Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 липня 2022 року Справа№200/1037/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Шинкарьової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною та скасування рішення № 202 від 13.10.2020 та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся з позовною заявою до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі відповідач) та просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 13.10.2020 № 202 про відмову у призначенні пенсії віком на пільгових умовах;
зобов'язати відповідача зарахувати до загального стажу роботи всі періоди трудової діяльності, зазначені в трудових книжках НОМЕР_1 від 16.07.1980, трудової книжки колгоспника НОМЕР_2 від 05.02.1990 періоди роботи: з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі "Перше травня"; періоди роботи за Списком №1 з 01.10.1985 по 13.05.1988 в гідрошахті «Красноармійська»; періоди роботи за Списком №2 з 16.07.1980 по 17.11.1981 з 24.01.1984 по 09.08.1984 з 26.10.1984 по 11.09.1985 в СУ № 4 «Донбассдомнаремонт» та врахувати архівні довідки № 129, 130 від 14.02.2020 видані Архівним відділом Адміністрації Тельманівського району "ДНР";
зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення" в пільговий стаж за списком №1 період роботи з 01.10.1985 по 13.05.1988 в гідрошахті «Красноармійська», врахувати довідки ТОВ «ДТЕК Допропіллявугілля» та архівні довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 463, 464, від 17.07.2020, та врахувати довідки про заробітну плату для нарахування пенсії № 465 від 17.02.2020 за період з 01.10.1985 по 31.05.1988;
зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення" в пільговий стаж за списком №2 період роботи з 16.07.1980 по 17.11.1981, з 24.01.1984 по 09.08.1984, з 26.10.1984 по 11.09.1985 та архівну довідку № 1394/05-01 від 17.05.2019 та врахувати архівні довідки про заробітну плату № 1391/05-01 від 17.05.2019, № 1392/05-01 від 17.05.2019, № 1393/05-01 від 17.05.2019 в СУ № 4 «Донбассдомнаремонт»;
зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 11.10.2020 № 10613 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем безпідставно, та не обґрунтовано не зараховано до загального страхового стажу не враховано період роботи з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі «Перше Травня» Тельманівського району, до пільгового стажу за Списком № 1 не враховано період роботи з 01.10.1985 по 13.05.1988 (02-07-13) на підприємстві ДВАТ гідрошахта «Красноармійська», за списком № 2 період роботи з 16.07.1980 по 17.11.1981, з 24.01.1984 по 09.08.1984, з 26.10.1984 по 11.09.1985 в СУ № 4 «Донбассдомнаремонт».
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що до пільгового стажу за Списком № 1 не враховано період роботи з 01.10.1985 по 13.05.1988 на підприємстві ДВАТ гідрошахта «Красноармійська», так як підприємство ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Допропіллявугілля», що надало пільгову довідку № 463 від 17.07.2020, не є правонаступником ДВАТ гідрошахта «Красноармійська», а є тільки зберігачем документів. До загального страхового стажу не враховано період роботи з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі «Перше Травня» Тельманівського району, оскільки архівні довідки видані організацією що знаходиться на тимчасово непідконтрольній Україні території. Крім того вказує, що ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вже немає юридичної сили, адже замість вказаної статті діє норми ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою від 01.02.2021 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою 01.03.2021 було зупинено провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №360/3611/20 (провадження Пз/9901/32/20).
Ухвалою від 28.12.2021 провадження у справі поновлено.
Ухвалою від 28.12.2022 було змінено відповідача Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010).
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України паспорт серія НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 .
11.10.2020 позивач, звернувся з заявою №10613 до відповідача про призначення пенсії за віком.
