22.07.2022 Справа №607/6631/22
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сливка Л. М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, з середньою освітою, неодруженої, мешканки АДРЕСА_1 , пенсіонерки,
за частиною першою ст. 164 -16 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -
Уповноваженою особою Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області 24 травня 2022 року стосовно ОСОБА_1 складено протокол серії ВАВ №097933 про адміністративнеправопорушення передбачене частиною першою ст. 164-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У зазначеному протоколі вказано, "24 травня 2022 року о 12 год. 50 хв. гр. ОСОБА_1 на ринку по АДРЕСА_2 , здійснила продаж розведеного спирту, таким чином займається забороненим видом господарської діяльності щодо яких є заборона, чим порушила ЗУ «Про державне регулювання і обігу спирту етилового, спирту коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», чим вчинила правопорушення передбачене ч. 1 ст. 164-16 КУпАП".
ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначила, що повністю розуміє зміст роз'яснених їй прав, передбачених статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП; свою вину у вчинені зазначеного адміністративного правопорушення заперечила. Вказала, що ніяких протиправних дій не вчиняла, господарською діяльністю не займалась, розведеного спирту не продавала.
Згідно із вимогами частини першої ст. 9 КУпАПправопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАПзавданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАПпередбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст. 251 КУпАП).
Статтею 252 КУпАПвстановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За частиною першою статті 164-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за зайняття видами господарської діяльності, щодо яких є спеціальна заборона, встановлена законом, за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України, яке тягне за собою накладення штрафу від ста до п"ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Суб'єктом відповідальності у даному випадку є суб'єкт господарювання.
Під господарською діяльністю у статті 3 Господарського кодексу України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Разом з тим, відповідно до п. 14.1.36. ст. 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу, і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Таким чином, із диспозиції частини першої ст. 164-16 КУпАП вбачається, що адміністративна відповідальність настає у разі зайняття особою видами господарської діяльності, щодо яких є спеціальна заборона, встановлена законом, за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України, - тобто зазначена норма є бланкетною, а тому у протоколі про адміністративне правопорушення має бути чітко зазначено, яким саме законом встановлена спеціальна заборона для зайняття спеціальними видами господарської діяльності, положення якого були порушені.
Однак у даній справі про адміністративне правопорушення орган, що склав протокол, цих вимог не дотримався.
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 , при викладі змісту правопорушення автор протоколу не вказав, які положення закону, якими регламентований саме обіг алкогольних напоїв, були порушені, як і не зазначив, за якими критеріями, визначеними у ст. 1 Закону України «Про державне регулювання і обігу спирту етилового, спирту коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» від 19.12.95 року з подальшими змінами, продана ОСОБА_1 прозора рідина віднесена до алкогольних напоїв.
Так само це не є можливим встановити із долучених до протоколу копії пояснень ОСОБА_3 від 24 травня 2022 року та копії рапорту від 24 травня 2022 року старшого дільничного офіцера поліції Тернопільського РУП ГУ Національної поліції в Тернопільській області Ігоря Нагрибецького, з яких убачається, що 24.05.22 року на ринку по вул. 15 Квітня у м. Тернополі було виявлено ОСОБА_1 яка продала розведений спирт ОСОБА_3 за ціною 30 грн.
Також суд звертає увагу на на відсутність будь-яких доказів й на підтвердження того, що дії ОСОБА_1 мають систематичний характер, оскільки підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 ГК) і особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення, повинна довести наявність всіх цих випадків, зв'язати їх воєдино, а також довести їх систематичність.
За наведених обставин, будь-які докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 займалася видами господарської діяльності, щодо яких є спеціальна заборона, встановлена законом, за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України - відсутні.
Як наслідок суд доходить висновку про те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом даного правопорушення, а її дії не відповідають диспозиції частини першої ст. 164-16 КУпАП, яка передбачає відповідальність за зайняття забороненими видами господарської діяльності.
При цьому, приписами пункту першого частини першої ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення .
За таких обставин суддя приходить до висновку про те, що провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною першою ст. 164-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає до закриття у зв'язку із відсутністю у її діях події і складу вказаного адміністративного правопорушення.
Вилучену у ОСОБА_1 пляшку ємкістю 1,5л., заповнену рідиною прозорого кольору, яка зберігається у Тернопільському районному управлінні поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області відповідно до квитанції №6 від 25.05.22 - повернути ОСОБА_1 .
Керуючись частиною першою статті 164-16, пуктом першим частини першої статті 247, статтями 278- 280, 283-285 , 287-290 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя ,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною першою статті 164-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із відсутністю у її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Вилучену у ОСОБА_1 одну ємкістю 1,5 л., заповнену рідиною прозорого кольору, яка зберігається у Тернопільському районному управлінні поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, - повернути ОСОБА_1 .
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
СуддяЛ. М. Сливка