25 липня 2022 року Справа № 160/7501/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити с 01 березня 2022 року індексацію пенсії у відповідності до вимог ч.2 ст.2 Закону України від 15.02.2022 року №2040-ІХ «Про внесення змін до деяких Законів України, щодо вдосконалення пенсійного законодавства», з врахуванням положень пункта 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118, та здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року № ФД-97131 без обмеження максимального розміру пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення згідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року по справі №160/952/21, від 22.07.2021 року по справі №160/9169/21;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 березня 2022 року індексацію перерахованої пенсії ОСОБА_1 шляхом підвищення на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 у відповідності до вимог ч.2 ст.2 Закону України від 15.02.2022 року №2040-ІХ «Про внесення змін до деяких Законів України, щодо вдосконалення пенсійного законодавства», з врахуванням положень пункта 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118, та здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №ФД-97131 без обмеження максимального розміру пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення згідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року по справі №160/952/21 та від 22.07.2021 року по справі №160/9169/21 та ^ провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно обмежено максимальний розмір його пенсії, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та надано термін для надання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу суду відповідач отримав 08.06.2022 року, проте відзив на позовну заяву станом на 23.06.2022 року не надав.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 має 30 років вислуги у Збройних Силах СРСР.
Станом на день подання позову ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Відповідно до довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) від 06.01.2021 року ФД-97131 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, грошове забезпечення складає: посадовий оклад 7190,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 4300,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 65% - 8385,00 грн.; надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень 100% - 7190 грн., премія 35% - 2516,50 грн., що разом становить 30991,50 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року по справі №160/952/21: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від №ФД 97131 від 06.01.2021 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №ФД 97131, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення суду від 01.04.2021 року по справі №160/952/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, однак відповідачем застосовано при перерахунку пенсії заниження основного розміру до 70%.
22 липня 2021 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/9169/21, позовні вимоги судом були задоволені частково, зокрема визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у не перерахунку та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення, визначеного ІНФОРМАЦІЯ_1 в довідці від 06.01.2021 року №ФД 97131; Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% грошового забезпечення, на підставі довідки від 06.01.2021 року №ФД 97131, наданої ІНФОРМАЦІЯ_1, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
12 жовтня 2021 року відповідачем надана відповідь №36075-28545/Б-01/08-0400/21, якою останній повідомив: «Оскільки рішенням суду від 22.07.2021 по справі №160/9169/21 Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області не було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, перерахунок буде проведено з урахуванням вимог, передбачених статтею 43 Закону №2262, що призведе до зменшення розміру пенсії, а саме до 18540 грн.»
Крім того, була подана заява від 02.03.2022 р. для проведення з 01.03.2022 перерахунку пенсії з індексацією з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 р. по справі №160/952/21 без обмеження максимального розміру пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення.
13.04.2022 р. відповідачем надана відповідь №11020-273/Б-01/8-0400/22, якою повідомив: «На виконання рішення суду Вам проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 р. в розмірі 70% від грошового забезпечення 30991,5 грн. без обмеження максимального розміру пенсії. Враховуючи те, що розмір пенсії обчислений на виконання рішення суду більший ніж розмір пенсії, передбачений Постановою №118, тому пенсія Вам виплачується в розмірі 22059,88 грн». В індексації пенсії відмовлено та пенсія виплачується у розмірі 70% грошового забезпечення замість 80%.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо позовних вимог про перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром слід зазначити наступне.
Подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді. Так, у постанові від 24.06.2020 у справі №580/234/19 Верховний Суд у складі палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду на підставі аналізу зазначених вище норм чинного законодавства дійшов таких висновків:
«Тлумачення пункту 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 3668-VI в контексті розмежування пенсіонерів на дві категорії: 1) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01 жовтня 2011 року і розмір якої перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений Законом № 3668-VI, 2) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01 жовтня 2011 року, але розмір якої не перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, може призвести до порушення принципів рівності й справедливості, спотворення розуміння сутності обов'язку держави щодо гарантування права застрахованих осіб на пенсію.
Виокремлення осіб другої вказаної групи, без застосування до них положень пункту 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 3668-VI, може призвести до здійснення їм подальших перерахунків (підвищень, індексацій, тощо) пенсій з можливим перевищенням встановленого статтею 2 даного Закону обмеження максимального розміру пенсії, що ставить у нерівне становище з пенсіонерами першої виділеної вище групи.
Такий підхід відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" від 06 вересня 2012 року №5207-VI вважається непрямою дискримінацією - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Суд не знаходить у такому різному ставленні правомірної, об'єктивно обґрунтованої мети.
При цьому, звертає на себе увагу факт, що норми пункту 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону №3668-VI є лише частиною вказаного нормативно-правового акта, не дублюються іншими актами, встановлюють межі застосування норм інституту "обмеження максимального розміру пенсії" за колом осіб в момент набуття чинності Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI та спрямовані на збереження соціальних прав і інтересів в сфері пенсійних відносин, реалізація яких мала місце до набуття вступу в силу даного Закону.
Разом з тим, з часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI).
Норми статті 2 Закону № 3668-VI кореспондуються з положеннями частини 3 статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку».
Таким чином, застосування обмеження розміру пенсії максимальним розміром є правомірним.
За приписами пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Так, суд зазначає, що 80% від грошового забезпечення 30991,50 грн. складає 24793,20 грн.
З урахуванням законодавчих обмежень - 19340,00 грн.
З урахуванням п.1 Постанови №118 - складає 22047,60 грн.
Як зазначив відповідач у своєму листі від 13.04.2022 року №11020-273/Б-01/8-0400/22 розмір пенсії позивача складає 22059,88 грн.
Таким чином, індексація відповідачем застосовано.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова