про витребування доказів
25 липня 2022 року м. Житомир справа № 240/8610/22
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження з власної ініціативи питання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо порядку звільнення з Національної поліції України ОСОБА_1 , передбаченого статтею 116 Кодексу законів про працю України та щодо не інформування ОСОБА_1 про розгляд рапорту від 29.10.2021 на виконання вимог Закону України "Про звернення громадян";
2) визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Житомирській області щодо невиплати у день звільнення ОСОБА_1 :
- грошового утримання,
- компенсації за невикористану відпустку у 2021 році,
- матеріальної допомоги за 2021 рік на оздоровлення,
- матеріальної допомоги за 2021 рік для вирішення соціально-побутових питань не більше грошового утримання,
- додаткової доплати до грошового утримання в умовах дії карантину, у розмірі 50 відсотків грошового утримання за період березень-вересень 2021 року,
- одноразової грошової допомоги при звільненні у належному розмірі 95280,00 грн.
3) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки з 10.11.2021 по день фактичного розрахунку:
- грошового утримання,
- компенсації за невикористану відпустку у 2021 році,
- матеріальної допомоги за 2021 рік на оздоровлення з урахуванням окладу посади заступника начальника Лугинського відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області;
- матеріальної допомоги за 2021 рік для вирішення соціально-побутових питань не більше грошового утримання з урахуванням окладу посади заступника начальника Лугинського відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області;
- додаткової доплати до грошового утримання пропорційно відпрацьованому часу в умовах дії карантину, у розмірі 50 відсотків грошового утримання за період березень-вересень 2021 року, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 та від 09.06.2021 №588,
- недоплаченої різниці одноразової грошової допомоги при звільненні у сумі 8258,25грн;
4) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового утримання в умовах дії карантину, у розмірі 50 відсотків грошового утримання за фактично відпрацьований час у період березень-вересень 2021 року, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375;
5) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги за 2021 рік для вирішення соціально-побутових питань не більше грошового утримання з урахуванням окладу посади заступника начальника Лугинського відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області;
6) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 недоотриманої суми одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 8258,25 грн;
7) стягнути з Головного управління Національної поліції в Житомирській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки з 10.11.2021 по день фактичного розрахунку:
- грошового утримання,
- компенсації за невикористану відпустку у 2021 році,
- матеріальної допомоги за 2021 рік на оздоровлення,
- матеріальної допомоги за 2021 рік для вирішення соціально-побутових питань не більше грошового утримання,
- додаткової доплати до грошового утримання пропорційно відпрацьованому часу в умовах дії карантину, у розмірі 50 відсотків грошового утримання за період березень-вересень 2021 року, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 №246 та від 09.06.2021 №588;
- недоотриманої суми одноразової грошової допомоги при звільненні у сумі 8258,25 грн.
8) стягнути з Головного управління Національної поліції в Житомирській області на користь ОСОБА_1 нараховану суму додаткової доплати до грошового утримання в умовах дії карантину, у розмірі 50 відсотків грошового утримання за період березень-вересень 2021 року, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375;
9) стягнути з Головного управління Національної поліції в Житомирській області на користь ОСОБА_1 недоплачену різницю матеріальної допомоги за 2021 рік на оздоровлення та матеріальну допомогу за 2021 рік для вирішення соціально- побутових питань не більше грошового утримання, з урахуванням окладу посади заступника начальника Лугинського відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області;
10) стягнути з Головного управління Національної поліції в Житомирській області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 8258,25 грн.
Ухвалою від 16.05.2022 у справі відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
16.06.2022 відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому він заперечує щодо заявлених вимог.
23.06.2022 позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначено, що відповідачем не спростовано доводи позивача щодо допущених відповідачем порушень
06.07.2022 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч.2 ст.77 КАС України).
Позивач у позові наголошує, що подані ним рапорти від 18.02.2021 про надання матеріальної допомоги для оздоровлення та від 22.02.2021 про надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2021 році були погоджені керівництвом ГУНП у Житомирській області, а саме заступником начальника Андрієм Мамальчуком у лютому 2021 року шляхом накладення резолюції та надано вказівку УФЗБО здійснити виплату таких допомог. При цьому зазначає, що дані рапорти подані ним як заступником начальника Лугинського відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області.
