Постанова від 25.07.2022 по справі 737/177/22

Справа № 737/177/22

Провадження № 3/737/103/22

ПОСТАНОВА

25 липня 2022 року смт Куликівка

Суддя Куликівського районного суду Чернігівської області Кореньков А.А., розглянувши в порядку прийняття матеріали, що надійшли від Куликівського відділення поліції Чернігівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , -

за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

22 липня 2022 року до Куликівського районного суду Чернігівської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 368505 від 18.07.2022, відповідно до якого ОСОБА_1 , по АДРЕСА_2 , вчинив сімейну сварку відносно своєї матері ОСОБА_2 в ході якої виражався нецензурними словами в її сторону, погрожував фізичною розправою, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.

Статтею 278 КУпАП передбачено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.

Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол про адміністративне правопорушення за своєю суттю є процесуальним документом, яким уповноважений орган засвідчує певне порушення, допущене особою, яке містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого відповідними нормами КУпАП і який є підставою для подальшого провадження у справі.

Стаття 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є наявність наслідків у виді завдання чи можливості завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого. Натомість, в наданому суду протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено настання конкретних наслідків вчинення адміністративного правопорушення, хоча, за змістом диспозиції ст.173-2 КУпАП, встановлення і відображення у протоколі наслідків, які утворюють об'єктивну сторону змісту правопорушення, є обов'язковим. Крім того, обов'язковою ознакою даного правопорушення за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, за якою ОСОБА_3 притягнуто до відповідальності, є вчинення домашнього насильства особою, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою статті 173-2 КУпАП.

Посадова особа, яка складає протокол, повинна відобразити в протоколі конкретні ознаки складу адміністративного правопорушення, за якою особа притягається до відповідальності, в тому числі наслідки правопорушення, якщо їх настання є підставою для відповідальності. Суддя ж, розглянувши справу повинен переконатись у наявності чи відсутності підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності за конкретні дії.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи.

З огляду на те, що на суд не може бути покладена функція збільшення об'єму обвинувачення, оскільки таким чином буде порушено принцип змагальності, а без встановлення наслідків правопорушення та не зазначення таких обставин у протоколі, який є актом звинувачення (могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого), суд першої інстанції не має можливості прийняти остаточне законне рішення по суті справи.

Окрім того, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних та допустимих доказів в підтвердження того, що ОСОБА_1 протягом року було піддано адміністративному стягненню передбаченому ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а також доказів, що ОСОБА_1 , перебуває в родинних відносинах з потерпілою.

Згідно п. 15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376, До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

Враховуючи, що зміст протоколу не відображає складу правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, до протоколу не додано матеріалів, які містять докази притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення домашнього насильства, суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути до Чернігівського РУП для належного оформлення, оскільки вищевказані недоліки протоколу унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні.

Керуючись статтями 221, 245, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для належного оформлення до Чернігівського районного управління поліції Чернігівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.

Постанова набирає законної сили з моменту її винесення і оскарженню не підлягає.

Суддя А.А. Кореньков