Рішення від 19.07.2022 по справі 464/1535/22

Справа № 464/1535/22

пр.№ 2/464/938/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

19.07.2022 року Сихівський районний суд м. Львова в складі:

головуючого судді Теслюка Д.Ю.,

за участі секретаря судового засідання Коваль М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення державної допомоги, виплаченої надміру,

ВСТАНОВИВ:

начальник Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради І.Кобрин 27.04.2022 звернувся в суд із позовом про стягнення із відповідачки ОСОБА_1 коштів, надміру виплачених за призначеною державною допомогою у сумі 4 589,37 грн., а також 2 481 грн. судового збору.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на підставі заяв відповідачки ОСОБА_1 від 15.08.2018, від 18.02.2019 Сихівським відділом соціального захисту управління призначено щомісячну компенсаційну виплату, як непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за престарілим, який досяг 80-річного віку на період з 15.08.2018 до 25.02.2042; державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.02.2019 до 31.07.2019 у розмірі 7 215,42 грн., а також допомогу на дітей одинокій матері з врахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї за попередні шість місяців на період з 01.02.2019 до 31.07.2019 у розмірі 8 061,62 грн. В результаті проведеної спеціалістами Сихівського відділу соціального захисту управління перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала неправдиву/неповну інформацію про майновий стан своєї сім'ї, а саме відповідачка не задекларувала при оформленні державної соціальної допомоги інформацію про доходи своєї сім'ї, зокрема щодо отримання нею доходу з жовтня по грудень 2018 року у розмірі 3 730 грн. Окрім цього, подано запит у ТзОВ «ЗЕТ ВЕСТ» щодо уточнення вказаної інформації. Згідно із отриманою у відповідь інформацією, ОСОБА_1 отримала дохід на підставі договору субдоручення від 13.11.2018 №266 3В, і відповідно до договору відповідачці було виплачено винагороду за даним договором. В подальшому, відповідно до наданої інформації ТзОВ «ЗЕТ ВЕСТ» від 10.07.2019, ОСОБА_1 отримала дохід у березні 2019 року у розмірі 4 200 грн. У зв'язку з наведеним, невчасно повідомлені відповідачкою такі обставини вплинули на розмір компенсаційної виплати (Акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 11.06.2019). Таким чином відповідачка втратила право на отримання компенсаційної виплати після працевлаштування, оскільки зазначений вид державної допомоги призначається та виплачується лише непрацюючим працездатним особам. Сихівським відділом соціального захисту управління прийнято рішення про припинення компенсаційної виплати від 11.06.2019 №18. Разом з тим, неповідомлення відповідачкою про дані обставини, призвело до надміру виплачених бюджетних коштів на суму 253 грн. Окрім цього, неподання відповідачкою інформації про доходи вплинуло на розмір державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та підстави для виплати такої допомоги. Отже, державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї була призначена незаконно по вині відповідачки, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги за період з 01.02.2019 по 31.07.2019 у розмірі 7 215,42 грн. Станом на даний час відповідачкою повернуто надміру виплачені кошти у розмірі 4 396 грн., відтак належна до повернення сума заборгованості становить 2 819,42 грн. Окрім цього, неподання інформації відповідачкою про доходи, вплинуло на розмір державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері. Суми вказаної допомоги також були виплачені відповідачці надміру, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.02.2019 до 31.06.2019 на суму 1516,95 грн. Загальна сума надміру виплачених коштів ОСОБА_1 становить 4 589,37 грн. Відповідачці неодноразово скеровувались повідомлення щодо добровільного повернення надміру виплачених коштів, однак такі відповідачкою позивачу не повернуто.

Ухвалою від 16.05.2022 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, 19.07.2022 від представника Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Ткаченко Б.А. надійшло клопотання про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю, не заперечує проти ухвалення у справі заочного рішення.

Відповідачка у судове засідання повторно не з'явилась, належним чином була повідомлена про дату, час і місце судового засідання, причин своєї неявки не повідомила та не подала до суду відзив на позовну заяву.

Враховуючи повторну неявку відповідачки у судове засідання та відсутність заперечень представника позивача щодо проведення заочного розгляду справи, суд у відповідності до вимог ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити заочне рішення.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом 15.08.2018, а також 18.02.2019 відповідачка ОСОБА_1 зверталась до Сихівського відділу соціального захисту управління із заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (а.с.6-7, 15-16). При подачі вказаних заяви, ОСОБА_1 надала відомості про доходи та майновий стан.

На підставі вказаних заяв відповідачки, відповідно до постанови КМУ «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян» від 26.07.1996 №832, рішенням Сихівського відділу соціального захисту від 07.09.2018 призначено ОСОБА_1 компенсаційну виплату особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи, або особою, яка досягла 80 років, з 15.08.2018 по 25.02.2042; враховуючи вимоги Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою КМУ 27.12.2001 №1751, рішенням Сихівського відділу соціального захисту від 01.03.2019 призначено ОСОБА_1 державну соціальну допомогу, як одинокій матері у період з 01.02.2019 по 31.07.2019. Окрім цього, рішенням Сихівського відділу соціального захисту призначено ОСОБА_1 державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї у період з 01.02.2019 по 31.07.2019 (а.с.14, 22, 24).

Під час перевірки правильності і повноти інформації, що надається заявниками для призначення даних соціальних допомог було виявлено, що відповідачка ОСОБА_1 подала неправдиву/неповну інформацію про майновий стан своєї сім'ї, а саме не задекларувала при оформленні вказаних державних соціальних допомог інформацію про доходи своєї сім'ї, зокрема щодо отримання нею доходу з жовтня по грудень 2018 року у розмірі 3 730 грн. Згідно із отриманою у відповідь позивачу інформацією, ОСОБА_1 отримала дохід на підставі договору субдоручення від 13.11.2018 №266 3В, і відповідно до вказаного договору відповідачці було виплачено винагороду за даним договором. В подальшому, відповідно до наданої інформації ТзОВ «ЗЕТ ВЕСТ» від 10.07.2019, ОСОБА_1 отримала дохід у березні 2019 року у розмірі 4 200 грн. (а.с.27, 28-29, 30,31).

Таким чином, відповідачкою ОСОБА_1 під час звернення із заявами про призначення державних соціальних допомог було повідомлено недостовірну інформацію про її доходи, що призвело до надміру виплачених коштів за призначеними соціальними допомогами та компенсаційною виплатою.

Відповідно до п.48, 49 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку. Органи соціального захисту населення мають право перевіряти матеріальне та майнове становище сімей з дітьми.

Відповідно до п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення, зокрема, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї.

На підставі рішення начальника Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради № 18 від 11.06.2019 року припинено надання компенсаційної виплати працездатній особі, що не працює (не вчиться) і здійснює догляд за інвалідом І групи або особою похилого віку, що досягла 80-річного віку, призначеної ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 з 01.07.2019. Окрім цього, вказаним рішенням зобов'язано останню повернути суму надміру виплаченої даної виплати (а.с.33).

На підставі рішення начальника Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради № 35 від 19.07.2019 року припинено надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, призначеної ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з 01.07.2019. Окрім цього, вказаним рішенням зобов'язано останню повернути суму надміру виплаченої даної соціальної допомоги у зв'язку із подачею недостовірної інформації про доходи (а.с.41).

Окрім цього, рішенням начальника Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради №36 від 19.07.2019 зобов'язано ОСОБА_1 повернути суму надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матеріям за період з 01.02.2019 до 30.06.2019 у зв'язку із подачею недостовірної інформації про доходи (а.с.37).

Згідно із наданими позивачем розрахунками збитків (надміру виплачених коштів), відповідачці ОСОБА_1 надміру були виплачені кошти за призначеними соціальними допомогами та компенсаційною виплатою на загальну суму 4 589 грн. 37 коп., які відповідачка добровільно повернути відмовляється, відтак дану суму слід стягнути в судовому порядку.

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2 481 грн. підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 7, 10, 12, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 274-279, 280-282 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

позов задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надміру виплачені кошти в сумі 4 589 (чотири тисячі п'ятсот вісімдесят дев'ять) грн. 37 коп.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про його перегляд, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Позивач: Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, код ЄДРПОУ 26256754, м.Львів, вул.Галицька, 21.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Суддя Д.Ю. Теслюк