До заяви позивачем були надані наступні документи: заява про призначення пенсії № 10613 від 11.10.2020; копія трудової книжники НОМЕР_4 від 16.07.1980; копія трудової книжники колгоспника НОМЕР_2 від 05.02.1990; копію диплому НОМЕР_5 від 20.07.1980; копії архівних довідок про пільговий стажу № 463 та № 464 від 17.07.2020 підприємства ДТЕК Добропіллявугілля; копію довідки про пільговий стаж № 03.03.101560 від 01.09.2020 підприємства ПрАТ «Азовсталь»; копію довідки про пільговий стаж № 14 від 04.08.2020 з підприємства ПрАТ «ММК імені Ілліча»; копію архівної довідки № 1394/05-01 від 17.05.2019; копія паспорту та реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
13.10.2020 відповідачем було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії №202 (дата реєстрації 24.12.2020 №0580-07-8/26750). Згідно з рішенням: - до пільгового стажу за Списком №1 враховано періоди роботи з 27.06.1988 по 16.01.1990 на підприємстві ПРАТ «Азовсталь»; - до пільгового стажу за Списком №2 враховано періоди з 27.09.2002 по 15.04.2004 на ПАТ «СП Укренергочормет», з 23.11.2005 на ПРАТ «ММК ім.. Ілліча».
Відповідно до ч.5 ст.114 Закону №1058 у разі призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.2 та 3 цієї статті провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більших пільгових умовах. Загальний пільговий стаж за Списком № 2 склав 03 роки 11 місяців 04 дні.
До пільгового стажу за Списком № 1 не враховано період роботи з 01.10.1985 по 13.05.1988 (02-07-13) на підприємстві ДВАТ гідрошахта «Красноармійська», так як підприємство ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Допропіллявугілля», що надало пільгову довідку № 463 від 17.07.2020, не є правонаступником ДВАТ гідрошахта «Красноармійська», а є тільки зберігачем документів. До загального страхового стажу не враховано період роботи з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі «Перше Травня» Тельманівського району.
Надані довідки № 129 та № 130 від 14.02.2020, видані архівним відділом Адміністрації Тельманівського району не підлягають розгляду, так як згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб підприємство знаходиться на території, тимчасово непідконтрольній України, та не пройшло перереєстрацію відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2014 № 595 в населених пунктах, на території, яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Відповідач зазначає, що відповідно до ч.2,3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-якій акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч.2 цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків. За таких обставин до загального стажу враховано період роботи з 01.01.1999 по 27.03.2000 в КСП «Новоласпинське» за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, день звернення загальний страховий стаж роботи позивача за наданими документами та даними персоніфікованого обліку складає 26 років 02 місяці 21 день, з них пільговий стаж за Списком № 1 становить 01 рік 06 місяців 20 днів, пільговий стаж за Списком № 2 становить 02 роки 04 місяці 14 днів., з урахуванням взаємозаліку пільговий стаж за Списком № 2 складає 03 роки 11 місяців 04 дні. Загальний страховий стаж з урахуванням кратності відповідно до ч. 3 ст.24 Закону № 1058 складає 27 років 02 місяці 21 день. На підставі викладеного, відповідач дійшов висновку, що у зв'язку із відсутністю необхідного загального страхового стажу роботи та необхідного пільгового стажу роботи відмовити позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Право на призначення пенсії відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058 позивач отримає після набуття необхідних загального страхового та пільгового стажу роботи, передбачених законодавством.
З трудової книжки позивача НОМЕР_6 від 16.07.1980 вбачається, що позивач за спірні періоди працював: з 01.09.1977 по 15.07.1980 - учень Жданівського ГПТУ-64; з 16.07.1980 по 17.11.1981 - працював електрозварником 3 розряду в СУ№4 «Донбассдомнаремонт»; з 23.11.1981 по 06.12.1983 - служба в лавах Радянської Армії; з 24.01.1984 по 09.08.1984 - працював електрозварником 4 розряду в СУ№4 «Донбассдомнаремонт»; з 26.10.1984 по 11.09.1985 - працював електрозварником 4 розряду в СУ№4 «Донбассдомнаремонт»; з 01.10.1985 по 13.05.1988 - працював гірником підземним на підприємстві гідрошахта «Красноармійська»; з 27.06.1988 по 16.01.1990 - працював в рейкобалковому цеху оператором верстата гарячий прокат; з 15.03.1990 по 01.04.2000 - прийнятий в члени колгоспу «Перше травня» Тельманівського р-н Донецької області.
