про вiдстрочення i розстрочення виконання, змiну чи встановлення способу i порядку виконання судового рішення
25 липня 2022 рокум. Ужгород№ 260/8204/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Калинич Я.М.,
при секретарі судового засідання - Зейкан М.М.,
за участі:
позивач - не з'явився,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області (90630, Закарпатська область, Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Борканюка, буд. 7, код ЄДРПОУ 04351452) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Закарпатського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 березня 2022 року у цій справі позов задоволено частково.
12 липня 2022 року до суду надійшла заява Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про відстрочення виконання судового рішення.
Заява обґрунтована тим, що Законом України від 24.03.2022 року №2145-XI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07.04.2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до ЗК України. Так, вказаним законом розділ X «Перехідні положення» ЗК України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Заявник просить суд відстрочити виконання рішення суду у цій справі до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Заяву про відстрочку виконання рішення суду призначено до судового розгляду на 25.07.2022 року.
Заявник (відповідач, боржник) в судове засідання, призначене на 25.07.2022 року, не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання. Про причини неявки суд не повідомив, клопотань або заяв не подавав.
Позивач (стягувач) в судове засідання не з'явилася, однак до суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд заяви без їхньої участі. Проти задоволення заяви не заперечують.
Відповідно до частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Розглянувши заяву про відстрочку виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частинами другою, третьою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судом встановлено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.03.2022 року у цій справі позов задоволено частково. Зокрема, визнано протиправною бездіяльність Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області стосовно нерозгляду у передбачений законодавством спосіб заяви ОСОБА_1 щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки кадастровий номер 2123687500:07:001:0274 площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: Закарпатська область, Рахівський район, за межами населеного пункту, полонина «Довга» на території Чорнотисянської сільської ради; зобов'язано Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки кадастровий номер 2123687500:07:001:0274 площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: Закарпатська область, Рахівський район, за межами населеного пункту, полонина «Довга» на території Чорнотисянської сільської ради, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суд констатує, що рішення у цій справі набрало законної сили 04.04.2022 року та є обов'язковим до виконання.
За правилами частини першої статті 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною третьої статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи- тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (частина четверта статті 378 КАС України).
Надаючи оцінку доводам заявника про наявність правових підстав для відстрочення виконання судового рішення в частині зобов'язання Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки кадастровий номер 2123687500:07:001:0274 площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: Закарпатська область, Рахівський район, за межами населеного пункту, полонина «Довга» на території Чорнотисянської сільської ради, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, суд враховує наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.
У подальшому Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України 15.03.2022 року №2119-IX, продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України від 21.04.2022 року №212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 року строком на 30 діб, тобто до 25.05.2022 року.
Указом Президента України від 17.05.2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України від 22.05.2022 року №2263-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 року строком на 90 діб, тобто до 23.08.2022 року.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Частиною першою статті 7 Закону № 389-VIII визначено, що воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
Згідно з частинами першою-другою статті 20 Закону № 389-VIII правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону. В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України.
Частиною другою статті 64 Конституції України визначено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Законом України від 24.03.2022 року № 2145-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07.04.2022 року, внесено зміни до розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України.
Так, підпунктом 5 пункту 27 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України визначено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб» визначено зупинити строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні. Поновити зупинені строки у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.
З огляду на викладене, враховуючи факт введення воєнного стану в Україні та його наслідки, а також внесення у законодавство України, яке регулює земельні відносини, змін щодо заборони безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, суд приходить до висновку про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду від 02.03.2022 року у цій справі в частині повторного розгляду відповідачем (боржником) заяви ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки кадастровий номер 2123687500:07:001:0274 площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: Закарпатська область, Рахівський район, за межами населеного пункту, полонина «Довга» на території Чорнотисянської сільської ради.
Зважаючи на відсутність заперечень стягувача (позивача) щодо поданої заявником заяви, суд вважає за можливе задовольнити заяву та, враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб», відстрочити виконання рішення суду у цій справі в частині зобов'язання Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки кадастровий номер 2123687500:07:001:0274 площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: Закарпатська область, Рахівський район, за межами населеного пункту, полонина «Довга» на території Чорнотисянської сільської ради, строком на один місяць після припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
На підставі наведеного та керуючись статтями 229, 241, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області (90630, Закарпатська область, Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Борканюка, буд. 7, код ЄДРПОУ 04351452) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 березня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії в частині зобов'язання Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки кадастровий номер 2123687500:07:001:0274 площею 0,1200 га для індивідуального садівництва за адресою: Закарпатська область, Рахівський район, за межами населеного пункту, полонина «Довга» на території Чорнотисянської сільської ради, із урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, - строком на один місяць після припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Я. М. Калинич