Рішення від 25.07.2022 по справі 200/18435/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2022 року Справа№200/18435/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84121, Донецька область, м.Слов'янськ, вул.Генерала Батюка, 8) про визнання дій протиправними щодо не застосування при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки з дати звернення до органу пенсійного фонду за призначенням пенсії за віком, тобто з 07.07.2021, з урахуванням фактично виплачених сум; визнання дій неправомірними щодо не зарахування до стажу учасника бойових дій з 27.06.1983 по 10.05.1985; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити заборгованість з 13.06.2021 по 10.09.2021 (в межах шестимісячного строку звернення) з урахуванням стажу учасника бойових дій з 27.06.1983 по 10.05.1985. В обґрунтування зазначено, що з 05.09.2019 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 13.07.2021 переведено на пенсію за віком. Вважає протиправним не застосування показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки. Щодо зарахування служби з 02.04.1983 по 10.05.1985 зазначає, що при призначенні пенсії (з 12.08.2019 по 10.09.2021) цей період протиправно не зараховано у трикратному розміру, оскільки до заяви про призначення пенсії додані військовий квиток та довідка від 27.08.2018 №477. Просив зарахувати службу до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах у трикратному розмірі згідно п.2.3 розділу 2 Положення №530.

14 січня 2022 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачем подано відзив, в якому зазначено, що при розрахунку призначеної пенсії (з 09.08.2019) застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2018 роки. Умови для застосування іншого показника відсутні, оскільки вимогами абз.2 ч.3 ст.45 Закону №1058 передбачено застосування такого показника у випадку, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Стаж позивача після призначення пенсії по інвалідності до призначення пенсії за віком є меншим ніж 24 місці. Зазначено про відсутність підстав вважати дії управління щодо обрахунку стажу під час призначення пенсії по інвалідності протиправними з огляду на те, що позивачем не надавалися документи із зазначенням періоду безпосередньої участі позивача в бойових діях. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Разом з цим, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.

21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 на 30 діб.

Указом Президента України від 18.05.2022, затвердженим Верховною Радою України (законопроекти №7389 та №7390), продовжено строк дії воєнного стану із 25 травня 2022 на 90 діб (тобто до 23 серпня 2022).

Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

З огляду на викладене суд розглядає справу в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів в справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 09.08.2019 призначена пенсія по інвалідності третьої групи загального захворювання згідно ст.32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За заявою від 07.07.2021 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком, що призначена із заниженням пенсійного віку, як військовослужбовцю-інтернаціоналісту відповідно до абз.6 п.3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії склала 8001,55 грн. з урахуванням середнього заробітку за 2016 - 2018 роки, при індивідуальному коефіцієнті 1,29289.

Не погоджуючись із розрахунком пенсії за віком, при якому не застосовано показник заробітної плати за 2018-2020 роки позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії у гривнях, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону з якої обчислюється пенсія у гривнях, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно ч.2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначена пенсія у 2019 році, при її обчисленні використано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки.

Разом з тим, відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Приписи частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV визначають, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Відповідно до абз. 3 ч. 3ст. 45 Закону № 1058-IV для застосування середньої заробітної плати (доху), що визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії, пенсіонер повинен набути на дату переведення на пенсію за віком не менш як 24 місяці страхового стажу.

На підставі наявних матеріалів справи судом встановлено, що позивач з дати призначення пенсії по інвалідності (09.08.2019) та до переведення на пенсію за віком на пільгових умовах (07.07.2021) працював, при цьому цей період страхового стажу є меншим ніж 24 місяці, тобто підстави для застосування абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV шляхом врахування середньої заробітної плату (доходу), визначеної частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV для призначення пенсії, відсутні.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування показника середньої заробітної плати по країні за 2018-2020 роки при переведені позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Щодо позовних вимог в частині визнання дій відповідача протиправними щодо призначення пенсії по інвалідності без зарахування у трикратному розмірі періоду участі у бойових діях та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 13.06.2021 по 10.09.2021 (в межах шестимісячного строку звернення) із урахуванням стажу учасника бойових дій з 27.06.1983 по 10.05.1985 суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 57 Закону №1788-ХІІ військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до п. 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 (далі-Положення №530) при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу), зокрема, один місяць служби за три місяці періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.

За приписами ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

З аналізу наведених норм вбачається, що для зарахування військової служби у трикратному розмірі необхідно надати, зокрема, документ військового комісаріату, що містить інформацію про загальну кількість років, місяців і днів проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій (в т.ч. під час виконання інтернаціонального обов'язку).

Суд зауважує, що докази надання позивачем до заяви про призначення пенсії по інвалідності довідки військового комісаріату, що містить інформацію про загальну кількість років, місяців і днів проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій в матеріалах справи відсутні.

Разом з цим, додані до заяви про призначення пенсії довідка Кальміусько-Нікопольського об'єднаного районного військового комісаріату від 27.08.2018 №477 та військовий квиток НОМЕР_2 не містять інформацію про проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій.

Суд вважає за необхідне зазначити, що довідка (№14/01/04), яка додана до позовної заяви та містить інформацію про те, що ОСОБА_1 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій з 27.06.1983 по 10.05.1985 в р.Афганістан видана ІНФОРМАЦІЯ_2 лише 07.09.2021. Доказів подання її до заяви про призначення пенсії по інвалідності відсутні.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи встановлені судом обставин, у суду відсутні підстави вважати, що відповідачем допущені протиправні дії під час призначення пенсії по інвалідності в частині не зарахування військової служби позивача у трикратному розмірі та, як наслідок, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії по інвалідності за період з 13.06.2021 по 10.09.2021 (тобто в межах шестимісячного строку звернення). Інші доводи позовна заява не містить.

Таким чином, надавши оцінку заявленим позивачем аргументам, суд дійшов висновку про безпідставність вимог позивача та відсутність підстав для їх задоволення.

Судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду, відповідно до ст. 139 КАС України стягненню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі, коли справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.О. Кошкош