Постанова від 03.02.2010 по справі 2а-12043/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03 лютого 2010 року 16:40 № 2а-12043/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., при секретарі судового засідання Бистрик О.С., за участю представника позивача -Кукліча О.С., представника відповідача -Каргалика Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-ігри та розваги»

до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва

проскасування частково рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0008122305 від 29.09.2008 р.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 03 лютого 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 12 лютого 2010 року.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-ігри та розваги»(далі -ТОВ «Альянс-ігри та розваги») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва (далі -ДПІ у Солом'янському районі м. Києва) про скасування частково рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0008122305 від 29.09.2008 р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 29.09.2008 року ДПІ у Солом'янському районі м. Києва прийняло рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0008122305 на суму 14142,50 грн. за результатами перевірки філії позивача за адресою: м. Житомир, вул. Львівська, 11, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, проведеної 12.09.2008 р. Не погоджуючись із застосуванням штрафних (фінансових) санкцій на підставі рішення № 0008122305 від 29.09.2008 р. в частині суми 12535,00 грн. та в обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що ДПІ у Солом'янському районі м. Києва безпідставно і з грубим порушенням норм чинного законодавства винесла оскаржуване рішення та застосувала до позивача штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 12535,00 грн., незважаючи на наявність у залі гральних автоматів реєстратора розрахункових операцій та того, що ігрові автомати, які знаходились в залі, не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, а тому використовувати їх у якості РРО прямо заборонено чинним законодавством України.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив частково скасувати зазначене рішення, прийняте відповідачем.

Заперечуючи проти позову, представник відповідача зазначив, що доводи позивача є необґрунтованими та такими, що не відповідають обставинам справи. На обґрунтування заперечень відповідач послався на те, що гральний автомат, який надає послуги у сфері грального бізнесу, повинен бути обладнаний зареєстрованим, опломбованим у встановленому порядку та переведеним у фіскальний режим роботи реєстратором розрахункових операцій.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, співробітниками Державної податкової адміністрації у Житомирській області 12.09.2008 р. було проведено перевірку філії позивача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки складено акт № 6384/26/58/23/31169127 від 12.09.2008 р., відповідно до якого зафіксовано, що продаж кредитів для гри на одному гральному автоматі відбувся за допомогою купюроприймача на суму 200,00 грн., після здійснення гри з грального автомату було знято кредитів за допомогою кредитного ключа на суму 195,00 грн., які касир-оператор видала готівкою зі скриньки РРО без застосування РРО, КОРО, РК. Після пред'явлення службових посвідчень та направлень на перевірку касир-оператор провела через РРО суму 195,00 грн. та видала касовий чек №20056 на суму (-136,50 грн.) У момент продажу та повернення кредитів будь-який розрахунковий документ не роздруковувався та не видавався. Гральні автомати у кількості 35 штук не фіскалізовані, тобто не видають жодного розрахункового документа під час продажу та повернення кредитів. У зв'язку з чим було зафіксовано порушення п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі -Закон № 265/95) із змінами та доповненнями.

На підставі акту перевірки відповідачем було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.09.2008 р. № 008122305 у розмірі 14142,50,00 грн., яке було отримано позивачем.

Позивач оскаржує зазначене рішення частково, а саме застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 12535,00 грн., що були накладені за порушення п.п. 1, 2 ст. 3 Закону № 265/95.

Позивач скористався правом адміністративного оскарження рішень відповідача, встановленого Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III, за результатами якого Державна податкова адміністрація України рішенням від 04.02.09 р. № 2050/7/25-0415 залишила без розгляду скаргу позивача на рішення ДПІ у Солом'янському районі м. Києва від 29.09.2008 р. № 0008122305.

Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95 реєстратор розрахункових операцій -це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат і електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Даною статтею також надано визначення автомату з продажу товарів (послуг) -це РРО, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.

Згідно із п. 1 Наказу Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18.04.2006 р. № 40/374, чинного на момент проведення перевірки діяльності позивача, «Про затвердження Ліцензійних умов провадження організації діяльності проведення азартних ігор і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор», визначено, що: - гральний автомат -це механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично; - зал гральних автоматів -нежитлове приміщення, крім пересувної малої архітектурної форми, закрите від огляду ззовні, у якому для проведення азартних ігор використовуються тільки гральні автомати.

Ураховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що оскільки внесення ставки обліковується автоматом і ним же визначається розмір виграшу, то дана послуга надається саме гральним автоматом, а не залом гральних автоматів, як нежитловим приміщенням.

Відповідно до вимог п. 1, 2 ст. 3 Закону № 265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або із застосуванням у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до абз. 8 ст. 2 Закону № 265/95 автомат з продажу товарів (послуг), а саме гральний автомат є реєстратором розрахункових операцій, який в автоматичному режимі забезпечує облік кількості та вартості наданих послуг.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»від 07.02.2001 р. № 121 (із змінами, внесеними Постановами КМ України від 29.01.2003 р. № 151, від 10.12.2003 р. № 1905, від 28.10.2004 р. № 1447, від 07.06.2006 р. № 803) (далі -Постанова Кабінету Міністрів України № 121) установлено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з використанням гральних автоматів до 31.12.2006 р.

Виходячи із правового контексту вказаної вище Постанови Кабінету Міністрів України, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу шляхом надання послуг з використанням гральних автоматів зобов'язані з 1 січня 2007 року використовувати у своїй ліцензованій діяльності з надання послуг грального бізнесу гральні автомати з продажу послуг, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), в т.ч. тих, що вже задіяні у використанні.

Отже, гральний автомат, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 121, повинен самостійно виконувати фіскальні функції, які, зокрема, полягають в обліку, накопиченні та відображенні даних щодо прийнятих та виданих (виграних) гравцями грошових замінників -жетонів та кредитів.

Відповідно до п. 4.4 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги)», затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Щодо необхідної умови використання гральних автоматів із застосуванням РРО є, перш за все, обов'язкове включення їх (або окремих блоків автоматів, що входять до складу комп'ютерно-касових систем, які забезпечують переведення таких автоматів у фіскальний режим роботи) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій за процедурою, встановленою Положенням про зазначений Державний реєстр, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 р. № 1315, то вказана процедура здійснюється за поданням заявника (наприклад, виробників або постачальників такої техніки, розробленої на замовлення операторів сфери грального бізнесу).

За таких обставин, виходячи із специфіки надання послуг у сфері грального бізнесу на гральних автоматах, гральний автомат повинен бути оснащений належним РРО, а тому твердження позивача щодо заборони використання в якості РРО гральних автоматів, не включених до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, не відповідає нормам чинного законодавства України.

Згідно з абзацом третім статті 2 Закону № 265/95, розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (надану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки -оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Відповідно до п.п. 1, 2, 13 ст. 3 вищезазначеного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Таким чином, з урахуванням наведеного позивач зобов'язаний був надавати послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на індивідуальному гральному автоматі, видати особі, яка отримує послугу, розрахунковий документ на повну суму проведеної операції, а також забезпечити відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Визначений Законом порядок проведення розрахункових операцій позивачем не дотримується.

Фіскалізація грального обладнання є основною передумовою для легалізації ринку гральних автоматів.

Обов'язок застосування гральних автоматів, які переведені у фіскальний режим роботи, є нормою закону, якою мають керуватися суб'єкти господарювання при здійсненні діяльності у сфері грального бізнесу.

Крім того, слід зазначити, що наказом ДПА України від 10 вересня 2008 року № 581, який був чинний на момент проведення перевірки позивача та яким затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції, внесено модель реєстратора розрахункових операцій - комп'ютерно-касову систему «Фіскал», цільова сфера використання якого визначена в казино; залах гральних автоматів; фіскалізація гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів.

Отже, із моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «Фіскал»суб'єкти господарювання мають можливість використовувати зазначену систему та виконувати вимоги Закону № 265/95.

Наявність у залі гральних автоматів реєстратора розрахункових операцій модифікації «Datecs MP-5000i », підтверджена реєстраційним посвідченням № 0625007153 від 30.09.2005 р., не спростовує факт порушення позивачем вимог Закону № 265/95, оскільки РРО зазначеної модифікації належить до класу «Стаціонарні електронні контрольно-касові апарати», яким технічно неможливо обладнати гральний автомат як реєстратор розрахункових операцій.

При чому, продаж позивачем жетонів з використанням реєстратора розрахункових операцій не є наданням послуги у сфері грального бізнесу, а є фактично набуттям фізичною особою, яка придбала жетони, права на отримання гральної послуги. Разом з тим, фізична особа може не скористатися правом на отримання гральної послуги. Таким чином, продаж жетонів через реєстратори розрахункових операцій не позбавляє позивача обов'язку виконання вимог ст. 3 Закону № 265/95, а саме оснащення гральних автоматів зареєстрованими, опломбованими та переведеними у фіскальний режим роботи реєстраторами розрахункових операцій.

Згідно із п. 1, 2 ст. 17 Закону № 265/95 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:

- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

- у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Враховуюче викладене, застосування відповідачем суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 12535,00 грн. 00 коп. за вказані порушення відповідає чинному законодавству України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Таким чином, оцінивши наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя А.С. Мазур