ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
08 грудня 2009 року 17:35 № 2а-964/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., при секретарі судового засідання Бистрик О.С., за участю представника позивача -Гарагата К.О., представників відповідача -Остапенко С.Ю., Мартиненко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк»в особі філії «Відділення Промінвестбанку в м.Лозова Харківської області»
доУправління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області
проскасування рішення № 3 від 24.12.2008 року
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 8 грудня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 14 грудня 2009 року.
Публічне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк»в особі філії «Відділення Промінвестбанку в м. Лозова Харківської області»(далі - Промінвестбанк) звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про скасування рішення № 3 від 24.12.2008 року.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, посилаючись на п. 2 ст. 58, ч. 2 ст. 85 Закону України «Про банки та банківську діяльність», та зазначив, що Промінвестбанк повинен був повернути на рахунок Пенсійного фонду кошти не використані для здійснення пенсійних виплат в сумі 805,41 грн. не пізніше як 04.11.2008 року, проте у зв'язку з відсутністю на кореспондентському рахунку Промінвестбанку необхідної суми коштів та накопиченням у центральній розрахунковій палаті банку значної кількості невиконаних платіжних документів, позивач не мав можливості своєчасно провести вищевказаний платіж, разом з тим дане зобов'язання виникло в період дії мораторію, при цьому враховуючи вимоги зазначеного закону позивач зробив висновок, що протягом усього періоду дії мораторію (з 07.10.2008 до 17.03.2009) до Промінвестбанку не можуть бути застосовані фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання як зобов'язань, що виникли до введення мораторію, так і зобов'язань, що виникли під час дії мораторію. Оскільки можливість проведення вказаного платежу з'явилась лише 07.11.2008 р. (за наявності коштів на власному кореспондентському рахунку) позивач стверджував про відсутність вини Промінвестбанку у несвоєчасному проведені зазначеного платежу, а тому вважає оскаржуване рішення відповідача таким, що підлягає скасуванню.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, та зазначили, що рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду суми коштів, невикористаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування № 3 від 24.12.2008 р. винесено відповідно до чинного законодавства України, оскільки відповідно до акта № 29 від 18.12.2008 р. було зафіксовано порушення позивачем п. 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року № 1596 та умов ст. 4 Договору № 13 від 18.02.2008 р. укладеного між управлінням Пенсійного фонду України в Лозівському районі, управлінням праці та соціального захисту населення Лозівської райдержадміністрації, управлінням праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради та Акціонерним комерційним промислово-інвестиційний банком в особі керуючого філією "Відділення Промінвестбанку в м. Лозова Харківської області".
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 затверджено Порядок виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках (далі - Порядок), який регулює питання виплати пенсій та грошової допомоги, що нараховуються відповідно органами Пенсійного фонду та органами праці та соціального захисту населення і фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду та відповідних бюджетів, за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх вклади до запитання (поточні рахунки) в установах уповноважених банків.
Відповідно до п. 2 Порядку (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) виплата пенсій згідно з цим Порядком здійснюється через поточні рахунки, що відкриваються у банках, з якими Пенсійний фонд та Мінпраці за результатами конкурсу укладають відповідні угоди з визначенням санкцій за недотримання ними договору перед одержувачами.
Згідно із пунктами 3, 6, 10 зазначеного Порядку виплата пенсій відповідно до цього Порядку здійснюється за місцем проживання в населених пунктах, де функціонують установи уповноважених банків. Одержувачі пенсій самостійно обирають уповноважений банк, де відкривають поточний рахунок. Заяви про виплату пенсій через установи уповноважених банків подаються до органів Пенсійного фонду за місцем проживання одержувачів пенсій за наведеною формою (додаток 1 Порядку).
У відповідності до п. 12 Порядку одержувачі пенсій можуть у будь-який час змінити уповноважений банк, через який виплачується пенсія, подавши нову заяву відповідно до вимог пункту 10 цього Порядку. Залишки коштів одержувачів можуть перераховуватися в інший банк на підставі їх доручення.
Відповідно до пп. 15, 16, 18, 19 вищезазначеного Порядку перерахування коштів установам уповноважених банків здійснюється протягом місяця за періодами виплати. Органи Пенсійного фонду на підставі заяв одержувачів пенсій на відкриття поточних рахунків складають, зокрема, списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (додаток 2 Порядку) у двох примірниках.
На підставі одержаних документів органи Пенсійного фонду проводять перерахування відповідній установі уповноваженого банку коштів, необхідних для виплати пенсій через поточні рахунки одержувачів.
Зарахування відповідних сум пенсій установами уповноважених банків на поточні рахунки здійснюється не пізніше наступного операційного дня після надходження зазначених сум від органів Пенсійного фонду України.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що незараховані суми пенсій не пізніше наступного операційного дня після надходження повертаються уповноваженим банком органам Пенсійного фонду України з відповідною поміткою на другому примірнику списків та їх описів.
Суми пенсій та грошової допомоги не зараховуються на поточні рахунки, зокрема, у разі закриття поточного рахунку.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV (п.11 ст.106) встановлено, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат.
Як вбачається із матеріалів справи, між позивачем в особі відділення Промінвестбанку в м. Лозова Харківської області та відповідачем був укладений Договір № 13 від 18.02.2008 року, відповідно до якого позивач виконує функції виплати пенсій та грошової допомоги, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 р. № 1596. Стаття 4 зазначеного договору передбачає, що незараховані на поточні рахунки одержувачів суми пенсій та грошової допомоги не пізніше наступного операційного дня після надходження повертаються установами Банку Фонду, Міському відділенню, Районному управлінню з відміткою на другому примірнику списків та їх описів.
Відповідачем була проведена перевірка повноти та своєчасності зарахування коштів на рахунки пенсіонерів і одержувачів допомог по м. Лозова та Лозівському району та своєчасного повернення пенсійних коштів Лозівською філією «Відділення Промінвестбанку в м.Лозова Харківської області» за період з 01.06.2008р. по 30.11.2008р., за результатами якої складено Акт № 29 та виявлено несвоєчасність повернення грошових коштів у сумі 805,41 грн., а саме: профінансовані відповідачем 03.11.2008р. грошові кошти у сумі 805,41 грн. з метою виплати пенсії гр. ОСОБА_4 не були зараховані на поточний рахунок одержувача пенсії у зв'язку із закриттям даного рахунку у відділенні Промінвестбанку. Повернення незарахованих грошових коштів було здійснено позивачем не наступного операційного дня, а лише 07.11.2008 р.
Заява про зміну поточного рахунку, призначеного для зарахування пенсії, була подана гр. ОСОБА_4 06.11.2008 р., а передана для опрацювання 21.11.2008 р.
Таким чином, на момент формування списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки відповідач не мав інформації щодо закриття рахунку та зміни банківських реквізитів, призначених для зарахування пенсії гр. ОСОБА_4
Закон України «Про банки і банківську діяльність»від 7 грудня 2000 року № 2121-III (далі -Закон № 2121-III) регулює відносини, що виникають під час заснування, реєстрації, діяльності, реорганізації та ліквідації банків.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2121-III (в редакції від 31.10.2008 р., що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) мораторій - зупинення виконання банком майнових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, та зупинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Стаття 85 Закону № 2121-III (в редакції від 31.10.2008 р., що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлює, що з метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового стану банку, який відповідав би встановленим цим Законом та нормативно-правовими актами Національного банку України вимогам, Національний банк України має право введення мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасової адміністрації, але на строк не більше шести місяців.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів поширюється на зобов'язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасової адміністрації.
Протягом дії мораторію:
1) забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства України;
2) не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Мораторій не поширюється на обслуговування поточних операцій, здійснюваних тимчасовим адміністратором, на вимоги щодо виплати заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, а також на задоволення вимог кредиторів, що виникли у зв'язку із зобов'язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку.
Після закінчення дії мораторію неустойка (штраф, пеня), а також суми завданих збитків, які банк був зобов'язаний сплатити кредиторам за грошовими зобов'язаннями та зобов'язаннями щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), можуть бути заявлені до сплати в розмірах, які існували на дату введення мораторію, якщо інше не передбачено цим Законом.
Постановою Національного банку України від 07.10.2008 р. № 308 призначено у Акціонерному комерційному промислово-інвестиційному банку (закрите акціонерне товариство) тимчасову адміністрацію строком на 1 рік -з 07.10.2008 р. до 06.10.2009 р., а також з метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового стану введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на 6 місяців, з 07.10.2008 до 06.04.2009.
Системний аналіз змісту зазначених норм законодавства свідчить про те, що мораторій не зупиняє задоволення вимог кредиторів, які виникли у зв'язку із зобов'язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку.
Невиконання таких зобов'язань позивачем є правопорушенням. Відтак нарахування штрафних санкцій відповідачем за невиконання зобов'язань, передбачених договором № 13 від 18.02.2008 року, щодо строків повернення незарахованих на поточні рахунки одержувачів сум пенсій, є обґрунтованим та таким, що відповідає законодавству, чинному на момент виникнення спірних правовідносин.
Ураховуючи те, що зобов'язання позивача щодо повернення незарахованих на поточні рахунки одержувачів сум пенсій на користь органів Пенсійного фонду України виникло 04.11.2008р., порушення встановленого зазначеним договором та Постановою № 1596 порядку повернення зазначених коштів відбулося в період з 06-07.11.2008 р., тобто після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, тому дія мораторію на виконання позивачем таких зобов'язань не розповсюджувалась.
Також в обґрунтування позовних вимог Промінвестбанк посилався на положення чч. 3, 4 ст. 80 Закону № 2121-III, а саме: з дня свого призначення тимчасовий адміністратор має повне та виняткове право управляти банком та контролювати його, вживати будь-яких заходів щодо відновлення належного фінансового стану банку. Зокрема, тимчасовий адміністратор має право продовжувати або припиняти будь-які операції банку, виконувати будь-які дії, рішення від імені банку.
Проте, суд звертає увагу позивача на те, що основною метою введення тимчасової адміністрації банку та запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів є не тільки відновлення платоспроможності банківської установи, у зв'язку з чим припиняється стягнення та нарахування штрафних санкцій за зобов'язаннями, що виникли до моменту введення такого мораторію, а й забезпечення поточної діяльності банківської установи в період дії мораторію. Отже, тимчасовий адміністратор повинен діяти як з урахуванням законодавчо передбачених особливостей мораторію на задоволення вимог кредиторів, так і з урахуванням строків та умов поточних зобов'язань банку, що виникають після введення тимчасової адміністрації та призначення мораторію та відповідальність за невиконання яких банк продовжує нести в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Таким чином, вимоги позивача є такими, що ґрунтуються на нормах законодавства України та дійсних обставинах справи, та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур