Рішення від 11.07.2022 по справі 380/561/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2022 року

справа №380/561/22

провадження № П/380/563/22

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Літвінової Ю.Л., представника відповідача Жбадинського В.О., розглянув у відкритому судовому засіданні (в режимі відеоконференції) в місті Львові адміністративну справу за позовом Державної авіаційної служби України, за участі державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького», Державного підприємства обслуговування повітряного руху України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, до товариства з обмеженою відповідальністю “Укр-євро-сервіс” про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

Державна авіаційна служба України (далі - Державіаслужба, позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-євро-сервіс» (далі - ТОВ «Укр-Євро-Сервіс», відповідач). Позивач просить суд зобов'язати відповідача виконати рішення від 16.11.2021 №228 «Про припинення будівництва (діяльності, передбаченої частиною другою статті 69 Повітряного кодексу України) на приаеродромній території».

Суд залучив до участі у справі в якості третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, державне підприємство Міжнародний аеропорт Львів імені Данила Галицького (далі - ДП «МА Львів ім. Данила Галицького», третя особа-1), а також державне підприємство обслуговування повітряного руху України (далі ДП «Украерорух», третя особа-2).

На обґрунтування позовних вимог Державіаслужба повідомляє, що листом від 01.10.2021 №1687/01.01-16 ДП «МА «Львів» повідомило Державіаслужбу про здійснення будівництва на приаеродромній території аеродрому «Львів» за адресою: м. Львів, вул. Трускавецька - вул. Академіка Я. Підстригача (ЖК «Парус Смарт») без погодження з Державіаслужбою. Додатком до цього листа є Акт інспекційної перевірки стану приаеродромної території аеродрому «Львів» від 16.06.2021 № 221, згідно якого ДП «МА «Львів» проведено обстеження приаеродромної території аеродрому «Львів» та встановлено, що за будівельною адресою: м. Львів, вул. Трускавецька - вул. Академіка Я. Підстригача без погодження Державіаслужби здійснюється будівництво, замовником якого є ТОВ «Укр-Євро-Сервіс».

Державіаслужба 16.11.2021 прийняла рішення № 228 «Про припинення будівництва (діяльності, передбаченої частиною другою статті 69 Повітряного кодексу України) на приаеродромній території», ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» поставлено вимогу: - негайно припинити будівництво за адресою: м. Львів, вул. Трускавецька-вул.Академіка Я. Підстригача, що здійснюється: замовник будівництва ТОВ «Укр-Євро-Сервіс», ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 39318644, адреса: 79019, Львівська обл., м. Львів, вул. Липинського, буд. 36, до вирішення питання щодо можливості та умов подальшого будівництва відповідно до законодавства; - керівнику або уповноваженій особі вищезазначеної юридичної особи невідкладно вжити заходів щодо погодження місця розташування та висоти об'єкта на приаеродромній території у відповідності до вимог пунктів 56, 57, 60 Положення № 954 та у спосіб, передбачений Порядком погодження місця розташування та висоти об'єктів на приаеродромних територіях та об'єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 № 721, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2012 за № 2147/22459.

Оскільки ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» не виконало це рішення в добровільному порядку, зважаючи на необхідність невідкладного вирішення питання щодо припинення неконтрольованого будівництва, яке може призвести до негативних наслідків, позивач вирішення питання щодо виконання вищезазначеного рішення в судовому порядку є єдиним способом захисту порушених прав Державіаслужби.

Окрім цього, позивач вказує на те, що 16.06.2021 ДП «МА «Львів» проводилась інспекційна перевірка приаеродромної території аеродрому «Львів», на підставі якої було складено акт інспекційної перевірки стану приаеродромної території аеродрому «Львів» № 221, затверджений генеральним директором Романовською Т.В. 16.06.2021. Порядок, який би визначав умови та строки проведення інспекційної перевірки приаеродромної території, чинним законодавством України не передбачений, а тому експлуатант аеродрому вправі на власний розсуд здійснювати дану перевірку. Відповідно позивач вважає, що проводилася інспекційна перевірка безпосередньо приаеродромної території аеродрому «Львів», а не господарської діяльності конкретного підприємства, установи чи організації, а тому на таку перевірку не поширюються норми закону, що регулюють порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідач, ТОВ «Укр-Євро-Сервіс», позов не визнає; представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову Державіаслужби в повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях. Повідомив, що 14.01.2022 Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю видано ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» Сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ЛВ 12222112700 та № ЛВ 12222112750, якими засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта «Будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими та прибудованими приміщеннями громадського призначення, підземним паркінгом, надземним паркінгом, дошкільним навчальним закладом, трансформаторною підстанцією на вул. Трускавецькій - вул. Академіка Я. Підстригача (у 6-ти чергах будівництва) в м. Львові. 4 та 5 черги будівництва (будинки № 4 та 5 на генплані)» та прийняття їх в експлуатацію. Відповідно, станом на 14.01.2022 будівництво об'єктів будівництва було завершено та отримані ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» дозволи на виконання будівельних робіт вичерпали свою дію у зв'язку з отриманням відповідачем сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Тому ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» як замовник будівництва втратив право на проведення будівельних робіт на об'єкті будівництва, а виконання рішення Державіаслужби України від 16.11.2021 №228 «Про припинення будівництва» (діяльності, передбаченої частиною другою статті 69 Повітряного кодексу України) на приаеродромній території» є фактично неможливим.

Відповідач вказує на те, що перевірка ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» була проведена ДП «МА «Львів» ім. Данила Галицького без дотримання положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». При цьому не проводилась така перевірка і Державіаслужбою, оскільки до матеріалів справи відповідні докази проведення перевірки позивачем не подано. Відповідно, позивач неправомірно прийняв рішення від 16.11.2021 року №228 «Про припинення будівництва» (діяльності, передбаченої частиною другою статті 69 Повітряного кодексу України) на приаеродромній території», оскільки проведення ДП «МА «Львів» ім. Данила Галицького обстеження приаеродромної території аеродрому «Львів» відбулось з порушенням процедури проведення позапланової перевірки, а ТОВ «УКР-ЄВРО-СЕРВІС» не було забезпечено можливість реалізувати свої права під час проведення перевірки, які передбачені статтею 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідач також звертає увагу суду на те, що Постановою Кабінет Міністрів України від 23 грудня 2021 № 1427 «Питання використання приаеродромної території» затверджено Порядок визначення у містобудівних умовах та обмеженнях граничної висоти та планувальних обмежень забудови земельних ділянок на приаеродромній території та інформаційної взаємодії з цією метою, а також Порядок встановлення обмежень використання приаеродромної території. Цією Постановою Кабінету Міністрів України також внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2017 № 954 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України», а саме пунктів 56 і 57 Положення та виключено з Положення пункти 58-61. На час розгляду судом справи норми Положення про використання повітряного простору України, які передбачали самостійне погодження суб'єктом будівництва місця розташування та висоти об'єкта будівництва на приаеродромній території, відсутні, а нові правила визначають іншу процедуру такого погодження (на етапі отримання особою містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки в межах приаеродромній території погодження здійснює орган місцевого самоврядування, котрий видає такі умви). Відповідно, виконати вимоги позивача, вказані у пункті 2 рішення Державіаслужби від 16.11.2021 №228 є неможливо, оскільки відсутні правові норми, які унормовують порядок дій особи в такій ситуації.

ДП «МА Львів ім. Данила Галицького» повідомило суд, що позовні вимоги підтримує, просить розглянути справу без участі його представника. ДП «Украерорух» пояснень по суті спору чи інших заяв, клопотань не надіслав, участі представника в судовому засіданні не забезпечив. Суд ухвалив розглянути справу без участі представників третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Суд з'ясував позиції сторін по суті спору, зміст та підстави позовних вимог та заперечень, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази і встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення № 1091 від 24.11.2017 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на будівництво ТзОВ «Укр-євро-сервіс» багатоквартирних житлових будинків з вбудованими та прибудованими приміщеннями громадського призначення, підземним паркінгом, надземним паркінгом, дошкільним навчальним закладом, трансформаторною підстанцією на вул. Трускавецькій - вул. Академіка Я. Підстригана (у 6-ти чергах будівництва)» (а.с.118-119), яким затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва на будівництво ТОВ «Укр-євро-сервіс» багатоквартирних житлових будинків з вбудованими та прибудованими приміщеннями громадського призначення, підземним паркінгом, надземним паркінгом, дошкільним навчальним закладом, трансформаторною підстанцією на вул. Трускавецькій - вул. Академіка Я. Підстригана (у 6-ти чергах будівництва).

26 березня 2020 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України видала ПП «Укр-євро-сервіс» дозволи на виконання будівельних робіт №ІУ113200860258 та №ІУ113200860256 «Будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими та прибудованими приміщеннями громадського призначення, підземним паркінгом, надземним паркінгом, дошкільним навчальним закладом, трансформаторною підстанцією на вул. Трускавецькій - вул. Академіка Я. Підстригача (у 6-ти чергах будівництва) в м. Львові» з метою будівництва 4 та 5 черг будівництва об'єктів (будинки № 4 та № 5 на генплані)» (а.с.120-123).

28.08.2020 Державіаслужба видала сертифікат аеродрому «Львів» № АП 13-01 серія АА № 021026, відповідно до якого експлуатантом цього аеродрому є ДП «МА «Львів» (а.с.27-29).

ДП «МА «Львів» листом від 01.10.2021 № 1687/01.01-16 (а.с.30-31) повідомило Державіаслужбу про здійснення будівництва на приаеродромній території аеродрому «Львів» без погодження з Державіаслужбою за адресою: м. Львів, вул. Трускавецька - вул. Академіка Я. Підстригача, ЖК «Парус Смарт» (замовник: ТзОВ «Укр-Євро-Сервіс), додатками до якого додав:

- акт обстеження приаеродромної території аеродрому «Львів» від 16.06.2021 № 221 (а.с.32-33). В акті зафіксовано факт проведення обстеження приаеродромної території аеродрому «Львів» з метою контролю за перешкодами та виявлення неузгодженого будівництва, встановлено, зокрема, що за адресою: м. Львів, вул. Трускавецька - вул. Академіка Я. Підстригана здійснюється будівництво нових секцій багатоквартирних житлових будинків ЖК «Парус Смарт» без погодження Державіаслужби, замовником є ТОВ «УКР-ЄВРО-СЕРВІС».

- акт інспекційної перевірки стану приаеродромної території аеродрому «Львів» від 10.09.2021 № 391 (а.с.34-35).

Державіаслужба звернулась до ДП «МА «Львів» з проханням (лист від 05.11.2021 № 18/18.4-677-21; а.с.36) надати інформацію про забудовника, що здійснює будівництво за адресою: м. Львів, вул. Трускавецька - вул. Академіка Я. Підстригача (юридичну адресу, код ЄДРПОУ), стан виконання робіт на цей час, а також належним затверджений акт обстеження приаеродромної території аеродрому «Львів» від 16.06.2021 № 221.

