Справа № 2-а-1327/10
про відмову у відкритті провадження
19 липня 2010 р. суддя Залізничного районного суду м. Львова Пилип'юк Г. М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування окремих положень рішення, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати Розпорядження № 1423 «Про самочинне будівництво на вул. Алмазній, 15» в частині зобов'язання її , власниці квартири № 5, в термін до 15.12.2007 року демонтувати самочинно встановлені на землях металеві огорожі на при будинковій території на вул. Алмазній, 15.
Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Із позовної заяви вбачається, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень - Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради, проте спір виник не у зв'язку із реалізацією ними владних управлінських функцій, а при вирішенні питання щодо демонтажу самочинно встановленої металевої огорожі на при будинковій території на вул. Алмазній, 15. Тобто між позивачем і відповідачем існує спір про право, що в свою чергу виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства. Таким чином, спір виник із цивільних правовідносин.
Згідно ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки вказану заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючи ст.ст. 3, 17, 109 КАС України, -
у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування окремих положень рішення - відмовити.
Роз'яснити позивачу, що він має право звернутися з позовом в порядку цивільного судочинства.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду подається протягом 5-ти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 10-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя/підпис/
З оригіналом згідно:
Суддя: Г. М. Пилип'юк