Рішення від 27.04.2022 по справі 904/4898/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.04.2022м. ДніпроСправа № 904/4898/20

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Манько Г.В. за участю секретаря судового засідання Фіцай Я.П.

за позовом Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської Ради

до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації

про стягнення 80 183 грн. 74 коп.

Представники:

Від позивача не з'явився

Від відповідача не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації заборгованість за договором № 01/-П про порядок проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення в сумі 80 183.74 грн., а саме: основного боргу у розмірі 70 274 грн. 98 коп. , штраф у розмірі 7 відсотків вказаної вартості у розмірі 4919 грн. 24 коп., пеню у розмірі 4989 грн. 52 коп.

Позивач у судове засідання не з'явився. про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. У минулих судових засіданнях наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився. про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав відзив на позов у якому просив суд у позові відмовити. У минулих судових засіданнях підтримав доводи, викладені у відзиві на позов.

Ухвалою господарського суду від 24.11.2020р. було призначено у справі судову експертизу та отримано висновок експерта.

У судовому засіданні на підставі ст.ст. 202, 232, 233 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення.

Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Між Комунальним підприємством "Теплоенерго" Дніпровської міської ради та Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації 02.01.2018р. підписано договір №01/П про проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення. (а.с. 8).

Предметом цього договору є відносини Сторін щодо порядку проведення розрахунків за

надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді

централізованого опалення, згідно Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» зі змінами, постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».

Згідно п. 1.2. Договору Постачальник здійснює надання послуг з централізованого опалення пільговим категоріям населення, а Платник здійснює розрахунки за спожиті населенням, яке має пільги, послуги з централізованого опалення, в межах субвенцій, за нормами передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.14 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї».

Умовами п. 2.1., 2.1.1 Договору визначено, що Постачальник зобов'язується: надавати послуги із централізованого опалення населенню, яке має пільги, в повному обсязі.

Згідно п. 2.1, 2.1.2. Договору постачальник зобов'язується щомісячно до 25 числа подавати Платнику на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2-пільга».

В п. 2.1., 2.1.3.вказано, що постачальник зобов'язується щомісячно здійснювати перерахунки наданих пільг населенню по фактичному використанню житлово-комунальних послуг у вигляді централізованого опалення за минулий місяць та відображати їх у формі « 2-пільга».

Постачальник зобов'язується до 14 числа кожного місяця, що настає за звітним, здійснювати звіряння взаєморозрахунків на підставі актів звіряння розрахунків між Постачальником та Платником за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення та гарячого водопостачання ( п. 2.1, 2.1.4 Договору).

Відповідно до п. 2.2., 2.2.1 Договору платник зобов'язується передбачати у місцевому бюджеті в необхідних обсягах кошти на проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення.

Пунктами 2.2., 2.2.2 Договору платник зобов'язується здійснити протягом двох операційних днів з моменту отримання субвенції розрахунки з Постачальником.

Умовами п. 2.2., 2.2.3. визначено, що платник зобов'язується вести облік за видами пільг населенню на оплату послуг із централізованого опалення.

Платник зобов'язується , щомісячно до 25 числа надавати списки пільговиків, які мають право на отримання пільг (з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї) (п. 2.2, 2.2.4 Договору).

Згідно п. 3.1 Договору за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за умови даного Договору сторони несуть відповідальність відповідно до діючого законодавства України.

Даний Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2018 року, а в частині проведення розрахунків за надані пільги населенню - до їхнього повного виконання (п. 7.1 Договору).

Встановлено, що 02.01.2019р. позивачем та відповідачем підписано Договір №1/п про проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення ( а.с. 104).

Предметом цього договору є відносини Сторін щодо порядку проведення розрахунків за

надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді

централізованого опалення, згідно Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» зі змінами, постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. №117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».

Згідно п. 1.2. Договору Постачальник здійснює надання послуг з централізованого опалення пільговим категоріям населення, а Платник здійснює розрахунки за спожиті населенням, яке має пільги, послуги з централізованого опалення, в межах субвенцій, за нормами передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.14 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї».

Умовами п. 2.1., 2.1.1 Договору визначено, що Постачальник зобов'язується: надавати послуги із централізованого опалення населенню, яке має пільги, в повному обсязі.

Згідно п. 2.1, 2.1.2. Договору постачальник зобов'язується щомісячно до 25 числа подавати Платнику на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2-пільга».

В п. 2.1., 2.1.3.вказано, що постачальник зобов'язується щомісячно здійснювати перерахунки наданих пільг населенню по фактичному використанню житлово-комунальних послуг у вигляді централізованого опалення за минулий місяць та відображати їх у формі « 2-пільга».

Постачальник зобов'язується до 05 числа кожного місяця, що настає за звітним, здійснювати звіряння взаєморозрахунків на підставі актів звіряння розрахунків між Постачальником та Платником за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення та гарячого водопостачання ( п. 2.1, 2.1.4 Договору).

Відповідно до п. 2.2., 2.2.1 Договору платник зобов'язується передбачати у місцевому бюджеті в необхідних обсягах кошти на проведення розрахунків за надані пільги населенню, що користується житлово-комунальними послугами у вигляді централізованого опалення.

Пунктами 2.2., 2.2.2 Договору платник зобов'язується здійснити протягом двох операційних днів з моменту отримання субвенції розрахунки з Постачальником.

Умовами п. 2.2., 2.2.3. визначено, що платник зобов'язується вести облік за видами пільг населенню на оплату послуг із централізованого опалення.

Платник зобов'язується , щомісячно до 25 числа надавати списки пільговиків, які мають право на отримання пільг (з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї) (п. 2.2, 2.2.4 Договору).

Згідно п. 3.1 Договору за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за умови даного Договору сторони несуть відповідальність відповідно до діючого законодавства України.

Даний Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2019 року, а в частині проведення розрахунків за надані пільги населенню - до їхнього повного виконання (п. 7.1 Договору).

Також встановлено, що Державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр" Міністерства соціальної політики України на лист Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 18.09.2019р. №5849/0/192-19 щодо вірності нарахування розміру пільг по централізованому теплопостачанню повідомило, що в системі ЄДАРП ПТК "Звірка інформації ЄДАРП" помилок у алгоритмі визначення розміру пільги на централізоване теплопостачання не виявлено. Розрахунок розміру пільги виконується після того, яка пройде перевірку правова частина звірки. Коефіцієнт по типу житла застосовується не до соціальної норми в Гкал. на кв.м., а до визначеному пільгової норми та при звірці по електронній формі "2-пільга" обмежується фактичними обсягом використання послуги, який не може бути більший пільгової норми. При електронній звірці з організаціями надавачами виробниками комунальних послуг математичне округлення застосовується не до пільгового обсягу, оскільки ця інформація підприємств, а при визначенні кінцевої пільгової суми, яка програмно звіряється з сумою отриманою в електронній формі "2-пільга" (а.с. 103).

Згідно протоколу №1 виявлених розбіжностей при звірці нарахованих пільг за січень 2018р. особам пільгової категорії Дніпровського району КП "Теплоенерго" з даними бази даних ЄДАРП від 21.11.2019 на виконання п. 11 Порядку про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постаною Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117 , спеціалістами відділу персоніфікованого обліку пільгової категорії громадян, управління соціального захисту населення Дніпровської райдержадміністрації було проведено повторно звірку форми "2-пільга" в електронному вигляді з даними ЄДАРП по Дніпровському району за січень 2018р., виправлений звіт був наданий підприємством 20.11.2018р. За результатами звірки виявлено розбіжності, які не приймаються до відшкодування (а.с. 106).

Згідно протоколу №2 виявлених розбіжностей при звірці нарахованих пільг за січень 2018р. особам пільгової категорії Дніпровського району КП "Теплоенерго" з даними бази даних ЄДАРП від 25.11.2019 на виконання п. 11 Порядку про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постаною Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117 , спеціалістами відділу персоніфікованого обліку пільгової категорії громадян, управління соціального захисту населення Дніпровської райдержадміністрації було проведено повторно звірку форми "2-пільга" в електронному вигляді з даними ЄДАРП по Дніпровському району за лютий 2018р., виправлений звіт не надано підприємством у вірному форматі, отже суми приймаються розраховані по даним ЄДАРП. За результатами звірки виявлено розбіжності, які не приймаються до відшкодування (а.с. 109).

Згідно протоколу №3 виявлених розбіжностей при звірці нарахованих пільг за січень 2018р. - липень 2019р.р. особам пільгової категорії Дніпровського району КП "Теплоенерго" з даними бази даних ЄДАРП від 04.12.2019 на виконання п. 11 Порядку про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117 , спеціалістами відділу персоніфікованого обліку пільгової категорії громадян, управління соціального захисту населення Дніпровської райдержадміністрації щомісяця проводилась звірка форми "2-пільга" в електронному вигляді з даними ЄДАРП по Дніпровському району за результатами якої нами було виявлено низку розбіжностей (а.с. 115).

02.08.2019р. Позивач звернувся до відповідача з листом №2076 в якому зазначив, що в черговий раз надає аргументовану відповідь на питання, яке протягом року не вирішується, що призводить до непорозумінь та неконструктивних відношень між державними підприємствами. Основною функцією діяльності підприємства КП «ТЕПЛОЕНЕРГО» с надання послуги з централізованого теплопостачання для забезпечення комфортної життєдіяльності споживачів. Надання якісної послуги, в рамках вимог чинного законодавства, вимагає складних технологічних та виробничих витрат, тому послуги повинні бути своєчасно та в повному обсязі сплачені. Повідомив, що управляння соціального захисту населення не відшкодувало нарахування пільгової категорії населення за опалювальний період суму 412901,84грн. Зазначені дії наносять економічний збиток підприємству та не уможливлюють своєчасно розрахуватися за газ. На теперішній час невиконані зобов'язання перед НАК «Нафтогаз» України ставлять під сумнів початок опалювального періоду 2019/2020р. (а.с. 139).

Згідно листа від 13.08.2018р. за №1151-сс позивач звернувся до відповідача в якому вказував, що управлінням соціального захисту населення Дніпропетровської районної державної адміністрації станом на 01.08.2018р. не виконано умови п.2.2.2 договору. Сума заборгованості складає 540339,15 грн., яка зафіксована актом взаєморозрахунків між КП "Теплоенерго" та управлінням соціального захисту населення Дніпропетровської районної державної адміністрації. Відповідальність за правильність розрахунків за кожним особовим рахунком споживача, дотримання вимог нормативно-правових актів, виконання службових обов'язків тощо, покладається на надавачів послуг в особі їх керівників та посадових осіб (а.с. 140).

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 24.11.2020р. для перевірки правильності розрахунків було призначено проведення судової експертизи.

Перед експертами поставлено наступні питання: Чи було дотримано КП «Теплоенерго» норм чинного законодавства при нарахуванні пільг за надані послуги централізованого опалення у спірних правовідносинах та спірному періоді (січень 2018р. - грудень 2019р. включно) ? а)Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003 № 117, у редакції від 21.02.2018 що застосовувалась у період виникнення спірного питання; б) Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування, затверджених постановою КМУ від 06.08.2014 № 409, у редакції від 21.02.2018 що застосовувалась у період виникнення спірного питання; в) Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг "2-пільга", та Інструкції про порядок її заповнення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 4 жовтня 2007 року N 535, у редакції від 09.07.2008 що застосовувалась у період виникнення спірного питання; г)Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630, у редакції від 18.08.2017 що застосовувалась у період виникнення спірного питання; д)Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV, у редакції від 11.06.2017 що застосовувалась у період виникнення спірного питання. Вірність застосування формул при здійсненні обсягу нарахувань пільг за надані послуги централізованого опалення у період з січня 2018 по грудень 2019 року включно у програмному комплексі HAS ? Який обсяг заборгованості облікується за Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації у спірному періоді (січень 2018р. - грудень 2019р., включно) станом на час надходження позовної заяви до Господарського суду Дніпропетровської області (07.09.2020р.) та на час призначення судової експертизи, у відповідності до умов Договору № 01/П від 02 січня 2018р. (а.с. 8) та Договору №1/п від 02 січня 2019р. (а.с. 104), по кожному Договору окремо ?

Згідно висновку експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи №5508/5509-20 по господарській справі №904/4898/20 від 17.02.2022р. щодо першого питання зазначено, що в матеріалах справи відсутній акт ревізії з питань дотримання КП «Теплоенерго» норм чинного законодавства при нарахування пільг за надані послуги централізованого опалення у спірних правовідносинах та спірному періоді (січень 2018 року - грудень 2019 року), у зв'язку з чим експертом повідомлено про неможливість проведення дослідження по першому питанню. Згідно другого питання експертом зазначено, що вказане виходить за межі компетенції експерта економіста та унеможливлює надання відповіді на нього. Експертом у експертизі зазначено, що визначити який обсяг заборгованості обліковується за Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації у спірному періоду (січень 2018р. - грудень 2019р., включно) станом на час надходження позовної заяви до Господарського суду Дніпропетровської області (07.09.2020р.) та на час призначення судової експертизи, у відповідності до умов Договору №01/П від 02.01.2018р. (а.с.8) та Договору №1/п від 02.01.2019р. (а.с.104), по кожному Договору окремо, експерту не надається за можливе з причин наведених у дослідницькій частині.

Господарський суд погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов (а.с.77-83).

Відповідно до вимог ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов'язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов'язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов'язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.

Відповідно до вимог ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно приписів ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно приписів ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмету спору, з власної ініціативи.

Згідно приписів ст.ст. 77, 78, 79, 80 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Згідно приписів ст. 210 Господарського процесуального кодексу України докази, що не були предметом дослідження в судовому засіданні не можуть бути покладені судом в основу ухваленого судового рішення.

Згідно приписів ст. 232 Господарського процесуального кодексу України судовими рішеннями є: ухвали; рішення; постанови; судові накази.

Наявні у справі докази є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

В задоволенні позову належить відмовити.

Згідно вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ :

В задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України .

Повне рішення складено 09.05.2022

Суддя Г.В. Манько