Згідно з довідкою від 17.05.2019 № 1394/05-01 виданою Комунальною установою «Трудовий Архів м.Маріуполя», позивач в період з 16.07.1980 по 17.11.1981, з 24.01.1984 по 09.08.1984, з 26.10.1984 по 11.09.1985 працював в СУ№4 «Донбассдомнаремонт».
В довідках від 17.05.2019 № 1391/05-01, № 1392/05-01 №1393/05-01 які надано Комунальною установою «Трудовий Архів м.Маріуполя», вказана заробітна плата позивача з липня 1980 року по листопад 1981 року, з січня 1984 року по серпень 1984 року, з жовтня 1984 року по вересень 1985 року в СУ№4 «Донбассдомнаремонт».
Архівна довідка від 17.07.2020 № 463 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка була видана ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Допропіллявугілля». В цій довідці зазначено, що позивач дійсно працював повний робочій день під землею на ДВАТ гідрошахта «Красноармійська» в період з 01.10.1985 по 29.12.1985 виконував підземні гірничі роботи за професією учень гірника підземного, з 30.12.1985 по 22.03.1986 гірником підземним, з 23.03.1986 по 13.05.1988 гірником підземним.
Архівна довідка від 17.07.2020 № 464, видана ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Допропіллявугілля», що за період роботи на ДВАТ гідрошахта «Красноармійська» в період з 01.10.1985 по 29.12.1985 у якості учня гірника підземного дільниці №4, заробітну плату отримував як підземний робітник, з оплатою згідно тарифної ставки гірника підземного 1 розряду.
Архівна довідка від 17.07.2020 № 465, видана ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Допропіллявугілля» про заробітну плату для нарахування пенсії з жовтня 1985 року по травень 1988 року. В довідці є примітка, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України, довідка видана на підставі особових рахунків за 1985- 1988 роки, особовий рахунок № НОМЕР_7 , які знаходяться за адресою (ш-та «Новодонецька»). Ці особові рахунки в наявності є, не заперечують проти проведення перевірки первинних документів за період, вказаній в цій довідці.
Копія довідки підприємства ПрАТ «Азовсталь» від 01.09.2020 № 03.03.101560 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період з 27.06.1988 по 16.01.1990 у цеху рейкобалковому (прокатне виробництво) за посаді оператор на горячих роботах.
Копія довідки ПрАТ «ММК імені Ілліча» від 04.08.2020 №14 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи з 22.03.2005 по 23.11.2005 електрозварювальником ручного зварювання повний робочій день.
Копія довідки ПрАТ «ММК імені Ілліча» 04.08.2020 №347, що позивач працював в агроцеху з 22.03.2005 по 23.08.2006 в якості електрозварника в агроцеху №5.
Копія довідок ПАТ «СП Укренергочормет» від 20.08.2019 №180 та від 25.02.2020 №7 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи з 27.09.2002 по 28.05.2004, позивач працював електрозварювальником з ручним зварюванням повний робочій день.
Копії архівних довідок від 14.02.2020 № 129, 130 видані Архівним відділом так званої «адміністрації Тельманівського району "ДНР"» до яких була додана копія особового рахунку з книги трудового стажу в якому зазначено кількість відпрацьованих чоловікоднів за рік, за період з 1990 по 1999 роки.
Згідно з копією трудової книжки колгоспника від 05.02.1990 НОМЕР_2 , позивач з 15.03.1990 по 31.03.2000 працював в колгоспі «Перше травня», з 01.04.2000 по 11.02.2002 працював КСП «Новоласпинське».
В матеріалах справи є витяг з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування форма ОК-5.
Згідно з витягом з бази РС-право відповідача, до страхового стажу не враховані з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі "Перше травня", до пільгового стажу періоди роботи за Списком №1 з 01.10.1985 по 13.05.1988 в гідрошахті «Красноармійська»; до пільгового стажу періоди роботи за Списком №2 з 16.07.1980 по 17.11.1981 з 24.01.1984 по 09.08.1984 з 26.10.1984 по 11.09.1985 в СУ № 4 «Донбассдомнаремонт».
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058).
Згідно з ч.1 та ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058-IV передбачено, що Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.
П.2 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за N 1451/11731 (далі - Порядок № 383) визначено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Згідно з п. 10 Порядку № 383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ України від 12.08.93 N 637.
П.п.2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
П.3 вказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до п. 4.2 і п. 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз.2 п.п. 3 п.4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Суд зазначає, що надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Щодо не зарахування відповідачем до загального страхового стажу період роботи з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі «Перше Травня» Тельманівського району, суд зазначає наступне.
Як зазначено в спірному рішенні, підставою для не зарахування до загального страхового стажу стало те, що відповідачем були надані довідки які видані архівним відділом який знаходиться на тимчасово непідконтрольній території. Проте як встановлено судом, період роботи в колгоспі «Перше Травня» Тельманівського району зазначені в трудовій книжці колгоспника позивача. Відповідач зазначає, що книжці відсутні дані про встановлений мінімум трудової участі, його виконання, відсутні данні про дату реорганізації колгоспу в КСП «Новоласпинське». З цього приводу суд зазначає, що надана суду копія трудової книжки колгоспника містить відомості про прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільном господарстві, його виконання позивачем, та має запис про реорганізацію колгоспу в КСП «Новоласпинське», а саме с 17.01.1998. Тобто вказана книжка містить всі необхідні відомості. Таким чином, дії відповідача, щодо не зарахування до загального страхового стажу роботи з 15.03.1990 по 31.12.1998 є протиправними.
Позивач просить зобов'язати відповідача зарахувати до загального стажу роботи всі періоди трудової діяльності, зазначені в трудових книжках НОМЕР_1 від 16.07.1980, трудової книжки колгоспника НОМЕР_2 від 05.02.1990 періоди роботи: з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі "Перше травня"; періоди роботи за Списком №1 з 01.10.1985 по 13.05.1988 в гідрошахті «Красноармійська»; періоди роботи за Списком №2 з 16.07.1980 по 17.11.1981 з 24.01.1984 по 09.08.1984 з 26.10.1984 по 11.09.1985 в СУ № 4 «Донбассдомнаремонт» та врахувати архівні довідки № 129, 130 від 14.02.2020 видані Архівним відділом Адміністрації Тельманівського району "ДНР".
Однак судом встановлено, що до загального страхового стажу не зараховано лише періоди роботи: з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі "Перше травня" (КСП «Новоласпинське»), тому позовна вимога в цій частині підлягає частковому задоволенню, а саме: зобов'язати відповідача зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи: з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі "Перше травня" (КСП «Новоласпинське»).
Щодо не зарахування до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 період роботи з 01.10.1985 по 13.05.1988 в гідрошахті «Красноармійська», суд зазначає наступне.
Згідно з рішенням відповідача, до пільгового стажу за Списком № 1 не враховано період роботи з 01.10.1985 по 13.05.1988 (02-07-13) на підприємстві ДВАТ гідрошахта «Красноармійська», так як підприємство ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Допропіллявугілля», що надало пільгову довідку № 463 від 17.07.2020, не є правонаступником ДВАТ гідрошахта «Красноармійська», а є тільки зберігачем документів.
Трудова книжка містить запис про роботу позивача гірником підземним, з 01.10.1985 по 13.05.1988 на підприємстві гідрошахта «Красноармійська» з повним робочим днем в шахті.
Суд зазначає, що відповідач в силу закону має право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України. Та якщо відповідач мав сумніви в достовірності відомостей щодо роботи позивача, він міг з власної ініціативи перевірити первинні документи, на підставі яких готувались довідки.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно не зараховані до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 01.10.1985 по 13.05.1988 підприємстві ДВАТ гідрошахта «Красноармійська»
Порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу за списком №1 період роботи з 01.10.1985 по 13.05.1988 в гідрошахті «Красноармійська».
Щодо не зарахування до пільгового стажу за списком №2 період роботи з 16.07.1980 по 17.11.1981, з 24.01.1984 по 09.08.1984, з 26.10.1984 по 11.09.1985 в СУ № 4 «Донбассдомнаремонт», суд зазначає наступне.
Згідно з абз.1 п. 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 (в редакції що діяла на час виникнення спору), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з абз.1,3 п. 4.1 р. ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
П.4.2 р. ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз.2 п.п. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абз.1 п.4.3 р. ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Згідно з абз.1 п. 4.7 р. ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Ч.2 ст. 82 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в ч.2 ст. 2 КАС України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Разом з тим, суд зауважує, що оскаржуване рішення не містить відомостей, за яких підстав період роботи позивача в СУ № 4 «Донбассдомнаремонт» не зараховано до пільгового стажу. Не містить оскаржуване рішення також конкретних підстав для не включення таких періодів, не зазначено, які саме первинні документи не надано позивачем, що свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб'єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України, і недотримання яких є підставою для скасування такого рішення, оскільки позивачеві неможливо з тексту такого рішення визначити, які саме періоди роботи не включено до пільгового стажу та підстав не врахування наданих позивачем довідок.
Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність у рішенні від 13.10.2020 №202 про відмову в призначенні пенсії мотивів не зарахування до пільгового стажу окремих періодів, не дозволяє суду перевірити, чи правомірно зазначені періоди роботи, не зараховані до пільгового стажу, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.
Жодних доводів з приводу не зарахування період роботи позивача в СУ № 4 «Донбассдомнаремонт» до пільгового стажу не наведено й відзиві відповідача.
Суд вказує, що відповідачем в спірному рішенні відсутнє мотиви не зарахування цього періоду до пільгового стажу не приймалось та оцінку довідкам від 17.05.2019 № 1391/05-01, № 1392/05-01 №1393/05-01№ 1394/05-01 які надано Комунальною установою «Трудовий Архів м.Маріуполя», тому вважає позовні вимоги в цій частині передчасними та такими, що задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 13.10.2020 № 202 про відмову у призначенні пенсії віком на пільгових умовах підлягає задоволенню.
Згідно з частиною другою ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії.
Також суд зауважує, що обрання такого способу захисту порушеного права позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а, в яких, зокрема, зазначено, що «…повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах» .
Стосовно посилань позивача на висновки Конституційного Суду України, викладених у прийнятому рішенні №1-р/2020 від 23 січня 2020 року, суд враховує наступне.
Відповідач стверджує, що при вирішенні питання про наявність в позивача відповідного права на пільгову пенсію підлягають застосуванню положення ст. 114 Закону № 1058-ІV.
Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021 у зразковій справі № 360/3611/20 сформовано правовий висновок, згідно із яким оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України»).
Також у цій постанові Велика Палата Верховного Суду вказала на те, що в її постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) вона сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.
Також необхідно зазначити, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку, призначення, індексації і перерахунку пенсій громадянам, та на свій розсуд зобов'язати відповідача здійснити призначення пенсії позивачу.
З урахуванням повідомлених і підтверджених відповідними доказами обставин, суд позбавлений в межах цієї справи дослідити питання виконання всіх умов, визначених законодавством, для прийняття рішення про призначення пенсії. Належним способом захисту в цій частині є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії. Відтак, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до квитанції 21.01.2021 позивачем сплачено 908,00 грн судового збору за подання позову.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За приписами ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Ч.8 ст. 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору. З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов'язані із розглядом цієї справи.
Таким чином, на користь позивача підлягає відшкодуванню сума судового збору, а саме у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача.
Керуючись статтями 2, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, КАС України, суд,
Позовіні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_8 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, пл. Соборна, 4, м. Слов'янськ, Донецька область) про визнання протиправною та скасування рішення № 202 від 13.10.2020 та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Маріупольського об'єднаного Пенсійного фонду України Донецької області від 13.10.2020 № 202.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 15.03.1990 по 31.12.1998 в колгоспі "Перше травня" (КСП «Новоласпинське»).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу за списком №1 ОСОБА_1 період роботи з 01.10.1985 по 13.05.1988 в ДВАТ гідрошахті «Красноармійська».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 11.10.2020 №10613 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн.
Повний текст рішення складено 25.07.2022.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Шинкарьова