Ухвала від 25.07.2022 по справі 160/15524/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

25 липня 2022 року Справа №160/15524/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпро заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення суду у справі №160/15524/21 від 29.11.2021 року,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала справа №160/15524/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Центрально-міського районного відділу в місті Кривому Розі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Центрально-міського районного відділу в місті Кривому Розі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Центрально-міського районного відділу щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні і видачі нового паспорта громадянина України у формі книжечки замість паспорта громадянина України, що підлягає обміну у зв'язку із його непридатністю для користування, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.

Зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Центрально-міського районного відділу оформити та видати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , новий паспорт громадянина України у формі книжечки замість паспорта громадянина України, що підлягає обміну у зв'язку із його непридатністю для користування, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, без надання згоди на обробку персональних даних.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 37806243 на користь ОСОБА_1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.

На адресу суду від Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду у справі №160/15524/21 від 29.11.2021 року.

В обґрунтування заяви управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб» зупинено строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні, зупинені строки поновлюються у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України. У зв'язку з введенням та продовженням воєнного стану відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указів Президента України: від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 №2102-ІХ; від 18.04.2022 № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 21 квітня 2022 №2212-ІХ, Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області не має можливості замовити бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року для оформлення паспорта позивачу. Відповідно до розпорядження ДМС бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року та книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів громадянина України зразка 1994 року вилучені у цілях безпеки з балансів територіальних органів ДМС з метою запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях, недопущення їх захоплення особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України. Відтак, з об'єктивних причин, що не залежать від ГУ ДМС у Дніпропетровській області, виникла нагальна необхідність відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 року по справі № 160/13334/21, до припинення дії воєнного стану.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2022 року призначено заяву до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Встановлено ОСОБА_1 3-денний строк з дня отримання даної ухвали для надання до суду пояснень щодо заяви про відстрочення виконання рішення суду у справі №160/15524/21 від 29.11.2021 року.

Станом на 25.07.2022 року пояснення з приводу заяви про відстрочення виконання рішення суду у справі №160/15524/21 від 29.11.2021 року до суду не надходили.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, з'ясувавши фактичні обставини, прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до п.1 ч.4 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує ступінь вини відповідача у виникненні спору.

Відповідно до ч.5 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд зобов'язаний встановити та перевірити наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або обставин, що роблять його виконання неможливим, врахувати ступінь вини відповідача (у цьому випадку заявника), стихійне лихо, інші надзвичайні події.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб» зупинено строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні, зупинені строки поновлюються у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.

23.02.2022 року Державною міграційною службою України з метою удосконалення організації роботи ДМС в частині розподілу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року між територіальними органами ДМС прийнято Наказ №41 "Про передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року на баланс апарату ДМС)".

Відповідно до п. 1 Наказу №41 наказано передати з балансів територіальних органів на баланс апарату ДМС залишки матеріальних цінностей (бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року) згідно накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.

Відповідно до пп. 2.1. п. 2 Наказу №41 начальникам ГУДМС, УДМС в областях, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області встановлено обов'язок забезпечити до 04.03.2022 в установленому порядку передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року) з балансу територіальних органів ДМС на баланс апарату ДМС відповідно до накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.

На виконання вимог вищевказаного Наказу ДМС від 23.02.2022 №41 Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області передано до апарату ДМС бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року.

22.03.2022 року Державною міграційною службою України прийнято Наказ №57 Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу територіальних органів на баланс ГУДМС, які знаходяться у західних областях України, та книг обліку надходження і витрачання бланків паспортів.

Пунктом 1 Наказу №57 зазначено передати з балансів територіальних органів ДМС на баланс ГУДМС, які знаходяться у західних областях України, залишки бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.

Відповідно до пп. 2.1. п. 2 Наказу №57 начальникам ГУДМС, УДМС в областях, (крім ГУДМС України у Закарпатській області), ЦМУ, ДМС у м. Києві та Київській області наказано забезпечити до 25.03.2022 в установленому законодавством порядку передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу підпорядкованого територіального органу ДМС на баланс ГУДМС, які знаходяться у західних областях України, згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.

Відповідно до пп. 2.2. п. 2 Наказу №57 начальникам ГУДМС, УДМС в областях, (крім ГУДМС України у Закарпатській області), ЦМУ, ДМС у м. Києві та Київській області наказано до 25.03.2022 року передати до ГУДМС у Закарпатській області для зберігання на період воєнного стану наявні книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів відповідно до актів приймання - передачі.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

15.03.2022 року Верховна Рада прийняла Закон про затвердження Указу Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 року “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”. Таким чином, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 26 березня 2022 року на 30 діб, тобто до 25 квітня 2022 року.

Указом Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану до 25.05.2022 року, до Верховної Ради направлено проект Закону України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 18 квітня 2022 року №259/2022.

21.04.2022 року Верховна Рада прийняла Закон Про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні". Строк дії воєнного стану в Україні було продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, тобто до 25 травня 2022 року.

Указом Президента України від 17.05.2022 року № 341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року станом на 90 діб, до Верховної Ради направлено проект Закону України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 17 травня 2022 року № 341/2022.

22.05.2022 року Верховна Рада прийняла Закон Про затвердження Указу Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні". Таким чином, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

З пояснень Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, судом встановлено, що на виконання Наказів Державної міграційної служби України, а також ураховуючи події, які відбулись на території України, з метою запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях, недопущення їх захоплення особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України, бланки суворої звітності, а саме паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, були евакуйовані за межі Дніпропетровської області для забезпечення їх централізованого і надійного зберігання.

Виключно вказаними мотивами відповідач обґрунтовує неможливість виконати рішення суду від 29.11.2021 року у справі №160/15524/21.

Разом з тим, суд зазначає, що заява не містить доказів того, що рішення не може бути виконане протягом всієї дії воєнного стану та Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області не надано жодного доказу того, що заявником вживалися всі необхідні заходи для отримання бланку паспорта громадянина України на виконання рішення суду, а відтак суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви відповідача про відстрочення виконання судового рішення та про можливість відстрочення його виконання строком на 90 днів з дня набрання законної сили ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 року, але не пізніше останнього дня дії воєнного стану.

Твердження відповідача про зупинення строків надання адміністративних послуг під час дії воєнного стану, не відповідає обставинам даної справи, оскільки в даному випадку мова йде про необхідність виконання чинного рішення суду, яким зобов'язано оформити та видати паспорт-книжечку.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року у справі №160/15524/21.

Керуючись статтями 243, 248, 294, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення суду у справі №160/15524/21 від 29.11.2021 року,- задовольнити частково.

Відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2021р. по справі №160/15524/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі Центрально-міського районного відділу в місті Кривому Розі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії строком на 90 днів з дня набрання законної сили ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 року, але не пізніше останнього дня дії воєнного стану.

У задоволенні іншої частини заяви, - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 256 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Повний текст ухвали складено та підписано 25.07.2022 року.

Суддя О.М. Неклеса