25 липня 2022 року м. Житомир справа № 240/904/22
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо відмови йому, у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 30.09.2019, відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, Наказу Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" від 06.04.2016 №260 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення з 01 жовтня 2019 року перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Житомирській області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення , станом на 30 вересня 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, Наказу Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" від 06.04.2016 №260 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення з 01 жовтня 2019 року перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є пенсіонером Національної поліції, отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Внаслідок визнання нечинними пункту 3 Постанови №103 та змін до пункту 5 Порядку №45 він має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, що не виплачувались йому на дату звільнення зі служби в поліції. Вказує, що відмова відповідача про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних та додаткових складових грошового забезпечення є протиправною, суперечить вимогам чинного законодавства та порушує право на отримання пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 14.01.2022року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що Кабінет Міністрів України не приймав рішення про збільшення розміру грошового забезпечення поліцейських, а тому у спірних відносинах відсутні підстави для складення позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою поліцейського для перерахунку пенсії. Крім того, відмітив, що наказ про встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби позивачу не видавався та на момент звільнення надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції позивач не отримував.
16.02.2022 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій Позивач просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що Позивач проходив службу в Національній поліції, з 2017 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
02.12.2021 року Позивач звернувся із заявою до Головного управління Національної поліції у Житомирській області, у якій просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 30 вересня 2019 року, що враховується для перерахунку пенсій.
Головне управління Національної поліції в Житомирській області листом від 20.12.2021 відмовило Позивачу у складанні та поданні такої довідки з тих мотивів, що до Відповідача інформація, а саме списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходила. Також вказано, що Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалася перерахунку пенсій.
Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо не складення та неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про його грошове забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За змістом частини другої статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ).
Частинами другою, третьою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01.01.2017) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
11.11.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Пунктом 1 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У силу абзацу третього підпункту 1 пункту 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Суд зауважує, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо подання Головним управлінням Національної поліції у Житомирській області до територіального органу Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення станом на вересень 2019 року для проведення перерахунку пенсії Позивача на підставі норм Закону №2262-ХІІ.
Отже, у спірних відносинах належить визначити, чи мало місце збільшення розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (заступника начальника Коростишівського відділу поліції ГУНПУ в Житомирській області) у вересні 2019 року, тобто після призначення Позивачу пенсії.
Як вже зазначалося, законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Разом з тим, Кабінетом Міністрів України, в том числі Постановою №988, не приймалося рішень про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій поліцейських саме станом на вересень 2019року.
Суд враховує, що постановою КМ України від 21 серпня 2019 р. № 766 внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988. Вказані зміни передбачають лише особливості встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, преміювання та виплати матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань для Голови Національної поліції та заступників Голови.
Вказана постанова набрала чинності з 1 січня 2020 року.
Таким чином, станом на вересень 2019року законодавцем не приймалося жодних рішень про зміну складових грошового забезпечення поліцейських та збільшення його розміру, які б слугували підставою для перерахунку пенсії Позивачу в розумінні вимог Закону №2262-ХІІ.
Суд вважає безпідставними доводи Позивача, що персональне збільшення премії особі, яка станом на вересень 2019року займала посаду заступника начальника Коростишівського відділу поліції ГУНПУ в Житомирській області, є самостійною підставою для для перерахунку пенсії Позивачу в розумінні вимог Закону №2262-ХІІ і, відповідно підставою для зобов'язання Відповідача видати довідку про розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.
Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, є безпідставними і задоволенню не підлягають.
В наведених Позивачем постановах Верховного Суду України не містяться правові висновки щодо наявності правових підстав для перерахунку пенсії поліцейським в розумінні вимог Закону №2262-ХІІ станом на вересень 2019року.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат у даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Житомирській області відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк