Постанова від 20.07.2010 по справі 2а-2915/10/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-2915/10/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

при секретарі - Ємець Я.М.,

за участю:

представників позивача - Гнипи Д.В., Сінельніка С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" про зобов'язання виконати вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

18 червня 2010 року позивач Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" про зобов'язання виконати п.п. 2 - 5 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень № 16-06-3-14/1734 від 29.03.2010 року, а саме, п. 2 - стягнути з винних осіб на користь КП "ЖЕД с. Абазівка Полтавського району" нестачу матеріальних цінностей на загальну суму 47 705, 84 грн., в порядку та розмірах, встановлених ст. 130-136 КЗпП України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року № 116, з яких в порядку, визначеною вказаною постановою, перерахувати в дохід Державного бюджету 6 852,92 грн.; п. 3 - стягнути зайво виплачені кошти, внаслідок нарахування премії, не передбаченої наказами по підприємству працівникам в загальній сумі 425 грн.; п. 4 - провести перерахунок, коригування в бухгалтерському обліку та відповідні взаємозвірки щодо внесків до державних цільових фондів та повернути на користь Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" (зарахувати в рахунок майбутніх платежів) на суму зайво сплачених коштів в розмірі 180,65 грн.; п. 5 - за рахунок коштів підприємства забезпечити проведення донарахування та виплату індексації заробітної плати працівникам в сумі 596,83 грн. та виплатити премії в сумі 150 грн. працівникам, перелік яких наведено у додатку до акту ревізії.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що згідно з планом контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2010 року було проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" за 2007-2009 роки та завершений звітний період 2010 року, за результатами якої складено акт № 06-21/134 від 19.03.2010 року. Оскільки в ході ревізії були виявлені численні порушення, на підставі пункту 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»на адресу відповідача 29.03.2010 року за вих. № 16-06-3-14/1734 були направлені письмові вимоги про усунення виявлених ревізією порушень та встановлено термін подання інформації про їх виконання до 01.05.2010 року. Інформація про усунення виявлених ревізією порушень надійшла 30.04.2010 року, але відповідачем не було забезпечено виконання п.п. 2 -5 вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів щодо відшкодування коштів на загальну суму 49 058,32 грн.

Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Конверти із судовими повістками на судові засідання 07.07.2010 року та 20.07.2010 року повернулися до суду із відміткою «за закінченням терміну зберігання». При цьому повістки направлялися судом на адресу: вул. Ватутіна, 3, с. Абазівка, Полтавський район, Полтавська область, яка внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як місцезнаходження підприємства, що підтверджується витягом з ЄДР від 12.07.2010 року № 6411566. За таких обставин суд вважає, що відповідач належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 31894266, що підтверджується витягом з ЄДР від 12.07.2010 року № 6411566

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»контрольно-ревізійні управління в областях проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Судом встановлено, що Контрольно-ревізійним управлінням в Полтавській області згідно з п. 1.2.4.1. Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2010 року, на підставі направлення від 27.02.2010 року № 228 проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" за 2007-2009 роки та завершений звітний період 2010 року.

За результатами ревізії складено акт № 06-21/134 від 19.03.2010 року, який підписано директором КП «Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району»ОСОБА_4 та головним бухгалтером підприємства ОСОБА_5 без заперечень.

З метою забезпечення усунення порушень, виявлених в ході ревізії, директору КП «Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району»ОСОБА_4 направлено письмові вимоги від 29.03.2010 року № 16-06-3-14/1734 та зобов'язано надати інформацію про вжиті заходи та виконання вимог із підтверджуючими документами в термін до 01.05.2010 року.

Листом від 30.04.2010 року за вих. № 32 Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району»повідомило КРУ в Полтавській області про те, що недоліки, виявлені та відображені в акті ревізії від 19.03.2010 року № 06-21/134, не було усунуто у зв'язку з відсутністю головного бухгалтера ОСОБА_5, яка після перевірки написала заяву на звільнення, після чого на роботу не виходила. Разом з тим, для усунення порушень було видано накази № 5 від 30.03.2010 року, № 6 від 02.04.2010 року, а також направлено листа за вих. № 15/1 від 25.03.2010 року до РВ ГУМВС України щодо повернення трактора, листи до прокуратури та РВ ГУМВС України за вих. № 18 від 07.04.2010 року, № 20 від 12.04.2010 року щодо вирішення питань з головним бухгалтером ОСОБА_5

Таким чином, відповідачем не було забезпечено у повному обсязі виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень, що стало підставою для звернення позивача до суду про зобов'язання виконати п.п. 2-5 вимог.

Із акту ревізії від 19.03.2010 року № 06-21/134 вбачається, що в ході проведення ревізії з метою встановлення стану збереження комунального майна в КП «ЖЕД с. Абазівка Полтавського району»на підставі наказу по підприємству від 04.03.2010 року № 3 інвентаризаційною комісією проведено вибіркову інвентаризацію основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів в касі, дебіторської та кредиторської заборгованості.

Пунктом 4 ст. 10 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні»надано право контрольно-ревізійним управлінням областях вимагати від керівників підконтрольних установ, що ревізуються, проведення інвентаризацій основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і розрахунків

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 року № 996-XIV для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка.

Основними завданнями інвентаризації відповідно до п. 7 Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.1994 року № 69, є:

а) виявлення фактичної наявності основних фондів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, цінних паперів та інших грошових документів, а також обсягів незавершеного виробництва в натурі;

б) установлення лишку або нестачі цінностей і коштів шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку;

в) виявлення товарно-матеріальних цінностей, які частково втратили свою первісну якість, застарілих фасонів і моделей, а також матеріальних цінностей та нематеріальних активів, що не використовуються;

г) перевірка дотримання умов та порядку збереження матеріальних та грошових цінностей, а також правил утримання та експлуатації основних фондів;

д) перевірка реальності вартості зарахованих на баланс основних фондів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, цінних паперів і фінансових вкладень, сум грошей у касах, на розрахунковому, валютному та інших рахунках в установах банків, грошей у дорозі, дебіторської і кредиторської заборгованості, незавершеного виробництва, витрат майбутніх періодів, резервів наступних витрат і платежів.

Згідно протоколу інвентаризаційної комісії від 11.03.2010 року, порівняльної відомості результатів інвентаризації основних засобів та матеріальних цінностей від 10.03.2010 року, інвентаризаційного опису основних засобів від 10.03.2010 року (додатки № 110, 112, 113 до акту ревізії) за результатами інвентаризації відповідача встановлено нестачу матеріальних цінностей на загальну суму 40 852,92 грн., а саме, трактора ЮМЗ-6 вартістю 34 000 грн., плуг вартістю 3050 грн., акумулятор вартістю 214 грн., цемент вартістю 279 грн., дизельне паливо вартістю 19,94 грн., бензин вартістю 3289,98 грн.

У письмових поясненнях КРУ в Полтавській області директор КП «Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району»ОСОБА_4 зазначив, що нестача трактора ЮМЗ-6 виникла у зв'язку із відсутністю оригіналу технічного паспорта на трактор, що знаходиться у водія ОСОБА_6, який не вийшов на роботу, та фактичним перебуванням трактора на території товариства «Дукла»на підставі листа № 7 від 17.02.2010 року, не поверненням по документам плуга попереднім керівником підприємства, знаходженням акумулятора вдома у ОСОБА_5, помилковим не списанням цементу, знаходженням дизельного палива в баку трактора, помилкою бухгалтера щодо списання бензину Аі-95.

Разом з тим, в акті ревізії було зафіксовано, що свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на трактор ЮМЗ-6, договори на зберігання трактора інвентаризаційній комісії не були надані.

Враховуючи викладене, факт нестачі матеріальних цінностей на суму 40 852,92 грн. підтверджено результатами інвентаризації та поясненнями керівника підприємства.

Механізм визначення розміру збитків від нестачі матеріальних цінностей визначений постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року № 116 "Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей".

Пунктом 2 Порядку встановлено, що розмір збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей визначається за балансовою вартістю таких цінностей (з вирахуванням амортизаційних відрахувань), але не нижче 50 відсотків балансової вартості на момент встановлення такого факту з урахуванням індексів інфляції, які визначає щомісяця Держкомстат, відповідного розміру податку на додану вартість та розміру акцизного збору за відповідною формулою.

Згідно п. 10 зазначеного Порядку із сум, стягнутих відповідно до цього Порядку, здійснюється відшкодування збитків, завданих підприємству, установі і організації з урахуванням фактичних витрат підприємства на відновлення пошкоджених або придбання нових матеріальних цінностей та вартості робіт з їх відновлення. Залишок коштів перераховується до державного бюджету.

З урахуванням норм вказаного Порядку ревізією встановлено, що загальна сума завданих нестачею збитків складає 13 705,84 грн., з них -6852,92 грн. підлягають перерахунку до Державного бюджету України. Згідно пояснень ревізора у судовому засіданні при визначенні розміру збитків не бралася вартість трактора ЮМЗ-6.

Таким чином, пункт 2 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень № 16-06-3-14/1734 від 29.03.2010 року щодо стягнення з винних осіб на користь КП "ЖЕД с. Абазівка Полтавського району" нестачі матеріальних цінностей на загальну суму 47 705, 84 грн. (40 852,92 + 6 852,92), в порядку та розмірах, встановлених ст. 130-136 КЗпП України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року № 116, з яких перерахувати в дохід Державного бюджету 6 852,92 грн., є законним та обґрунтованим.

Суцільною ревізією дотримання законодавства щодо правильності визначення, нарахування та виплат премій і доплат працівникам КП «ЖЕД с. Абазівка Полтавського району»за період з 01.01.2007 року по 01.01.2009 року встановлено, що підприємством було проведено безпідставне нарахування та виплата премій та доплат начальнику підприємства Канцідал Р.П., головному бухгалтеру ОСОБА_5, бухгалтеру-касиру ОСОБА_8, оператору газової котельні ОСОБА_9 та начальнику ОСОБА_4 в сумі 425 грн., за відсутності відповідних розпорядчих документів на призначення премій (відомість нарахування та виплат заробітної плати визначена у Додатку № 54 до акту ревізії).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року № 108/95-ВР форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво органом. Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються з урахуванням вимог, передбачених частиною першою цієї статті.

З огляду на те, що ревізією було встановлено відсутність у КП «ЖЕД с. Абазівка Полтавського району»розпорядчих документів на призначення премій працівникам на суму 425 грн., виплата відповідних сум здійснена безпідставно.

Ревізією також констатовано, що внаслідок здійснення нарахування та сплати премій та доплат на сум 425 грн. відповідачем було зайво проведено нарахування та сплата внесків до державних цільових фондів (Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування на випадок безробіття, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань) на загальну суму 180,65 грн. (відомість нарахування та сплати внесків до державних цільових фондів викладена у Додатку № 57 до акта ревізії).

За таких обставин, п. 3 та 4 вимоги КРУ в Полтавській області, якими зобов'язано відповідача стягнути зайво виплачені кошти, внаслідок нарахування премії, не передбаченої наказами по підприємству працівникам, в загальній сумі 425 грн. та провести перерахунок, коригування в бухгалтерському обліку та відповідні взаємозвірки щодо внесків до державних цільових фондів та повернути на користь Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" (зарахувати в рахунок майбутніх платежів) на суму зайво сплачених коштів в розмірі 180,65 грн., сформульовані у відповідності до вимог чинного законодавства.

Ревізією питання повноти та правильності проведення індексації заробітної плати працівників КП «ЖЕД с. Абазівка Полтавського району», проведеною суцільним порядком за період з 01.01.2007 року по 01.01.2009 року встановлено, що в порушення ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян»від 03.07.1991 року № 1282, п.п. 2, 4 постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», працівникам підприємства не проведено індексацію заробітної плати за 2007 -2008 роки, що призвело до недоотримання працівниками 596,83 грн., в тому числі за 2007 р. -213,14 грн., 2008 р. -383,69 грн. (розрахунок наявний у Додатку № 53 до акту ревізії).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян»від 03.07.1991 року № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Порядок індексації грошових доходів визначено постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078.

Отже, не проведенням індексації заробітної плати працівникам за період 2007-2008 рр. відповідачем порушено ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян»та спричинено недоотримання працівниками суми коштів в розмірі 596,83 грн.

Крім того, ревізією дотримання законодавства щодо правильності визначення, нарахування та виплат премій і доплат працівникам КП «ЖЕД с. Абазівка Полтавського району»встановлено, що наказом від 12.04.2007 року № 6а начальника КП «ЖЕД с. Абазівка Полтавського району»Канцідал Р.П. було передбачено виплатити премію оператору газової котельні ОСОБА_9 в сумі 175 грн., разом з тим, згідно даних бухгалтерського обліку, а саме книги нарахування заробітної плати та утримань із заробітної плати та платіжних відомостей за квітень 2007 року ОСОБА_9 було нараховано та виплачено премію в сумі 25 грн., таким чином ОСОБА_9 недоотримано 150 грн.

За таких обставин п. 5 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень № 16-06-3-14/1734 від 29.03.2010 року, а саме, за рахунок коштів підприємства забезпечити проведення донарахування та виплату індексації заробітної плати працівникам в сумі 596,83 грн. та виплатити премію в сумі 150 грн., ґрунтується на вимогах чинного законодавства та підлягає виконанню відповідачем.

Згідно ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Пунктом 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»органи ДКРС мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що вимоги позивача є законними, обґрунтованими, а тому підлягають виконанню відповідачем.

Отже, позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 року № 996-XIV, ст. 15 Закону України «Про оплату праці», ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян»від 03.07.1991 року № 1282-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року № 116 "Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей", ст.ст. 2, 8, 9, 10, 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», ст. ст. 7, 8, 9, 10, 59, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" про зобов'язання виконати вимоги задовольнити.

Зобов'язати Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" (ідентифікаційний код 31894266, вул. Ватутіна, 9, с. Абазівка, Полтавський район, Полтавська область) виконати пункти 2, 3, 4, 5 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області про усунення виявлених порушень № 16-06-3-14/1734 від 29.03.2010 року, а саме: стягнути з винних осіб на користь Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" нестачу матеріальних цінностей на загальну суму 47 705, 84 грн., в порядку та розмірах, встановлених ст. 130-136 КЗпП України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року № 116, з яких в порядку, визначеною вказаною постановою, перерахувати в дохід Державного бюджету 6 852,92 грн.; стягнути зайво виплачені кошти, внаслідок нарахування премії, не передбаченої наказами по підприємству працівникам в загальній сумі 425 грн.; провести перерахунок, коригування в бухгалтерському обліку та відповідні взаємозвірки щодо внесків до державних цільових фондів та повернути на користь Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна дільниця с. Абазівка Полтавського району" (зарахувати в рахунок майбутніх платежів) на суму зайво сплачених коштів в розмірі 180,65 грн.; за рахунок коштів підприємства забезпечити проведення донарахування та виплату індексації заробітної плти працівникам в сумі 596,83 грн. та виплатити премії в сумі 150 грн. працівникам, перелік яких наведено у додатку до акту ревізії.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 26 липня 2010 року.

Суддя Л.О. Єресько