Іменем України
21 липня 2022 року справа №542/689/22
провадження №3/542/267/22
Суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Кашуба М.І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області щодо притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого водієм ПП « ОСОБА_2 »,
за ст. 124, ч. 1 ст. 122-4 КпАП України, -
18.07.2022 до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП та ч. 1 ст. 122-4 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №107341 від 08.07.2022 року зазначено, що 08.07.2022 о 17 год. 35 хв. ОСОБА_1 керував автомобілем Mercedes-Benz Sprinter д.н.з. НОМЕР_1 в смт Нові Санжари по вул. Незалежності 70а, не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечного бокового інтервалу та скоїв наїзд на перешкоду - припаркований автомобіль АUDI А4 д.н.з. НОМЕР_2 . При ДТП автомобілі отримала механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 13.1 Правил дорожнього руху.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №107342 від 08.07.2022 року зазначено, що 08.07.2022 о 17 год. 35 хв. ОСОБА_1 керував автомобілем Mercedes-Benz Sprinter д.н.з. НОМЕР_1 в смт Нові Санжари по вул. Незалежності 70а, не вибрав безпечного інтервалу та скоїв наїзд на припаркований автомобіль АUDI А4 д.н.з. НОМЕР_2 . Після скоєння ДТП не залишився на місця ДТП, не повідомив уповноважений підрозділ Національної поліції, не вжив всіх можливих заходів місця пригоди. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.10 а.в.д Правил дорожнього руху.
Дослідивши матеріали справи приходжу до наступних висновків.
Згідно з частиною 2 статті 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За змістом положень ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
За змістом положень Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 року №1395 (далі- Інструкція), у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються:
1) схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський;
2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
3) показання технічних приладів (у разі їх наявності);
4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);
5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Схема місця дорожньо-транспортної пригоди - графічне зображення місця дорожньо-транспортної пригоди з відображенням та фіксацією на ньому всіх об'єктів та обставини, що стосуються події та можуть мати значення для об'єктивного визначення її причин, яке оформлюється з дотриманням вимог цієї Інструкції на місці пригоди і підписується її учасниками.
На схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти:
1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
8) ширина тротуарів, узбіччя;
9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
11) розташування дорожньої розмітки;
12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються:
1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу;
2) номерний знак транспортного засобу;
3) власник (співвласник) транспортного засобу;
4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою;
5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП;
6) вид пригоди;
7) кількість учасників ДТП;
8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306;
9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення);
10) тип транспортного засобу.
Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку ст. 278 КУпАП судом встановлено, що надіслані матеріали не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП та Інструкції.
Так, протокол про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП не містить відомостей про іншого учасника ДТП, його місце проживання.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що до нього додано диск з відео.
Водночас, вказаний у адмінпротоколі диск з відеозаписом до суду надано не було.
Разом з тим, фабула протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП містить вказівку на те, що автомобілі отримали механічні пошкодження в той час як схема місця ДТП містить відомості про наявність механічних пошкоджень лише одного автомобіля. При цьому матеріали справи не містять будь-яких даних про характер та локалізацію механічних пошкоджень іншого автомобіля- учасника ДТП.
Зазначені недоліки унеможливлюють проводити розгляд справи на основі суворого додержання законності, перешкоджають суду всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності із законом та прийняти за результатами такого розгляду справедливе рішення, з дотриманням вимог, визначених у статтях 7, 245 КУпАП.
За таких обставин вважаю за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124, ч. 1 ст. 122-4 КУпАП до відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Відповідно до пункту 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Керуючись статтями 256, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Повернути адміністративний матеріал № 542/689/22, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124, ч. 1 ст. 122-4 КпАП України до відділення поліції № 3 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області Кашуба М.І.