Рішення від 25.07.2022 по справі 300/7321/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" липня 2022 р. справа № 300/7321/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо відмови у переведенні на пенсію державного службовця з 08.09.2019 року, відповідно до Закону України «Про державну службу» та нарахування і виплати пенсії з урахуванням довідки Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 року та зобов'язання здійснити переведення на вказану пенсію та нарахувати і виплатити пенсію з урахуванням зазначеної довідки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно рішення від 13.04.2021 року №300/747/21 судом зобов'язано пенсійний орган перевести позивача з 08.09.2020 року на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», після чого позивачем було надано відповідачу довідку про складові заробітної плати. Проте пенсійним органом відмовлено у врахуванні вказаної довідки, оскільки у зазначеному судовому рішення не вказано про необхідність врахуваннятакої довідки. Таку відмову позивач вважає протиправною та такою, що порушує вимоги чинного законодавства. Просив позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження ( у письмовому провадженні) (а.с.19-20).

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Вказала, що підстав для врахування довідки Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 року немає, оскільки судовим рішення не було зобов'язано при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» врахувати заробітну плату вказану у довідці, а розмір пенсії без врахування даної довідки буде меншим. Також зазначила, що дана довідка не відповідає формі, визначеній чинним законодавством.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

Судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №300/747/21, яке 14.05.2021 набрало законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 08.04.1998 по 26.04.2006 головою Надвірнянської районної ради та переведення його на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 08.04.1998 по 26.04.2006 головою Надвірнянської районної ради та перевести ОСОБА_1 з 08.09.2020 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

В задоволенні решти позивних вимог відмовлено. Вирішено питання судових витрат (а.с.11-13).

В червні 2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про виконання вказаного рішення суду з урахуванням довідки Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 для призначення пенсії державного службовця.

Згідно листа від 17.08.2021 позивача повідомлено, що при виконанні рішення суду від 13.04.2021 у справі №300/747/21, пенсійним органом встановлено, що довідка Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 не може бути взята для обчислення пенсії, оскільки в ній зазначено складові заробітної плати посадової особи органу місцевого самоврядування, а не державного службовця. Також відповідачем відмовлено у врахуванні вказаної довідки, оскільки у зазначеному судовому рішення не зазначено про необхідність врахування такої довідки.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015, Закон №3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовуються до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

У відповідності до частини першої статті 37 Закону України №3723-ХІІ «Про державну службу» встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби; розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 р. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 5 Порядку №622 передбачено, що призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Як встановлено судом, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №300/747/21 встановлено, що позивач має право на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIII та зобов'язано перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Разом з тим, під час виконання вищевказаного рішення суду та переведення позивача з одного виду пенсії на інший, виникло спірне питання щодо врахування довідки Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, у зв'язку з чим позивача не було переведено на дану пенсію, оскільки розмір пенсії без врахування даної довідки буде меншим.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01 грудня 2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу» (далі - Постанова №1-3).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем разом із заявою від 08.09.2020 року (а.с.105) було надано відповідачу довідку Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 року, у якій зазначено посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, премія, інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць).

Посилання відповідача у листі від 17.08.2021 року на те, що довідка Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 року не може бути взята для обчислення пенсії, оскільки в ній зазначено складові заробітної плати посадової особи органу місцевого самоврядування, а не державного службовця суд вважає безпідставними, так як посада голови Надвірнянської районної ради відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пункту 2 Порядку №283 входять до переліку посад, які зараховуються до стажу державної служби.

Таким чином, на переконання суду всі відображені в довідці види оплати праці, - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закон №1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Окрім цього суд зазначає, що у позовних вимогах позивач просить суд визнати дій пенсійного органу протиправними щодо відмови у переведенні на пенсію державного службовця з 08.09.2019 року та зобов'язати перевести його на пенсію державного службовця з вказаної дати.

Проте рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №300/747/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області було, зокрема, зобов'язано перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з 08.09.2020.

Таким чином, з огляду на те, що рішенням суду у справі №300/747/21, що набрало законної сили, зобов'язано відповідача перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», а також факт звернення позивача 08.09.2020 із заявою разом з довідкою Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 року, та обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, який має бути ефективним та виключати подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо переведення з 08.09.2020 позивача на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №300/747/21, з урахуванням довідки Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 року.

Враховуючи вищевикладене та протиправність дій пенсійного органу, слід зобов'язати відповідача перевести з 08.09.2020 позивача на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №300/747/21 з урахуванням довідки Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 року та виплатити таку пенсію, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Івано-Франківській області понесені ним судові витрати зі сплати судового збору, сплаченого згідно квитанції №ПН415 від 15.11.2021 року.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо переведення з 08.09.2020 ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №300/747/21, з урахуванням довідки Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести з 08.09.2020 ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №300/747/21 з урахуванням довідки Надвірнянської районної ради №18 від 12.08.2020 та виплатити таку пенсію, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.