - КМДА) від 11.09.1997 р. № 1407 була утворена та підпорядкована Головному управлінню житлового забезпечення КМДА Державна госпрозрахункова організація «Житло-інвест».
Зазначеним розпорядженням КМДА в пункті 2 затверджено Положення про Державну госпрозрахункову організацію «Житло-інвест».
Відповідно до п. 1.2 зазначеного положення ДГО «Житло-інвест»є юридичною особою, діє на принципах повного господарського розрахунку, має самостійний баланс, рахунки в банках.
Пунктом 5.1. положення передбачено, що майно ДГО «Житло-інвест»є міською комунальною власністю і закріплене за нею на праві оперативного управління.
Згідно з п.п. 8.1., 8.2. реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) або ліквідація ДГО «Житло-інвест»здійснюються Київською міською державною адміністрацією. Ліквідація здійснюється ліквідаційною комісією у встановленому законом порядку.
Порядок ліквідації суб'єктів господарювання, у тому числі комунальних підприємств, регламентується Господарським кодексом України, що набрав чинності з 01.01.2004 року.
Стаття 59 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV (далі -ГК України) встановлює порядок ліквідації суб'єкта господарювання, до якого також відносяться комунальні підприємства згідно зі ст. 55 даного кодексу.
У відповідності до ст. 59 ГК України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Суб'єкт господарювання ліквідується:
за ініціативою осіб, зазначених у частині першій цієї статті;
у зв'язку із закінченням строку, на який він створювався, чи у разі досягнення мети, заради якої його було створено;
у разі визнання його в установленому порядку банкрутом, крім випадків, передбачених законом;
у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу.
Оголошення про реорганізацію чи ліквідацію господарської організації або припинення діяльності індивідуального підприємця підлягає опублікуванню реєструючим органом у спеціальному додатку до газети «Урядовий кур'єр»та/або офіційному друкованому виданні органу державної влади або органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням суб'єкта господарювання протягом десяти днів з дня припинення діяльності суб'єкта господарювання.
Згідно зі ст. 60 ГК України ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.
Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.
Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 90 ГК України достовірність та повнота річного балансу і звітності господарського товариства у випадках, визначених законом, повинні бути підтверджені аудитором (аудиторською організацією).
Стаття 61 ГК України визначає порядок розрахунків з кредиторами у разі ліквідації суб'єкта господарювання, відповідно до якого претензії кредиторів до суб'єкта господарювання, що ліквідується, задовольняються з майна цього суб'єкта, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами.
Черговість та порядок задоволення вимог кредиторів визначаються відповідно до закону.
Претензії, що не задоволені через відсутність майна суб'єкта господарювання, претензії, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо їх заявники у місячний строк після одержання повідомлення про повне або часткове відхилення претензії не звернуться до суду з відповідним позовом, а також претензії, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, вважаються погашеними.
Майно, що залишилося після задоволення претензій кредиторів, використовується за вказівкою власника.
Відповідно до рішення Київської міської ради від 18.12.2003р. № 275/1150 «Про створення комунального комерційного унітарного підприємства «Фінансова компанія «Житло -інвест»та ліквідацію державної госпрозрахункової організації «Житло -інвест»з 01.01.2004р. було ліквідовано ДГО «Житло -інвест».
Згідно з п. 2 цього рішення ДГО «Житло-інвест»ліквідована.
На виконання зазначеного рішення Київської міської ради, відповідачем прийнято розпорядження від 29.12.2003р. № 2462 «Про ліквідацію державної госпрозрахункової організації «Житло-інвест».
Відповідно до п. 1 вказаного розпорядження ДГО «Житло-інвест»ліквідована без правонаступника з 01.01.2004р.
Пунктом 2 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 29.12.2003р. № 2462 утворено ліквідаційну комісію ДГО «Житло-інвест».
Згідно з п.5 зазначеного розпорядження контроль за його виконанням покладено на заступника голови Київської міської державної адміністрації Голицю М.М.
На підставі зазначеного рішення Київради та розпорядження КМДА Головним управлінням житлового забезпечення КМДА було прийнято наказ № 1 від 08.01.2004 р. «Про ліквідацію ДГО «Житло-інвест», у відповідності до якого ліквідовано з 01.01.2004 року ДГО «Житло-інвест», створено ліквідаційну комісію, яку, зокрема, зобов'язано до 12.01.2004р. повідомити в офіційних виданнях засобів масової інформації про ліквідацію ДГО «Житло-інвест».
Суду надано до матеріалів справи копію розпорядження Київського міського голови від 25.11.2003р. № 325 «Про тимчасовий розподіл обов'язків між Київським міським головою, першими заступниками та заступниками голови Київської міської державної адміністрації», де вказано, що заступник голови КМДА Голиця М.М. очолює Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), спрямовує, координує та контролює діяльність ДГО «Житло-інвест».
Отже, виконуючи покладені на нього функції, заступник голови КМДА Голиця М.М. погодив склад ліквідаційної комісії ДГО «Житло-інвест».
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням житлового забезпечення КМДА було сформовано та погоджено склад ліквідаційної комісії ДГО «Житло-інвест», складено ліквідаційний баланс. Також Товариством з обмеженою відповідальністю «Аудиторська фірма «Фінанс Холдінг»було складено аудиторський висновок щодо повноти та достовірності розкриття інформації в ліквідаційному балансі ДГО «Житло-інвест»станом на 12.07.2006 р., за висновками якого Ліквідаційний баланс та Звіт про фінансові результатами за 7 місяців 2006 року достовірно відображає інформацію про фінансовий стан ДГО «Житло-інвест».
Отже, судом не встановлено підстав для визнання протиправними рішення та бездіяльності відповідача по ліквідації та процедурі припинення ДГО «Житло-інвест», процедура ліквідації ДГО «Житло-інвест»була проведена у відповідності до вимог законодавства України, а відповідач діяв у відповідності та у спосіб, встановлений законодавством України.
Відносно вимог позивача щодо визнання протиправним рішення відповідача від 20.03.2007 року № 011-1228 з відмовою ОСОБА_1 у відшкодуванні нанесених збитків через непогашення кредиторських вимог по справах Господарського суду міста Києва 2004 року за номерами 12/304-42/242, 12/23-46/246, 40/414-42/662-20/31, 12/442-46/241, 21/403-14/41, 39/59-42/41, 42/573-6/517, а також зобов'язання відповідача відшкодувати позивачу збитки у сумі 695899 грн., завданих останньому у результаті протиправних рішень та бездіяльності по ліквідації та процедурі припинення ДГО «Житло-інвест», які, на думку позивача, привели до непогашення його кредиторських вимог по вищезазначених судових справах, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У матеріалах справи міститься копія звернення -досудової претензії позивача від 06.03.07р. № Є-3163 щодо відшкодування збитків у сумі 1 788 295,80 грн., у відповідь на яку КМДА надіслала лист від 20.03.2007 р. № 011-1228.
Відповідач надав відповідь позивачу з дотримання 30-деного строку, встановленого ст. 20 Закону України «Про звернення громадян».
Статтею 112 ЦК України, на яку посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, передбачено процедуру задоволення вимог кредиторів у разі ліквідації юридичної особи, зокрема, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимоги кредитора або при ухиленні від їх розгляду, кредитор має право до затвердження ліквідаційного балансу юридичної особи звернутися до суду з позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора може бути задоволено за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи. Наведене положення закону передбачає можливість задоволення вимог кредитора після ліквідації юридичної особи. Проте, обов'язковими умовами використання права, передбаченого цією нормою, є наявність непогашених кредиторських вимог та наявність майна після ліквідації юридичної особи.
Проте у судовому засіданні позивачем не було підтверджено, що рішеннями Господарського суду міста Києва по справах 2004 року, на які посилається позивач в обґрунтування позовних вимог щодо відшкодування збитків, було задоволено позовні вимоги останнього та зазначені рішення набрали законної сили.
Таким чином, кредиторські вимоги позивача по відношенню до ДГО «Житло-інвест»не підтверджені за результатами судового розгляду, а тому позивач не має права на відшкодування збитків у розмірі 695899,00 грн.
Отже, відповідачем при вчиненні дій щодо ліквідації та проведення процедури припинення Державної госпрозрахункової організації «Житло-інвест»не були порушені норми чинного законодавства, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 10 лютого 2010 року.
Суддя А.С. Мазур