про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
25 липня 2022 року Справа № 360/1593/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, вул.Шевченка б.9) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
14 липня 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, з такими вимогами:
визнати незаконною бездіяльність Головного управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не зарахування до пільгового підземного стажу позивачки періоду її роботи медичною сестрою підземною з 24.03.2008 по 08.09.2020 та нездійснення розрахунку розміру пенсії у відповідності до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
зобов'язати Головне управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового підземного стажу період роботи позивачки медичною сестрою підземною з 24.03.2008 по 08.09.2020, здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 08.09.2020 з врахуванням вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з виплатою заборгованості за цей період з врахуванням фактичного сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 у справі № 360/3824/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII за заявою про призначення пенсії від 08.09.2020.
На виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 06.06.2022 проведено призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з дати звернення за пенсією.
Після призначення пенсії в особистому кабінеті пенсіонера позивач побачила, що розмір її пенсії не відповідає діючому законодавству, зокрема він менше ніж розмір, встановлений ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З цього приводу позивач звернулася зі скаргою до відповідача та просила пояснити з яких причин розмір пенсії розраховано без врахування ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». На що отримала лист від 13.07.2022, в якому йшлося про те, що період її роботи медичною сестрою підземною враховано до пільгового стажу за Списком №1, однак не враховано до пільгового підземного стажу оскільки, судовим рішенням не зазначено про зарахування до пільгового підземного стажу цих періодів та не покладено ніяких зобов'язань на органи Пенсійного фонду з цього питання. Тому на думку відповідача, провадити розрахунок пенсії з урахуванням норм статті 8 Закону 345 немає законних підстав.
Період роботи медичної сестрою підземною зараховано до Списку №1, однак не зараховано до підземного стажу.
Водночас, при первинному зверненні з заявою про призначення пенсії, відповідач не відмовляв у зарахуванні цих періодів до пільгового підземного стажу, саме тому зарахування спірного на цей час стажу і не було предметом розгляду у справі 360/3824/20. Так само не заявлялось жодних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити розрахунок пенсії з врахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», бо така б вимога на той час була би передчасною.
Тобто відповідачем не враховано до підземного стажу періоди роботи медичною сестрою підземною у ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» з 24.03.2008 по 08.09.2020 (дата звернення за пенсією) - 12 років 05 місяців 15 днів.
Ухвалою суду від 18.07.2022 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 5 (п'яти) календарних днів з дня отримання цієї ухвали усунути зазначені в ухвалі недоліки позовної заяви шляхом надання до суду скарги, з якою позивач звернулась до відповідача та просила пояснити з яких причин розмір її пенсії розраховано без врахування ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а також уточненої позовної заяви, де зазначити офіційну електронну адресу відповідача.
18.07.2022 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява, після усунення недолік, відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).
Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись положеннями статті 9, 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Щодо клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає.
Згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до пункту 3 частини першою статті 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина друга статті 8 Закону України “Про судовий збір”).
Оскільки предметом позову є захист позивачем своїх соціальних прав, тому враховуючи положення пункту 3 частини першою статті 8 Закону України “Про судовий збір”, суд вважає за можливе клопотання позивача задовольнити частково та відстрочити сплату судового збору в сумі 992,40 грн до ухвалення судового рішення у справі.
Керуючись статтями 5, 49, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 992,40 грн до ухвалення судового рішення в даній справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - встановити строк для подання відповідної заяви протягом трьох днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.
Відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзиви на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження надати належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача, інформацію щодо врахування чи не врахування спірного періоду до підземного стажу позивача за списком №1, у разі не врахування зазначити з яких підстав, скаргу позивача щодо неврахування спірного періоду до підземного стажу та відповідь на вказану скаргу.
Роз'яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Петросян К.Є. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - "Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяК.Є. Петросян