Рішення від 20.07.2022 по справі 607/9103/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.07.2022 Справа №607/9103/22

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

-головуючого судді Сташків Н.М.,

-за участі секретаря судового засідання Киренької Г.Я.,

-у відсутності учасників справи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, яка була надіслана засобами пошитого зв'язку, про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території його батьків (с. Стара Краснянка Сєвєродонецького району Луганської області) матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із зазначенням причини смерті - умисне вбивство. Обґрунтовує заяву тим, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є його батьками, які були зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 , де відбуваються активні бойові дії. 11 березня 2022 року його батьки на автомобілі екстрено намагались евакуюватись у безпечне місце, однак були розстріляні військовослужбовцями Російської Федерації, внаслідок чого загинули. За даним фактом слідчими ВП №2 Сєвєродонецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 438 КК України. Отримати свідоцтва про смерть у відділі ДРАЦС неможливо, оскільки їх смерть відбулась на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ встановленого зразка, який може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті його батьків, проведеної державним органом України, та реалізації права на спадщину.

Оскільки, відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», заявник звільнений від сплати судового збору, 20 липня 2022 року ухвалою судді відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до судового розгляду на 20 липня 2022 року на 14 год. 00 хв.

У судове засідання заявник ОСОБА_1 подав заяву, у якій просив розглядати справу без його участі, заявлені вимоги підтримав у повному обсязі. Крім цього, до заяви долучив довідку про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи від 20 квітня 2022 року.

Представник заінтересованої особи Тернопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки.

За вказаних обставин відповідно до ст. 223 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:

Як убачається з паспорта серії НОМЕР_1 від 25 травня 2000 року, виданого Кремінським РВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Кремінна Луганської області.

Також, як убачається з паспорта серії НОМЕР_2 від 03 січня 2004 року, виданого Кремінським РВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Чита Черновського району Читинської області. На сторінці 10 та 11 паспорту міститься відмітка Кремінського ВРАГС Луганської області від 18 травня 1985 року про сімейний стан ОСОБА_2 , а саме, що між нею та ОСОБА_3 зареєстровано шлюб та вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Як убачається з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №42022132370000044 від 13 березня 2022 року, політичне керівництво та представники військового командування Російської Федерації застосували засоби ведення війни заборонені міжнародним правом, вчинили військову агресію відносно нараду України, безпосередньо акти насильства щодо цивільного населення, з метою тероризування населення та поєднані з вбивством цивільних осіб, а саме військовослужбовці ЗС Російської Федерації та учасники контрольованих РФ незаконних збройних формувань, з метою ослаблення держави України, 11 березня 2022 року о 13 год. 00 хв. на автодорозі на околиці с. Стара Краснянка Сєвєродонецького району невстановлені озброєні особи у військовій формі розстріляли автомобіль ВАЗ-2110 від керуванням ОСОБА_3 , у якому також знаходилась пасажир ОСОБА_2 . Внаслідок чого вказані особи загинули (ЄО 942). Відповідно до ст. 51 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів від 08 червня 1977 року цивільне населення як таке, а також окремі цивільні особи не повинні бути об'єктами нападів. Напади не вибіркового характеру заборонено. Відповідно до ст. 52 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів від 08 червня 1977 року цивільні об'єкти не повинні бути об'єктом нападу. Цивільними об'єктами є всі ті, які не є воєнними.

Як убачається з довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №6114-7000931016 від 20 квітня 2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований як внутрішньо переміщена особа та фактично проживає/перебуває у АДРЕСА_2 .

Відповідно до статтей 315, 317 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

За приписами пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а пунктом 8 частини першої статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України визначені статтею 317 ЦПК України.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.

На підставі зібраних у справі доказів судом установлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 померли ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Стара Краснянка Сєвєродонецького району Луганської області.

До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015р.

Відповідно до п. 1 постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015р. визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», у редакції від 18 грудня 2021 року, згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2022 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).

Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 1 Закону Україну «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Згідно з пунктом 2 Розпорядження КМ України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування» від 07 листопада 2014 року №1085-р (із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням КМ № 117-р від 02.02.2022) доручено Міністерству оборони, Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за поданням Генерального штабу Збройних Сил щокварталу вносити в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до переліків, затверджених цим розпорядженням.

Відповідно до порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ України № 457 від 16.04.2022) перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну (24 лютого 2022 року) на території Луганської області відбувалися активні бойові дії, а відповідно до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 квітня 2022 року, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 01 травня 2022 року №82), з 30 квітня 2022 року Сєвєродонецький район визнаний тимчасово окупованою територією.

Таким чином, с. Стара Краснянка Сєвєродонецького району Луганської області визначено тимчасово окупованою територією відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», та в порядку ст. 1 цього Закону воно є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Встановлення факту смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 породжують юридичні наслідки для заявника, а чинним законодавством, за встановлених обставин справи, не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

Задоволення заяви в частині встановлення факту смерті його батьків має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне йому для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть його батьків згідно з чинним законодавством України та оформлення спадкових прав після його смерті.

Разом із тим, вимоги заяви про зазначення конкретної причини смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , не ґрунтуються на положеннях ст. ст. 315, 317 ЦПК України. Встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території є підставою для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.

За таких обставин суд вважає, що для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в позасудовому порядку існують об'єктивні перешкоди, а тому заявлені вимоги слід задовольнити частково, встановивши факт смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Стара Краснянка Сєвєродонецького району Луганської області.

Відповідно до правил статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті слід допустити до негайного виконання.

З цих підстав заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, підлягає до часткового задоволення.

Керуючись ст. ст. 89, 265, 273, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, ­-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, - задовольнити частково.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у с. Стара Краснянка Сєвєродонецького району Луганської області.

Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у с. Стара Краснянка Сєвєродонецького району Луганської області.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Рішення суду допустити до негайного виконання.

Копію рішення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .

Заінтересована особа: Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), місцезнаходження: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 41346948.

СуддяН. М. Сташків