ДП «МА «Львів» скерував на адресу Державіаслужби лист-відповідь щодо неузгодженого будівництва на приаеродромній території аеродрому «Львів» від 10.11.2021 № 1904/01.01-16 (а.с.37-38), відповідно до якого за адресою: м. Львів, вул. Трускавецька - вул. Академіка Я. Підстригача для замовника ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» здійснюється будівництво, розпочате наприкінці 2017 року, про що вказувалося в акті обстеження приаеродромної території аеродрому Львів №94 від 23.02.2018 та листі голові ДАСУ №467/01.01-16 від 27.02.2018; на цей час всі житлові будинки є збудованими, ведеться будівництво паркінгу та завершуються роботи з благоустрою території, фотографії додаються (а.с.39-40). Також додано висновок експлуатанта та провайдера аеронавігаційного обслуговування від 26.04.2019 №1151/01.01.-16, відповідно до якого будівництво розпочато у 2017 році, описано стан готовності різних черг будівництва, найвищий 16-поверховий будинок ЖК Парус Smart з абсолютною висотою 393,7 м в Балтійській системі висот є збудованим; будівництво за цією адресою становитиме перешкоду на приаеродромній території аеродрому «Львів» та його необхідно погодити з Державною авіаційною службою України.

16.11.2021 Державіаслужба прийняла рішення № 228 «Про припинення будівництва (діяльності, передбаченої частиною другою статті 69 Повітряного кодексу України) на приаеродромній території» (а.с. 52), яким вимагається:

- негайно припинити будівництво за адресою: м. Львів, вул. Трускавецька-вул. Академіка Я. Підстригача, що здійснюється: замовник будівництва ТОВ «Укр-Євро-Сервіс», ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 39318644, адреса: 79019, Львівська обл., м. Львів, вул. Липинського, буд. 36, до вирішення питання щодо можливості та умов подальшого будівництва відповідно до законодавства;

- керівнику або уповноваженій особі вищезазначеної юридичної особи невідкладно вжити заходів щодо погодження місця розташування та висоти об'єкта на приаеродромній території у відповідності до вимог пунктів 56, 57, 60 Положення № 954 та у спосіб, передбачений Порядком погодження місця розташування та висоти об'єктів на приаеродромних територіях та об'єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 № 721, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2012 за № 2147/22459.

В тексті рішення вказано, що таке прийняте на виконання вимог частини 10 статті 69 Повітряного кодексу України, Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 № 520, на підставі Акту інспекційної перевірки стану приаеродромної території аеродрому «Львів» від 16.06.2021 № 221, листа від 10.11.2021 №1904/01.01.-16.

Рішення 16.11.2021 Державіаслужбою направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручено адресату 19.11.2021 (а.с.53).

14.01.2022 Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю видала ТОВ «Укр-євро-сервіс» Сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ЛВ 12222112700 та № № ЛВ 12222112750 (а.с.124-141), відповідно до яких засвідчено відповідність закінчених будівництвом та прийняття в експлуатацію 4 та 5 черги будівництва (будинки № 4 та № 5 на генплані) об'єкта «Будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими та прибудованими приміщеннями громадського призначення, підземним паркінгом, надземним паркінгом, дошкільним навчальним закладом, трансформаторною підстанцією на вул. Трускавецькій - вул. Академіка Я. Підстригача (у 6-ти чергах будівництва) в м. Львові».

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами щодо їх застосування до спірних правовідносин:

Відповідно до норм статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна авіаційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації та діє відповідно до Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 № 520 (далі - Положення № 520).

Пунктом 2 Положення № 520 передбачено, що Державіаслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Пунктом 3 Положення № 520 визначений перелік основних завдань Державіаслужби, якими є, зокрема, реалізація державної політики у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України; здійснення державного контролю та нагляду за безпекою цивільної авіації, нагляду за забезпеченням аеронавігаційного обслуговування.

Відповідно до підпунктів 2 та 30 пункту 4 Положення № 520 Державіаслужба, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює комплексні заходи щодо забезпечення безпеки польотів, авіаційної, екологічної, економічної та інформаційної безпеки; погоджує місця розташування, висоту об'єктів на приаеродромних територіях з урахуванням умов впливу авіаційного шуму і емісій авіаційних двигунів та об'єктів, які можуть вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних засобів цивільної авіації.

Відповідно до пункту 84 частини першої статті 1 Повітряного кодексу України приаеродромна територія - це обмежена регламентованими розмірами місцевість навколо зареєстрованого згідно із встановленим порядком аеродрому (вертодрому) або постійного злітно-посадкового майданчика, до якої встановлені спеціальні вимоги щодо розташування різних об'єктів, а їх висота контролюється з урахуванням умов безпеки маневрування, зльоту та заходу на посадку повітряних суден.

Пунктом 3 Правил сертифікації цивільних аеродромів, затверджених наказом Державіаслужби від 25.10.2005 № 796, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.11.2005 за № 1357/11637, визначено, що приаеродромна територія (прилегла до аеродрому зона контролю та обліку об'єктів перешкод) - це обмежена місцевість навколо аеродрому, над якою здійснюється маневрування повітряного судна.

Відповідно до частини четвертої статті 69 Повітряного кодексу України інформація про розміри приаеродромної території доводиться експлуатантом аеродрому або постійного злітно-посадкового майданчика чи уповноваженою ним особою до відома відповідних органів місцевого самоврядування, на території здійснення повноважень яких знаходиться земельна ділянка, яка повністю чи частково належить до приаеродромної території розмір приаеродромної території залежить від розмірів аеродрому та визначається авіаційними правилами України.

Відповідно до пункту 7.1.1 Сертифікаційних вимог до цивільних аеродромів України, затверджених наказом Державіаслужби від 17.03.2006 № 201, на аеродромі повинні бути отримані дані про розташування і висоту перешкод, що можуть становити небезпеку для виконання польотів для класів А, Б, В, Г в радіусі 50 км від КТА для класів Д, Е та некласифікованих в радіусі 25 км від КТА і встановлений контроль за перешкодами як на території аеродрому, так і на прилеглій до нього території.

Ці положення кореспондуються з пунктом 1.5 Порядку погодження місця розташування та висоти об'єктів на приаеродромних територіях та об'єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 № 721, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2012 за № 2147/22459 (далі - Порядок № 721), відповідно до якого, на приаеродромних територіях встановлюються спеціальні вимоги до розташування об'єктів, а їх висотне положення контролюється, виходячи із умов безпеки маневрування, зльоту та посадки відповідно до чинного законодавства. Для аеродромів класів А, Б, В, Г приаеродромна територія визначається колом з радіусом 50 км від КТА; класів Д, Е і некласифікованих - 25 км від КТА, вертодромів - 12 км від КТА, для злітно-посадкових майданчиків - 2,5 км від КТМ.

Відповідно до сертифіката № АП 13-01 серія АА № 021026 від 28.08.2020 та № АП 13-01 серія АА № 021999 від 28.08.2021, аеродром «Львів» відноситься до класу «Б» коду 4D та має приаеродромну територію в радіусі 50 км від контрольної точки аеродрому (додатки 3,4).

Статтею 69 Повітряного кодексу України визначений особливий порядок будівництва на приаеродромній території. Так, відповідно до частини 1 статті 69 Повітряного кодексу України будівлі і природні об'єкти, розташовані на приаеродромній території, не повинні становити загрози для польотів повітряних суден.

Частиною 2 статті 69 Повітряного кодексу України передбачено, що на приаеродромній території запроваджується особливий порядок здійснення діяльності, яка може вплинути на безпеку авіації та створити перешкоди для роботи наземних засобів зв'язку, навігації та спостереження. До такої діяльності належать: 1) будівництво, вибухові роботи; 2) діяльність, що сприяє скупченню птахів; 3) установлення радіовипромінювальних пристроїв; 4) роботи, пов'язані з використанням лазерних пристроїв, що можуть випромінювати у повітряний простір; 5) роботи, пов'язані із запуском ракет, метеорологічних радіозондів та куль-пілотів; 6) діяльність, пов'язана з польотами літальних апаратів, з викидами диму та газів, що можуть погіршувати видимість у районі аеродрому; 7) будівництво високовольтних повітряних ліній, висадка та вирощування дерев або зелених насаджень.

Відповідно до частини 7 статті 69 Повітряного кодексу України у смугах повітряних підходів до аеродромів може бути обмежено спорудження об'єктів, у яких може одночасно перебувати значна кількість людей, а також об'єктів підвищеної небезпеки, обмежено розташування високовольтних повітряних ліній.

Частиною 10 статті 69 Повітряного кодексу України визначено, що органи виконавчої влади, юридичні та фізичні особи незалежно від форми власності, які допустили порушення порядку діяльності, зазначеної в частині другій цієї статті, містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, зобов'язані згідно з рішенням уповноваженого органу з питань цивільної авіації припинити будівництво чи діяльність, зазначену в частині другій цієї статті, до вирішення питання щодо можливості та умов подальшого будівництва відповідно до законодавства.

Постановою Кабінет Міністрів України від 23 грудня 2021 р. № 1427 «Питання використання приаеродромної території» затверджено Порядок визначення у містобудівних умовах та обмеженнях граничної висоти та планувальних обмежень забудови земельних ділянок на приаеродромній території та інформаційної взаємодії з цією метою (далі - Порядок) та Порядок встановлення обмежень використання приаеродромної території.

Пунктом 1 Порядку визначено, що цей Порядок встановлює процедуру визначення у містобудівних умовах та обмеженнях граничної висоти і планувальних обмежень забудови земельних ділянок на приаеродромній території та механізм взаємодії з цією метою між відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури та експлуатантом аеродрому (вертодрому), Державіаслужбою та/або Міноборони, отримання відомостей про перевищення аеродрому (перевищення найвищої точки посадкової площі над рівнем моря) та застосовується до затвердження містобудівної документації з урахуванням обмежень використання відповідної приаеродромної території, встановлених згідно з Повітряним кодексом України.

Окрім цього, вищезазначеною Постановою Кабінету Міністрів України внесено зміни зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2017 р. № 954 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України», а саме:

- пункти 56 і 57 Положення про використання повітряного простору України викладено в такій редакції:

« 56. Провадження діяльності, яка може створити загрозу безпеці польотів на приаеродромній території, підлягає погодженню з експлуатантом аеродрому (вертодрому), провайдером аеронавігаційного обслуговування та/або уповноваженим органом з питань забезпечення аеронавігаційною інформацією суб'єктів авіаційної діяльності державної авіації, Державіаслужбою та/або Міноборони відповідно.

57. Погодженню підлягає:

- визначення місця розташування або розширення аеродрому (вертодрому);

- місце розташування повітряних ліній електрозв'язку та електропостачання, вибухонебезпечних, радіотехнічних, світлотехнічних та інших об'єктів (залізничних колій, автомобільних шляхів, об'єктів з викидом відкритого полум'я, газів та диму, діяльність яких може призвести до погіршення видимості в районах аеродромів, тощо), які можуть створити загрозу безпеці повітряного руху або перешкоджати роботі аеродрому чи засобів зв'язку, навігації та спостереження (радіотехнічного забезпечення), розміщених у смугах повітряних підходів на відстані до 4 кілометрів від її внутрішньої межі або поза їх межами на відстані до 1 кілометра від злітно-посадкової смуги аеродрому (вертодрому);

- місце розташування об'єктів заввишки 150 метрів і більше незалежно від їх розміщення, крім об'єктів будівництва;

- діяльність, пов'язана з використанням лазерних пристроїв.»;

- пункти 58-61 Положення про використання повітряного простору України - виключено.

Аналіз положень Порядку дозволяє встановити таку послідовність відповідних дій: у разі надходження до відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури заяви особи, що має намір збудувати об'єкт заввишки 45 метрів і більше відносно перевищення аеродрому (вертодрому) (перевищення найвищої точки посадкової площі над рівнем моря) відповідного аеродрому (вертодрому), для отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки в межах приаеродромної території відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури надсилає до Державіаслужби (та/або Міноборони) відповідну інформацію про майбутній об'єкт будівництва, що визначена Порядком. Державіаслужба (та/або Міноборони) в свою чергу, у п'ятиденний строк з дня отримання оцінки експлуатанта аеродрому (вертодрому), провайдера аеронавігаційного обслуговування або уповноваженого органу з питань забезпечення аеронавігаційною інформацією суб'єктів авіаційної діяльності державної авіації надає уповноваженому органу містобудування та архітектури висновок щодо граничної висоти об'єктів на приаеродромній території з обов'язковим зазначенням гранично допустимої висоти об'єкта будівництва з урахуванням впливу на безпеку польотів повітряних суден.