До позову позивачем надано копії вказаних рапортів без проставлених резолюцій.
Суд звертає увагу, що відповідно до п.13 Розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 саме керівником відповідного органу поліції має визначатись розмір допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення.
Отже, для правильного вирішення спору важливо встановити яке рішення прийнято керівником органу поліції щодо надання матеріальних допомог на рапорти позивача від 18.02.2021 та від 22.02.2021 та час його прийняття.
Крім того, відповідно до листа ГУНП у Житомирській області №В-267/29/105/05-2021 від 28.12.2021 в період з січня по листопад 2021 року для виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань кошти не надходили.
Разом з тим, у листі ГУНП у Житомирській області №2/29/105/05-2022 від 12.01.2022 наведено інформацію про виплату поліцейським матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2021 році.
Отже, суду слід встановити чи були наявні кошти у межах асигнувань, що виділяються на утримання поліцейських, на виплату допомоги для вирішення соціально-побутових питань у період з 22.02.2021 (дата подання рапорту) до 10.11.2021 (день звільнення позивача зі служби).
Також у позові позивач порушив питання щодо нарахування та виплати додаткової доплати до грошового утримання пропорційно відпрацьованому часу в умовах дії карантину, у розмірі 50 відсотків грошового утримання за період березень-вересень 2021 року, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 та від 09.06.2021 №588.
Відповідно до листа ГУНП у Житомирській області №В-267/29/105/05-2021 від 28.12.2021 видатки на додаткову доплату до грошового забезпечення на період карантину з березня по жовтень 2021 року кошторисом надходжень видатків ГУНП у Житомирській області не затверджувались, тому такі нарахування не проводились.
Водночас, у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 №1825/29/01-2021 від 28.12.2021 вказано про виплату йому такої доплати у липні 2021 року у розмірі 3154,92грн.
Отже, слід з'ясувати питання щодо виплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення на період карантину за період березень-вересень 2021 року.
Відповідно до ч.4 ст.77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (ч.6 ст.77 КАС України).
З урахуванням наведеного та з метою правильного вирішення спору, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати у відповідача докази.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 79, 80, 243, 248, 250, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Витребувати від Головного управління Національної поліції в Житомирській області наступні докази:
- копії рапортів ОСОБА_1 від 18.02.2021 про надання матеріальної допомоги для оздоровлення у 2021 році та від 22.02.2021 про надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2021 році із резолюціями керівника органу поліції;
- рішення керівника органу поліції про виплату ОСОБА_1 матеріальної допомоги для оздоровлення у 2021 році;
- довідку фінансового відділу органу поліції щодо наявності коштів у межах асигнувань, що виділяються на утримання поліцейських, на виплату допомоги для вирішення соціально-побутових питань у період з 22.02.2021 (дата подання рапорту) до 10.11.2021 (день звільнення позивача зі служби) та вказати чи проводилась виплата такої допомоги у вказаний період іншим поліцейським, у разі такої виплати - зазначити чи була наявна черговість щодо виплати допомоги, навести підстави невиплати допомоги саме позивачу;
- пояснення щодо надходження до Головного управління Національної поліції в Житомирській області інформації для формування даних для встановлення додаткової доплати до грошового забезпечення на період карантину відносно ОСОБА_1 з березня по жовтень 2021 року, зокрема вказати чи дійсно така інформація надходила, яким чином її опрацьовано, чи було включено позивача до списку осіб, яким передбачена додаткова доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (у разі включення - надати відповідний наказ);
- довідку фінансового відділу органу поліції щодо виплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення на період карантину з березня по вересень 2021 року, також вказати чи дійсно у липні 2021 року така доплата була виплачена, у разі виплати - вказати за який період та в якому розмірі (%), зазначити підставу виплати. Крім того вказати, чи проводилась виплата такої доплати іншим поліцейським за період з березня по вересень 2021 року.
Відповідачу витребувані документи протягом трьох днів з дня отримання ухвали направити на адресу суду.
Попередити Головне управління Національної поліції в Житомирській області, що невиконання ухвали суду про витребування доказів може мати наслідком застосування заходів процесуального примусу, передбачених статтями 145, 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду (ч.9 ст.80 КАС України).
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Л.А.Шуляк