При оцінці доводів сторін та прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

Відповідно до висновку експлуатанта аеродрому та провайдера аеронавігаційного обладнання від 26.04.2019, наданого замовнику ТОВ «Укр-Євро-Сервіс», будівництво ЖК Парус Смарт за адресою: м. Львів, вул. Трускавецька - вул. Академіка Я. Підстригача з огляду на його висотність (станом на 26.09.2019 найвищий 16-поверховий багатоквартирний житловий будинок вже був збудований, а.с.44) потребує погодження з Державіаслужбою. Оскільки ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» не отримало такого погодження (позивач цю обставину не оспорює), то Державіаслужба, з огляду на своє завдання та надані їй повноваження щодо забезпечення безпеки польотів, повинна була відреагувати на ситуацію.

Станом на дату прийняття рішення №228 від 16.11.2021 Державіаслужба мала достовірну інформацію про те, що на цей час всі житлові будинки ЖК Парус Смарт вже є збудованими, завершуються будівництво паркінгу та роботи з благоустрою (а.с.37). Державіаслужба також володіла ситуацією щодо поточного стану цього будівництва починаючи з 2018 року, оскільки і раніше отримувала від експлуатанта аеродрому інформацію про його прогрес (акт обстеження приаеродромної території аеродрому Львів №94 від 23.02.2018, лист голові ДАСУ №467/01.01-16 від 27.02.2018, а.с.37).

16.11.2021 Державіаслужба прийняла рішення на підставі частини 10 статті 69 Повітряного кодексу України, відповідно до якого вимагає: :

1) ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» негайно припинити описане будівництво - до вирішення питання щодо можливості та умов подальшого будівництва відповідно до законодавства (тобто зупинити будівництво до його погодження);

2) зобов'язує замовника будівництва невідкладно вжити заходів щодо погодження місця розташування та висоти об'єкта на приаеродромній території у відповідності до вимог пунктів 56, 57, 60 Положення № 954 та у спосіб, передбачений Порядком погодження місця розташування та висоти об'єктів на приаеродромних територіях та об'єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 № 721, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2012 за № 2147/22459.

3) попереджає, що у випадку невжиття відповідних заходів Державіаслужба у встановленому законом порядку вживатиме заходів до припинення будівництва та знесення самочинно збудованого об'єкта з компенсацією витрат, пов'язаних з таким знесенням, приведення ділянки у первинний стан.

Оскільки відповідач добровільно не виконав рішення №228 від 16.11.2021, Державіаслужба просить суд зобов'язати ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» виконати його у примусовому порядку.

Оцінюючи обґрунтованість описаних позовних вимог суд враховує таке:

1) станом на 14.01.2022 держава в особі ДАБІ визнала факт завершення будівництва житлових будинків (шляхом видачі сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів), щодо яких Державіаслужба просить суд зобов'язати ТОВ«Укр-Євро-Сервіс» припинити (фактично - зупинити до погодження) будівництво. Це свідчить про те, що пункт 1 рішення №228 від 16.11.2021 в частині припинення (зупинення) будівництва неможливо виконати, оскільки будівництво вже завершене. Отже, позивач має підстави та повноваження реалізовувати свої повноваження у спосіб, описаний в пункті 3 рішення №228 від 16.11.2021 - ставити питання про приведення об'єкта завершеного будівництва у відповідність до вимог законодавства щодо безпеки польотів чи про його знесення. Суд враховує, що ситуація з'ясувалася на стадії після відкриття провадження у цій справі, проте позивач не скористався процесуальним правом змінити підстави чи предмет позову, а надалі наполягав на розгляді його позовних вимог по суті, попри очевидну зміну обставин після 14.01.2022. Разом з тим, в цій ситуації суд не бачить підстав для задоволення позовних вимог про спонукання відповідача виконати рішення Державіаслужби в частині припинення (по факту - зупинення) спірного будівництва, котре вже завершене. Отже, в цій частині позовні вимоги, з огляду на обставини, встановлені на час розгляду судом справи, не підлягають до задоволення.

2) оцінюючи позовні вимоги про спонукання виконати пункт 2 рішення №228 від 16.11.2021 (в частині зобов'язання ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» невідкладно вжити заходів щодо погодження місця розташування та висоти об'єкта на приаеродромній території у відповідності до вимог пунктів 56, 57, 60 Положення № 954 та у спосіб, передбачений Порядком погодження місця розташування та висоти об'єктів на приаеродромних територіях та об'єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 № 721, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2012 за № 2147/22459) суд керується такими мотивами:

як вже зазначено вище, станом на дату розгляду судом справи внаслідок прийняття Урядом Постанови від 23 грудня 2021 р. № 1427 «Питання використання приаеродромної території» змінено Порядок визначення у містобудівних умовах та обмеженнях граничної висоти та планувальних обмежень забудови земельних ділянок на приаеродромній території та інформаційної взаємодії. Так, Урядом визначено новий порядок погодження нового будівництва на приаеродромній території, котрий не передбачає безпосереднього звернення замовника будівництва до Державіаслужби за отриманням погодження. Чинний на дату прийняття рішення Порядок передбачає, що погодження Державіаслужби отримує відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури на стадії до видачі містобудівних вимог та обмежень. Представник позивача в судовому засіданні на запитання суду щодо можливості та реальності виконання відповідачем пункту 2 рішення №228 від 16.11.2021 в світлі зміненого нормативного регулювання повідомив, що розцінює цю ситуацію як правову колізію, яку доведеться вирішити суду при постановленні рішення.

Суд при прийнятті цього рішення враховує, що станом на час розгляду справи норми Положення про використання повітряного простору України, які передбачали самостійне погодження суб'єктом будівництва місця розташування та висоти об'єкта будівництва на приаеродромній території, втратили чинність; нові норми визначають іншу процедуру такого погодження, - на етапі отримання особою містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки в межах приаеродромній території. Водночас спірне будівництво вже завершене. Відповідно, суд приходить до висновку, що пункт 2 рішення Державіаслужби «Про припинення будівництва (діяльності, передбаченої частиною другою статті 69 Повітряного кодексу України) на приаеродромній території» від 16.11.2021 року №228 не може бути виконаний відповідачем, оскільки на час розгляду справи відсутні відповідні правові процедури (щодо погодження Державіаслужбою будівництва на приаеродромній території за заявою зацікавленої особи), які позивач вимагає зобов'язати виконати відповідача.

Отже, рішення Державіаслужби №228 від 16.11.2021 на час розгляду судом справи виконати об'єктивно неможливо, тому в задоволенні позовних вимог про зобовязання ТОВ «Укр-Євро-Сервіс» виконати це рішення примусово слід відмовити. Разом з тим, враховуючи зміну після 16.11.2021 як фактичних обставин справи, так і нормативного регулювання спірних правовідносин, це рішення суду не перешкоджає Державіаслужбі, реалізувати свої повноваження в інший спосіб та належно відреагувати на будівництво на приаеродромній території, не погоджене з Державіаслужбою, у встановленому законодавством порядку (способи вказано в цьому рішенні вище).

Враховуючи висновки суду по суті заявлених вимог понесені позивачем судові витрати покладаються на нього. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, що підлягаю розподілу між сторонами. Повне рішення виготовлене 21.07.2022.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Москаль Р.М.